22 medale zdobyli zawodnicy z naszych klubów na MP w podnoszeniu ciężarów kobiet i mężczyzn

W Hali Sportowej im. Adama Wójcika w Kobierzycach w dniach 28-30 września odbyły się 25. Mistrzostwa Polski Kobiet i 88. Mistrzostwa Polski Mężczyzn w Podnoszeniu Ciężarów. Padło kilka rekordów Polski, z dobrej strony pokazali się kandydaci do występu w MŚ w Aszchabadzie. W mistrzostwach startowało 70 zawodniczek i 58 zawodników. Atleci z klubów Zrzeszenia LZS zdobyli łącznie 22 medale — 13 kobiety (3 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych) i 9 mężczyźni (4 złote, 2 srebrne i 3 brązowe).

W kategorii 48 kg kobiet złoty medal wywalczyła Sylwia Oleśkiewicz z LKS Omega Kleszczów z wynikiem w dwuboju 144 kg, srebro w tej kategorii zdobyła Paulina Kudłaszyk z LKS Budowlani Całus Nowy Tomyśl, która była gorsza w dwuboju o 4 kg. Obie nasze zawodniczki są bardzo młode — Sylwia ma 19 lat, a Paulina 21.

Zaledwie o kilogram przegrała złoty medal w dwuboju w kategorii 53 kg Agnieszka Kuczmaszewska z KS Agros Zamość (159 kg) — pokonała ją Agnieszka Zacharek z Zawiszy Bydgoszcz (160 kg). Brązowy medal w tej kategorii wywalczyła z wynikiem 156 kg Monika Szymanek z LKS Dobryszyce.

W kategorii 58 kg bezkonkurencyjna była Joanna Łochowska z UKS PC Zielona Góra. Srebrny i brązowy medal wywalczyły zawodniczki z naszych klubów — srebro dla Moniki Dzienis (UKS Talent Wrocław), brąz dla Agaty Rok z SKS Feniks Siedlce.

W kategorii 63 kg srebrny medal zdobyła 17-letnia Paulina Rutkowska z CLKS Mazovia Ciechanów — przegrała w dwuboju o 6 kg z doświadczoną Katarzyną Kraską z Budowlanych Opole.

W kategorii 69 kg klasą dla siebie była Patrycja Piechowiak z LKS Budowlani Całus Nowy Tomyśl, która w dwuboju pokonała srebrną medalistkę Milenę Rutkowską z CLKS Mazovia Ciechanów o 15 kg. Brązowy medal wywalczyła Julita Król z HKS Szopienice i była bardzo szczęśliwa, bo jest pierwszą zawodniczką w historii niezwykle zasłużonego dla polskich ciężarów szopienickiego klubu, która wywalczyła medal MP w gronie seniorek.

W kategorii 90 kg brązowy medal zdobyła Diana Flak z MKS Unia Hrubieszów — do srebra w dwuboju zabrakło 1 kilograma. Złoto bezapelacyjnie wywalczyła Małgorzata Wiejak z Zawiszy Bydgoszcz.

Walka w kategorii +90 kg między Magdaleną Karolak z LKS Omega Kleszczów, a aktualną mistrzynią Europy Aleksandrą Mierzejewską z Legii Warszawa była niewątpliwie ozdobą tych mistrzostw. W dwuboju zaledwie o kilogram lepsza była Magdalena Karolak — 237 kg do 236 kg. W rwaniu lepsza była Mierzejewska, w podrzucie Karolak. Karolak wywalczyła swój pierwszy seniorski tytuł w karierze. Brąz dla Magdaleny Pasko z MLKS Lechia Sędziszów Małopolski.

Ciekawy pojedynek w kategorii 62 kg mężczyzn stoczyli Martin Stasik z LKS Budowlani Całus Nowy Tomyśl i Dominik Kozłowski z Zawiszy Bydgoszcz. W rwaniu Stasik przegrał z Kozłowskim aż o 10 kg zaliczając tylko jedno podejście, z kolei w podrzucie Stasik uzyskał 141 kg, a Kozłowski tylko 130 kg.

W kategorii 69 kg triumfował Piotr Kudłaszyk z LKS Budowlani Całus Nowy Tomyśl uzyskując w dwuboju 295 kg. W kategorii 77 kg wszystkie miejsca na podium wywalczyli zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS. Złoto zdobył Przemysław Korneluk z MGLKS Tarpan Mrocza, który jako jedyny w dwuboju przekroczył 300 kg — uzyskał 316 kg. Srebro dla Patryka Bębna z CLKS Mazovia Ciechanów — 296 kg, brąz dla Łukasza Ławeckiego z ŁKS Orlęta Łuków — 288 kg.

Kategorię 85 kg wygrał faworyt Krzysztof Zwarycz z Budowlanych Opole uzyskując w dwuboju 340 kg. Brązowy medal w tej kategorii wagowej zdobył Kacper Badziągowski z MGLKS Tarpan Mrocza — 323 kg. W kategorii 94 kg srebrny i brązowy medal zdobyli zawodnicy z naszych klubów — na drugim stopniu podium stanął wicemistrz Europy w kat. 85 kg Kacper Kłos z MGLKS Tarpan Mrocza, a na trzecim Paweł Szmeja z MKS Narew Pułtusk. W kategorii 105 kg triumfował Krystian Sroka z MGLKS Tarpan Mrocza z wynikiem 340 kg w dwuboju.

W punktacji Sinclaira wygrali: Joanna Łochowska (UKS PC Zielona Góra) i Arkadiusz Michalski (KS Budowlani Opole), męska klasyfikacja klubowa dla Budowlanych Opole, kobieca — dla UKS Talent Wrocław, najlepsze województwo: mężczyźni — kujawsko-pomorskie, kobiety — mazowieckie.

Fot. PZPC Facebook