6 naszych zawodników zakwalifikowało się na Mistrzostwa Świata Juniorów i U23 w biegach narciarskich

20 stycznia w Lahti rozpoczną się Mistrzostwa Świata Juniorów i U23 w biegach narciarskich. Polskę reprezentować będzie 14 biegaczy i biegaczek — 9 juniorów i 5 zawodników U23. Szczególnie ciekawi nas występ kobiecej kadry juniorskiej, która od roku trenuje pod okiem Aleksandra Wierietielnego i Justyny Kowalczyk. Zdaniem wielu specjalistów juniorki stać na czołowe lokaty. Choć nasze biegaczki nie miały w tym sezonie okazji do bezpośredniej konfrontacji z najlepszymi juniorkami globu, wyniki i forma, którą prezentowały w dotychczasowych startach, pozwalają być optymistami.

Mistrzostwa Świata Juniorów to najbardziej prestiżowa impreza dla biegaczy narciarskich do 20 roku życia. Co roku na juniorskim czempionacie stawiają się wszyscy najlepsi młodzi biegacze z tej kategorii wiekowej i zwykle ta właśnie impreza jest początkiem karier wielkich mistrzów. Oczywiście nie każdy wybitny junior zostanie w przyszłości wybitnym seniorem. Polscy biegacze narciarscy na podium juniorskich mistrzostw świata stawali dwa razy. Pierwszy w historii medal tej imprezy dla naszego kraju wywalczył Ryszard Łabaj (MKS Istebna) w 1992 roku. Polak stanął na najniższym stopniu podium w biegu na 10 km techniką klasyczną. Jego wynik w 2003 roku poprawiła Justyna Kowalczyk. Polka w czwartym starcie w karierze w MŚJ zdobyła srebro w sprincie techniką dowolną. Mamy w kadrze juniorek dwie liderki. To Monika Skinder z klubu Zrzeszenia LZS — MULKS Grupa Oskar Tomaszów Lubelski, która na światowych listach sprinterskich w gronie juniorek zajmuje drugie miejsce. Powinna się znaleźć w finale sprintu klasykiem. Na dystansach największe szanse na miejsce w pierwszej „10” ma Izabela Marcisz (SS Przadki Ski).

W tej grupie są jeszcze dwie zawodniczki z naszych klubów — Magdalena Kobielusz z SSR LZS Sokół Szczyrk i Weronika Kaleta z LKS Markam Wiśniowa Osieczany. Od tych zawodniczek oczekujemy miejsc w pierwszej „30”. Kadrę Justyny Kowalczyk uzupełnia najlepsza polska juniorka w biegłym roku Eliza Rucka (MKS Istebna), ale w tym roku staruje „w kratkę”.

W kadrze juniorów na MŚ w Lahti jest czterech zawodników —  Dawid Damian (2000), Wiktor Czaja (1999), Michał Boreczek (2000), Sebastian Bryja (2002) — ale żaden z nich nie reprezentuje klubu Zrzeszenia LZS. A jeśli chodzi o wyniki — najlepszy z nich Dawid Damian m szanse na uplasowanie się na przełomie trzeciej i czwartej dziesiątki.

W przeciwieństwie do mistrzostw juniorów, mistrzostwa U23 nie cieszą się wielkim prestiżem — najlepsi zawodnicy w tej kategorii wiekowej skutecznie rywalizują bowiem w Pucharze Świata, jak choćby Johannes Hoesflot Klaebo, Aleksander Bolszunow czy Ebba Andresson. W mistrzostwach U23 wystąpi piątka naszych zawodników. Dwie biegaczki, obie z naszych klubów — Agata Warło z NKS Trójwieś Beskidzka i Klaudia Kołodziej z LKS Witów Ski Mszana Górna oraz trzech biegaczy — Mateusz Haratyk (1998) z klubu Zrzeszenia LZS — NKS Trójwieś Beskidzka oraz Dominik BuryKacper Antolec, do niedawna zawodnik LKS Poroniec Poronin. Liderem tej kadry jest niewątpliwie Dominik Bury, ale uplasowanie się w TOP30 będzie bardzo trudne.

Trzymajmy kciuki za wszystkich naszych zawodników.

Fot. MULKS Grupa Oskar Tomaszów Lub.