Paweł Fajdek… pisarzem

29 października w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbyła się promocja książki trzykrotnego mistrza świata w rzucie młotem Pawła Fajdka. Publikacja nosząca tytuł „Petarda — historie z młotem w tle” ukazała się nakładem wydawnictwa SQN. Współautorami książki są dziennikarze sportowi Paweł HochstimPaweł Skraba. Podczas prezentacji cała trójka opowiadała o tym jak — nieco ponad rok temu — powstał pomysł na książkę. Paweł Fajdek zaprezentował też swoją rękawicę, w której wywalczył 5 lat temu w Moskwie pierwsze złoto globalnego czempionatu IAAF. Tego samego dnia autorzy spotkali się z czytelnikami, w tym z młodymi lekkoatletami, w Empiku w warszawskim Centrum Handlowym Arkadia. W drugiej połowie listopada podobne spotkania odbędą się w kolejnych miastach. Mecenasem wydania jest firma Polanik.

Na spotkaniu Paweł Fajdek nie ukrywał, że złoty medal igrzysk to brakujące ogniwo w jego bogatej karierze.  — Jest to coś, o co będę walczył do ostatniego tchu. Nie wyobrażam sobie żeby tym razem się nie udało. Muszę zdobyć ten medal, bo to jest coś co po prostu dopełni moją kolekcję. Teraz mam przed sobą jeszcze mistrzostwa świata, które są dla mnie niesamowicie ważne. W końcu obrona tytułu to też fajna sprawa — trzeba bronić, trzeba walczyć z całych sił. Na igrzyskach skupię się dopiero po MŚ, więc te plany treningowe, przygotowania, dopiero w przyszłym roku.

Jak powstała książka? — Nie trzeba było mnie przekonywać do napisania tej książki. Decyzja zapadła podczas jednego spotkania, a stało się to w trakcie uniwersjady na Tajwanie. To był mój ostatni start, usiedliśmy we trzech po moim ostatnim uniwersjadowym medalu, a ja opowiedziałem kilka śmiesznych historii. Chłopaki mówią — Paweł, kurde, trzeba to opisać. No i opisaliśmy —  powiedział Fajdek.

Fot. PZLA — Marek Biczyk