Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w kolarstwie szosowym młodzików i juniorów młodszych — Koźminek 2018

W dniach 15-16 września Koźminek był niewątpliwie kolarską stolicą Polski. To efekt cieszącego się dużym zainteresowaniem Finału Pucharu Polski i Mistrzostw Polski LZS w kolarstwie szosowym młodzików i juniorów młodszych. Organizatorem dwudniowych zmagań kolarskich był klub UKS Koźminianka Koźminek, a współorganizatorami: Krajowe Zrzeszenie LZS, Starostwo Powiatowe w Kaliszu, Gmina Koźminek, Gmina Opatówek i Wielkopolski Związek Kolarski. Mistrzostwa dofinansowało MSiT. Pierwszego dnia w jeździe indywidualnej na czas startowało 252 zawodników, natomiast w niedzielę w okolicach stadionu Zielonych Koźminek pojawiło się łącznie 505 cyklistów. Przedsmakiem weekendowych wydarzeń sportowych był już piątek 14 września. Właśnie wtedy, na rynku w Koźminku odbyło się uroczyste otwarcie Finału Pucharu Polski i Mistrzostw Polski LZS w kolarstwie szosowym. Mieszkańcy mogli obejrzeć oficjalną prezentację drużyn, które tuż po części oficjalnej przejechały rundę honorową ulicami Koźminka. W zawodach ścigali się żacy, młodzicy, juniorzy młodsi, juniorzy, elita, mastersi oraz amatorzy.

Pierwszego dnia zawodów odbyła się jazda indywidualna na czas. W kategorii młodzik mistrzem Krajowego Zrzeszenia LZS został Hubert Grygowski z LKKS Chrabąszcze Nowogard, tytuł wicemistrza wywalczył Mateusz Przymusiński z UKS Mróz Jedynka Kórnik, który do mistrza stracił tylko 2,5 sekundy, brązowy medal zdobył jego kolega klubowy Jan Szyszka. Młodzicy ścigali się na dystansie 5,1 km. W wyścigu ze startu wspólnego drugie złoto i tytuł mistrza wywalczył Hubert Grygowski, srebro ponownie trafiło do Mateusza Przymusińskiego, a brązowy medal zdobył Dariusz Niewiadomy (WLKS Krakus bbc Czaja).

Juniorzy młodsi w jeździe indywidualnej na czas mieli do przejechania 11,1 km. Najszybciej ten dystans pokonał Radosław Frątczak z UKS Copernicus/SMS Toruń i zdobył tytuł mistrza Zrzeszenia LZS, drugi był Kacper Majewski z KKS Gostyń, a trzeci jego kolega klubowy Tobiasz Zaremba. W wyścigu ze startu wspólnego wspaniałą ucieczką z peletonu popisał się Tobiasz Zaremba (KKS Gostyń), który przekroczył metę z 67 sekundową przewagą nad peletonem, z którego najszybciej finiszował Adam Woźniak z UKS Copernicus/SMS Toruń, trzeci był Kacpra Majewskiego (KKS Gostyń).