Chrzanowski Fablok triumfatorem VI edycji „Wakacji z Piłką Nożną”

18 sierpnia na boiskach WLKS Krakus w Swoszowicach zakończyła się VI edycja „Wakacji z Piłką Nożną” – projektu realizowanego przez Małopolskie Zrzeszenie LZS, który finansuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. W tej edycji odbyło się blisko 170 turniejów we wszystkich powiatach i w blisko 90% gmin, w których uczestniczyło prawie 11 tysięcy młodych piłkarzy w wieku 10-13 lat. W wielkim finale wystartowało 10 drużyn wyłonionych z trójstopniowych eliminacji od gmin poprzez powiaty, a na pięciu subregionach skończywszy. Zespoły trafiły do dwóch grup, w których grano systemem każdy z każdym. Po dwie najlepsze drużyny trafiły do półfinałów.

Szczególnie wyrównana okazała się grupa A, w której praktycznie do ostatniej kolejki spotkań decydowały się losy zespołów. Ostatecznie po słabszym starcie najlepiej spisali się chłopcy trenowani przez Krzysztofa Sadko z Lotnika Kryspinów. O drugiej natomiast lokacie zadecydował wynik bezpośredniej konfrontacji pomiędzy GZ LZS Łapsze Niżne i Uranem Łukowica. Zespoły zakończyły fazę grupową mając na koncie po sześć punktów, a o awansie zadecydowało 1:0 w tym spotkaniu na korzyść Łapsz.

Grupę B zdominowali chłopcy z Fablok Chrzanów trenowani przez Łukasza Matusika, którzy kolejnych rywali odprawiali z pokaźną ilością bramek. Ostatecznie strzelili ich aż 26, tracąc zaledwie trzy i stali się faworytem turnieju. Drugie premiowane półfinałem miejsce dla Kalwarianki Kalwaria.

W półfinałach na pierwszym boisku Lotnik bezproblemowo wypunktował Kalwariankę 3:0, natomiast na drugim chrzanowski Fablok wygrał z drużyną z Łapsz Niżnych 4:1.

Trzecie miejsce premiowane wyjazdem na obóz u stóp Babiej Góry po wygranej 3:1 nad Łapszami zajęła drużyn Kalwarianki.

Finał w zgodnej opinii obserwatorów stał na bardzo wysokim poziomie. Losy meczu praktycznie rozstrzygnęły się w końcówce – Chrzanów pokonał Lotnika Kryspinów 2:0. Po meczu wzruszenia nie krył trener Łukasz Matusik: – Wspaniały turniej, cieszę się bardzo z wygranej, chyba w dobrym stylu. A przecież grałem składem wyłącznie z rocznika 2006, czyli młodszym od pozostałych.

W sześciu finałowych pojedynkach Chrzanowianie strzelili aż 32 gole, tracąc 4, a ich najlepszy strzelec Piotr Zieliński został z 10 golami królem swoszowickiego finału.

Końcowym akordem turnieju była ceremonia zakończenia, w czasie której nagrodzono najlepszych. A nagród było bez liku. Wszystkie drużyny otrzymały okazałe puchary, zestawy strojów piłkarskich, każdy zawodnik piłkę, pamiątkowy dyplom, wyróżnieni indywidualnie piękne statuetki, a trzy najlepsze zespoły pojechały do Zawoi na tygodniowy obóz treningowo-wypoczynkowy.

Wyróżnienia i nagrody wręczali: reprezentujący Patrona Honorowego projektu Marszałka Małopolskiego Jacka Krupę członek Zarządu Grzegorz Lipiec, Dawid Zacharski z Departamentu Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego, Paweł Palusiński przedstawiciel Departamentu Piłki Nożnej Amatorskiej PZPN. Małopolskie Zrzeszenie LZS reprezentowali zaś: prezes Jacek Doniec, wiceprezes Jacek Kucybała, skarbnik Czesław Sadko i sekretarz Józef Regulski, natomiast gospodarza obiektu prezes Jacek Koziarowski i kierownik Zbigniew Biłka.

Przypomnijmy, że dotychczasowymi zwycięzcami projektu są: Strzelec Budzów w 2013 roku, Harnasie Tymbark w 2014, Akademia Piłkarska Gołcza w 2015, Beskid Andrychów z 2016 i MKS Trzebinia w 2017. Teraz dołączył do nich Fablok Chrzanów.