XX Bieg „Cztery Mile Jarka”

22 sierpnia mija 20 lat od tragicznej śmierci Jarosława Marca, mieszkańca Dziwnowa, który zginął w wypadku samochodowym pod Brzozowem (zachodniopomorskie). W wypadku tym zginęli również mistrzowie olimpijscy Tadeusz Ślusarski i Władysław Komar. Jarosław Marzec był lekkoatletą, specjalizującym się w biegu na 400 m. Zdobył 3 medale mistrzostw Polski w sztafecie 4x400m stadionie otwartym, a w 1983 roku został halowym mistrzem kraju. Od 1999 roku Ludowy Uczniowski Klub Sportowy „Bałtyk” Dziwnów organizuje bieg memoriałowy „Cztery mile Jarka”. Dystans biegu wynosi ok. 9500 m (bieg odbywa się w połowie plażą, dlatego jego długość ulega lekkim wahaniom ze względu na zmianę linii brzegowej morza). Nazwa biegu może więc trochę mylić. „Cztery” – nawiązuje do dystansu jaki uprawiał Jarek, czyli 400 m, zaś „mile” ma podkreślić morski charakter biegu.

Przed biegiem memoriałowym odbywają się biegi dla dzieci. Dodatkową atrakcją imprezy jest bieg o „Wielką Muszlę Burmistrza Dziwnowa”, organizowany dla mistrzów sportu, gości Festiwalu Gwiazd Sportu, który od siedemnastu lat odbywa się w Dziwnowie. Podczas tej imprezy gwiazdy sportu odsłaniają repliki swoich medali w Alei Gwiazd Sportu. W tym roku swoje repliki odsłaniali:

Oktawia Nowacka – pięcioboistka, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku;

Agnieszka Skrzypulec – żeglarka, dwukrotna reprezentantka Polski na Igrzyskach Olimpijskich, zdobywczyni tytułu mistrza świata w Salonikach w 2017 roku.

Grzegorz Tkaczyk – piłkarz ręczny, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku, zdobywca srebrnego medalu podczas mistrzostw Świata w 2007 roku.

Bartosz Zmarzlik – żużlowiec, zdobywca tytułu wicemistrza indywidualnych mistrzostw świata i złotego medalu drużynowych mistrzostw świata.

Paweł Fajdek – lekkoatleta specjalizujący się w rzucie młotem. Mistrz świata w tej dyscyplinie z Moskwy, Pekinu i z Londynu w 2017 roku.

Krystyna Bednarz Ligocka dokonała odsłonięcia repliki medalu męża, śp. Edwarda Ligockiego – sześciokrotnego mistrza Polski w skokach spadochronowych. Edward Ligocki który wykonał 3500 skoków ze spadochronem, zmarł kilka tygodni temu.

Jubileuszowy XX Międzynarodowy Bieg „Cztery mile Jarka” wygrał Szymon Belgrau z Międzyrzecza, jako drugi linię mety przekroczył Adam Dymitroca (ZSE-T Rakowice Wielkie), trzeci był Grzegorz Terlikowski z Zieleniewa. Wśród kobiet zwyciężyła Agata Kosztowny ze Szczecina (SKSG Korona), przed Elą Musiał (Wysoka Kamieńska) i Wiolettą Palacz z Bydgoszczy. Bieg memoriałowy ukończyło 149 zawodników. Najstarszym uczestnikiem biegu był pan Józef Wrona z Wielenia (rocznik 1938), najmłodszym – Jakub Kowalczyk (2003) z Recza.

W biegu „vipów” o Wielką Muszlę Burmistrza Dziwnowa bezkonkurencyjna okazała się Oktawia Nowacka, drugi był Bartosz Zmarzlik, trzecie miejsce zajęli ex aequo: Paweł Fajdek i Grzegorz Traczyk.

Tradycyjnie jako pierwsi udekorowani zostali „Trzej Muszkieterowie”, czyli zawodnicy, którzy brali udział we wszystkich edycjach biegu: Jarosław Kosoń, Krzysztof Pieczyński i Krzysztof Pokrzywiński.

Przed biegiem memoriałowym odbyły się wyścigi dla dzieci i młodzieży, w których udział wzięło 148 przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych. Najlepszych dekorował „świeżutki” wicemistrz Europy Paweł Fajdek, mistrz olimpijski w tej dyscyplinie Szymon Ziółkowski i prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej Stanisław Kopeć.

Organizator biegu – LUKS „Bałtyk” Dziwnów składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc przy organizacji zawodów: strażakom OSP Dziwnów i OSP Międzywodzie oraz straży wojskowej, straży miejskiej, policji,obsłudze Biura Zawodów i wolontariuszom. Szczególne podziękowania kierujemy do panów ratowników z plaży w Dziwnowie, którzy służyli pomocą w utrzymaniu ładu i porządku oraz bezpieczeństwa na trasie. Dziękujemy pani Teresie Sokół za ufundowanie specjalnych upominków dla zawodników z naszej gminy.

Informację nadesłał Jerzy Janawa, prezes LUKS „Bałtyk” Dziwnów