12 medali zdobyli łucznicy z naszych klubów na Mistrzostwach Polski seniorów

82. Mistrzostwa Polski w Łucznictwie Seniorów odbyły się w dniach 14-16.09.2018r. w Żywcu na torach łuczniczych LKS „Łucznik-Żywiec” i w parku miejskim naprzeciwko pałacu Habsburgów. Wystartowało w nich 61 łuczników i 46 łuczniczek w konkurencji olimpijskiej oraz 29 mężczyzn i 14 kobiet w konkurencji łuków bloczkowych. Mistrzostwa odbywały się pod honorowym patronatem Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka, Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi oraz Burmistrza Miasta Żywca Antoniego Szlagora i Starosty Żywieckiego Andrzeja Kalaty. Organizator zawodów LKS Łucznik Żywiec obchodzący w tym roku jubileusz 35-lecia działalności, ufundował dla medalistów oraz ich trenerów klubowych nagrody finansowe.

Większość pojedynków w 1/2 finału i w finale była bardzo zacięta i kończyła się barażami, co świadczyło o bardzo wyrównanej rywalizacji, w której często o zwycięstwie decydowały milimetry. Zawody odbyły się w bardzo dobrych warunkach atmosferycznych i stąd po kilku latach przerwy u mężczyzn zanotowano w konkurencji Ł-AB 2 wyniki ponad 1300 pkt. – Kacper Sierakowski z Marymontu Warszawa uzyskał bardzo dobry rezultat dawno nieoglądany na krajowych torach – 1332 pkt – rekord życiowy, Michał Basiuras – Społem Łódź – 1303 pkt. – rekord życiowy, a u kobiet 5 takich wyników: Sylwia Zyzańska – 1327 pkt, następnie 3 jej koleżanki klubowe z Żywca: Natalia Leśniak – 1313 pkt, Wioleta Myszor – 1308 pkt, Joanna Rząsa – 1304 pkt. – rekord życiowy i Kamila Napłoszek – Marymont Warszawa – 1303 pkt – rekord życiowy.

Mistrzami Polski zostali: Natalia Leśniak – LKS Łucznik Żywiec (po raz drugi w swojej karierze sportowej) i Michał Basiuras – KS Społem Łódź. W finale Leśniak pokonała zdecydowanie (7:1) Małgorzatę Sobieraj (Sokół Radom), a Basiuras po bardzo zaciętym pojedynku pokonał dopiero w barażu 9 do 8 pkt Sławomira Napłoszka z Marymontu Warszawa, ubiegłorocznego mistrza Polski. Brązowe medale wśród mężczyzn zdobyli Paweł Marzec (UKS Talent Wrocław) i Marek Szafran (KS Społem Łódź).

W mikście złoto zdobyli Sylwia Zyzańska I Oskar Kasprowski z LKS Łucznik Żywiec, brązowy medal dla Karoliny Farasiewicz i Kaspra Helbina z KS Obuwnik Prudnik.

W konkurencji drużynowej wśród kobiet wygrał Łucznik Żywiec w składzie: Sylwia Zyzańska, Natalia Leśniak, Wioleta Myszor i Joanna Rząsa. Brązowe medale zdobyły drużyny: KS Społem Łódź (Magdalena Śmiałkowska, Melania Wyka, Martyna Kalwinek, Dominika Nowak) i KS Stella Kielce (Małgorzata Góral, Aleksandra Baran, Oliwia Żelazna, Magdalena Bryk).

Wśród mężczyzn złoto wywalczyła drużyna UKS Talent Wrocław w składzie: Antoni Kozłowski, Paweł Marzec, Bartłomiej Bątkiewicz, srebro dla LKS Łucznik Żywiec (Oskar Kasprowski, Filip Łazowski, Szymon Kurowski, Kacper Bizoń), brązowy medal dla KS Społem Łódź (M. Basiuras, Marek Szafran, Kamil Siczek).

Nagrodzono także medalami zawodników i zawodniczki, miksty i drużyny w poszczególnych konkurencjach, tj. strzelanie na 60, 90, 50 i 30 m. Rozegrano również strzelanie specjalne – medalistów do „kura” – wygrali je Natalia leśniak (LKS Łucznik Żywiec) i Paweł Marzec (UKS Talent Wrocław).

Mistrzostwa nie odbyły się bez sensacji i niespodziewanych porażek faworytów: Kacper Sierakowski (Marymont Warszawa) przegrał swój pojedynek w 1/8 finału z 17. w rankingu Antonim Kozłowskim z UKS Talent Wrocław, mistrzem OOM z tego roku. 17-letni junior młodszy strzelał rewelacyjnie, co potwierdził szczególnie w finale strzelania drużynowego, w którym drużyna z Wrocławia wygrała w barażu z Łucznikiem Żywiec, a jego wszystkie strzały oprócz jednej „6” trafiały w „10”. Kacper Sierakowski zajął w mistrzostwach 9 miejsce.

Sylwia Zyzańska (LKS Łucznik Żywiec), startująca z rankingu z pierwszego miejsca, niespodziewanie przegrała z dziewiątą zawodniczką z rankingu Małgorzatą Sobieraj w barażu 8 do 10 punktów, zajmując 5 lokatę – nie obroniła więc tytułu mistrzowskiego zdobytego w roku ubiegłym.

Zyzańska i Sierakowski to najlepsi polscy zawodnicy w Mistrzostwach Europy Seniorów w Legnicy, w których zdobyli kwalifikacje do Europejskich Igrzysk w Mińsku w 2019 roku.