Podsumowanie roku 2018 w Uniejowie — najlepsze kluby i wojewódzkie zrzeszenia w sporcie wyczynowym i turystyce

9 grudnia w stylowych wnętrzach Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie (woj. łódzkie) Krajowe Zrzeszenie LZS podsumowało swoją działalność za rok 2018. W sportowej gali udział wzięli działacze, trenerzy, zawodnicy i goście. Uroczystość prowadził sekretarz KZ LZS Krzysztof Piasek, gospodarzem spotkania był wiceprzewodniczący KZ LZS Marek Mazur, obecni byli także członkowie Prezydium KZ LZS (wiceprzewodniczący Jan ZalewskiJózef Poterucha, skarbnik Jacek Kucybała i członek Andrzej Cywiński), Plenum i Głównej Komisji Rewizyjnej, a także przewodniczący wojewódzkich zrzeszeń.

Ponieważ jesteśmy stowarzyszeniem sportowym, to najwięcej emocji wzbudza wśród naszych członków rywalizacja sportowa. Podczas tej uroczystości wręczono puchary najlepszym klubom w sportach wiodących w Zrzeszeniu oraz w 10 innych sportach — podstawą jak zwykle były wyniki uzyskane we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży prowadzonym przez MSiT. Ogłoszono wyniki wojewódzkich zrzeszeń we współzawodnictwie w imprezach mistrzowskich KZ LZS oraz w sporcie młodzieżowym. Nagrodzono także „10” najpopularniejszych sportowców i „5” najpopularniejszych trenerów LZS, zgodnie w wynikami internetowego plebiscytu (patrz oddzielny tekst). Ogłoszono oficjalnie i nagrodzono finalistów konkursu KZ LZS I MSiT MSiT „Promowanie i upowszechnianie aktywności fizycznej poprzez wyróżnienie najlepszych projektów pn. 100 lat Niepodległości na sportowo realizowanych w środowisku wiejskim” (patrz oddzielny tekst). Wręczono puchary dla wojewódzkich zrzeszeń za aktywność w turystyce ogólnopolskiej.

W tym roku podsumowanie współzawodnictwa sportu młodzieżowego nie było pełne. Ze względów czasowych nie mogliśmy sporządzić pełnego sprawozdania, jak w latach ubiegłych.

W Uniejowie nagrodzono jedynie najlepsze kluby w sportach tzw. wiodących w LZS. Puchary otrzymały kluby, które w tym współzawodnictwie zdobyły najwięcej punktów:

Kolarstwo

  1. ALKS Stal Grudziądz
  2. UKS Copernicus Toruń
  3. UKS Jedynka Kórnik

Lekkoatletyka

  1. KS Podlasie Białystok
  2. RLTL ZTE Radom
  3. LKS Orkan Środa Wlkp.

Łucznictwo

  1. LKS Łucznik Żywiec
  2. KS Społem Łódź
  3. KS Obuwnik Prudnik

Narciarstwo klasyczne

  1. MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski
  2. SS-R LZS Sokół Szczyrk
  3. LKS Klimczok Bystra

Podnoszenie ciężarów

  1. LKS Całus Nowy Tomyśl
  2. UKS Talent Wrocław
  3. KS Agros Zamość

Zapasy kobiet

  1. MKS Cement Gryf Chełm
  2. KS Agros Zamość
  3. KS Sobieski Poznań

Zapasy styl wolny M

  1. LKS Mazowsze Teresin
  2. LKS Krotoszyn
  3. KS Sobieski Poznań

Zapasy styl klasyczny M

  1. AKS Piotrków Trybunalski
  2. GKS Cartusia Kartuzy
  3. KS Sobieski Poznań

Tenis stołowy

  1. UKS Dojlidy Białystok
  2. LUKS Chełmno
  3. MLUKS Dwójka Rawa Mazowiecka

Nagrodzone kluby w innych sportach (uzyskały one we współzawodnictwie młodzieżowym więcej niż 300 pkt):

  • Sumo — LKS Spartakus Pyrzyce
  • Taekwondo ITF — KS Dragon Janów
  • Taekwondo olimpijskie — SKS Start Olsztyn
  • Szachy — MUKS Stoczek 45 Białystok
  • Piłka nożna K — KKPK Medyk Konin
  • Sporty saneczkowe — UKS Nowiny Wielkie
  • Kajakarstwo klasyczne — UMKS Zryw Wolsztyn
  • Boks — KKB Rushh Kielce
  • Hokej na trawie — LKS Gąsawa
  • Unihokej — ULKS Olimpia Łochów

Kolejność wojewódzkich zrzeszeń, gdzie pod uwagę bierze się wyniki osiągnięte przez kluby we współzawodnictwie dzieci i młodzieży:

  1. Wielkopolskie
  2. Lubelskie
  3. Kujawsko-pomorskie
  4. Mazowieckie
  5. Dolnośląskie
  6. Zachodniopomorskie
  7. Śląskie
  8. Łódzkie
  9. Podlaskie
  10. Pomorskie
  11. Warmińsko-Mazurskie
  12. Lubuskie
  13. Małopolskie
  14. Opolskie
  15. Podkarpackie
  16. Świętokrzyskie

Kolejność we współzawodnictwie wojewódzkich zrzeszeń, gdzie pod uwagę bierze się punkty zdobyte przez zawodników w imprezach mistrzowskich KZ LZS, była następująca:

  1. Wielkopolskie — 1301 pkt.
  2. Kujawsko-Pomorskie — 868 pkt.
  3. Lubelskie — 670 pkt.
  4. Mazowieckie — 662 pkt.
  5. Łódzkie — 631 pkt.
  6. Dolnośląskie — 553 pkt.
  7. Zachodniopomorskie — 480 pkt.
  8. Podlaskie — 466 pkt.
  9. Lubuskie — 414 pkt.
  10. Pomorskie — 406 pkt.
  11. Warmińsko-Mazurskie — 367pkt.
  12. Opolskie — 214 pkt.
  13. Małopolskie — 148 pkt.
  14. Śląskie — 146 pkt.
  15. Świętokrzyskie — 97 pkt.
  16. Podkarpackie — 30 pkt.

Za aktywność w turystyce ogólnopolskiej wyróżnienia otrzymały następujące województwa:

Kujawsko-pomorskie, łódzkie, mazowieckie i zachodniopomorskie.

W mijającym roku Krajowe Zrzeszenie LZS zorganizowało przy współpracy wojewódzkich zrzeszeń i samorządów lokalnych 22 imprezy ogólnopolskie, w tym mistrzostwa dla różnych kategorii wiekowych w takich sportach jak: lekkoatletyka, kolarstwo (torowe, szosowe i MTB), zapasy kobiet i mężczyzn (styl wolny i klasyczny), kajakarstwo, podnoszenie ciężarów, łucznictwo, biegi przełajowe i tenis stołowy. Uczestniczyło w nich 4320 uczestników, w tym 3633 zawodników oraz 687 organizatorów (sędziowie, lekarze, obsługa techniczna).

Więcej informacji dotyczących podsumowania działalności Krajowego Zrzeszenia LZS w 2018 roku w numerze grudniowym „Wiadomości Sportowych”, który znaleźć można w zakładce „Dla LZS”.

Finał konkursu „100 Lat Niepodległości Na Sportowo” – Uniejów 2018