43 medale naszych zawodników na Mistrzostwach Polski U16 w lekkiej atletyce

W dniach 22-23 września, na stadionie Powiatowego Centrum Sportu w Bełchatowie odbyły się Mistrzostwa Polski U16, czyli Małego Memoriału Janusza Kusocińskiego. W zawodach uczestniczyło ponad 600 zawodników i zawodniczek z 240 klubów. Rozdano 30 kompletów medali, padły cztery rekordy Polski. Zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS zdobyli łącznie 43 medale — młodziczki 20 (6 złotych, 5 srebrnych i 9 brązowych), młodzicy 23 (8 złotych, 8 srebrnych i 7 brązowych).

W biegu na 100 m wynik 12.18 zapewnił złoty medal Magdalenie Niemczyk z UKS Titi Taka Kolbuszowa, mistrzyni sprzed roku. Brąz medal zdobyła Dorota Puzio GKS Start Długołęka. W biegu na 300 m brązowy medal wywalczyła Weronika Dudek z ZLKL Zielona Góra. Efektowny finisz dał Mai Kardasz z MLKS Lubusz Barlinek złoty medal na 600 m, rekord życiowy i najlepszy czas w Polsce w br.  — 1:34.79, srebro dla Martyny Guzowskiej z LUKS Orkan Września (wicemistrzyni również w 2017 r.) 1:35.72, brąz dla Kingi Kornackiej z KS Finishparkiet Drwęca Nowe Miasto Lubawskie. W biegu na 1000 m złoty medal z rekordem życiowym zdobyła Wiktoria Prządka LKS Pszczyna. Na 2000 m brązowy medal wywalczyła Maria Put z ULKS Fajfer 2001 Łapanów. Czołowa dziesiątka ustanowiła w tym biegu dziewięć rekordów życiowych.

Niespełna sześć minut przetrwał rekord Polski U16 w biegu na 80 m przez płotki, w pierwszej serii eliminacyjnej Wiktoria Oko z KS Wisła Puławy uzyskała czas 11.71, a w następnej — Alicja Sielska z LUKS Chemik Kędzierzyn Koźle osiągnęła 11.66. Dotychczasowy rekord należący do Małgorzaty Jóźwickiej wynosił 11.74. W finale lepiej wystartowała Wiktoria Oko (mistrzyni na 200 m przez płotki), ale finisz Alicji Sielskiej (wicemistrzyni w skoku w dal) był nie do odparcia — triumfowała z nowym rekordem — 11.61, brąz zdobyła Magdalena Tomczak-Gołowicz z STS Pomerania Szczecinek. W biegu na 200 m ppł brąz dla Julii Świrbutowicz z MUKS Szok Bojanowo. W skoku w dal złoto z rekordem życiowym wywalczyła niespełna 14-letnia Julia Winogrodzka z UKS Czapla Białe Błota — 5.45, w walce o srebro Alicja Sielska z LUKS Chemik Kędzierzyn Koźle o centymetr wyprzedziła Elżbietę Milewską KS Podlasie Białystok (5.38 — 5.37).

W rzucie oszczepem Paulina Butkiewicz z LUKS Hańcza Suwałki bez problemu zdobyła złoty medal — prawie o 6 metrów pokonała drugą zawodniczkę na podium, brązowy medal wywalczyła Michalina Tyczyńska z UKS Olimp Duszniki również z rekordem życiowym. W pchnięciu kulą srebro dla Zuzanny Maślanki z MLKL Płock (rekord życiowy). W rzucie dyskiem liderka tabel Paulina Polańska z LKS Lubusz Słubice, wywalczyła srebrny medal. W rzucie młotem brąz dla Zuzanny Kniat z LUKS Orkan Września. Marta Haczyk z UKS Przełaj Żerków w chodzie na 3000 m zaledwie o siedem tysięcznych sekundy przegrała złoty medal.

Hubert Kozelan z LKS Maraton Turek w eliminacjach osiągnął 11.21 (poprzedni rekord życiowy 11.34), w finale (z wiatrem +2.7 m/s) we wspaniałym stylu uzyskał 11.01 wyprzedzając rywali prawie o ćwierć sekundy, trzeci był Kamil Kryś z LKS Orkan Ostrzeszów. W biegu na 300 m zdecydowany triumf faworyta Jakuba Szczepaniaka z UMLKS Start Wieruszów okraszony rekordem życiowym. W biegu na 600 m Krzysztof Różnicki z GKS Cartusia Kartuzy pobiegł szybciej od nieoficjalnego rekordu Polski, zwyciężył czasem 1:22.02 (poprzedni rekord Rafała Smolenia — 1:22.32). W biegu na 110 m ppł złoty medal wywalczył Kornel Rybacki z LUKS Hańcza Suwałki, srebrny Szymon Juszczak UKS Przełaj Żerków — obaj z rekordami życiowymi. W biegu na 200 m ppł Miłosz Wieczorek z MLKS Echo Twardogóra jako jedyny pobiegł poniżej 26 sekund (ale z wiatrem +2.8 m/s) — 25.67, srebro dla Szymona Juszczaka z UKS Przełaj Żerków, brąz dla Kornela Rybackiego z LUKS Hańcza Suwałki.

Tylko przez chwilę w skoku wzwyż (na wysokości 1.91) zwycięstwo faworyta, Sebastiana Moszczyńskiego z OKLA Ostrołęka, było zagrożone. Skoczek z Ostrołęki triumfował pokonując dwa metry, atak na rekord Polski (2.06 Sylwestra Bednarka) w tak niskiej temperaturze (15 st. C) zakończył się niepowodzeniem. Bartosz Kowalski z LUKS Orkan Września, mistrz z 2017 r., zaliczył 1.91, a Marcin Król z PLKS Gwda Piła — 1.85. W skoku o tyczce Eryk Fursewicz z ZLKL Zielona Góra zaliczył 3.90 w pierwszej próbie i to dało mu złoty medal. W skoku w dal złoty medal wywalczył Cezary Wilk z LLKS Pomorze Stargard, a brązowy Jakub Bracki z LUKS Strzałków.

W pchnięciu kulą Michał Kuligowski z LKS Cyprianka (zdecydowany lider tabel — 15.46) w ostatniej próbie zbliżył się na dwa centymetry do zwycięzcy, Mateusz Helman z LKS Ziemi Puckiej Puck życiówką z szóstej kolejki wywalczył brąz (13.45). W rzucie dyskiem Jakub Buchwald z LUKS Podium Kup zdobył srebro, brąz z rekordem życiowym wywalczył Maciej Wojciechowski z LKS Górnik Wałbrzych. W rzucie oszczepem Maksymilian Szulczyk z UKS Olimp Duszniki zdobył srebrny medal z rekordem życiowym, brązowy medal dla Artura Cytlała z UKS MOSiR Działdowo, dotychczasowego lidera tabel. W rzucie młotem srebrny medal dla Juliana Ludwiga LUKS MGOKSiR Korfantów.

W chodzie na 5000 m srebrny medal zdobył Szymon Przestrzelski z WLKS Nowe Iganie.