Srebrny medal Moniki Skinder na Mistrzostwach Świata Juniorów w sprincie narciarskim

W dniach 20-27 stycznia w fińskim Lahti odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów i U-23 w narciarstwie klasycznym — biegi narciarskie, skoki narciarskie i kombinacja norweska. Po raz pierwszy w historii, rozegrany został oficjalny konkurs kobiet w kombinacji norweskiej (Gundersen HS100/5 km). Największe nadzieje wiązaliśmy z występem juniorki Moniki Skiner (MULKS Grupa Oskar Tomaszów Lubelski) w kadrze narodowej podopiecznej Aleksandra Wierietielnego i Justyny Kowalczyk. Kilkanaście dni wcześniej młoda juniorka świetnie zaprezentowała się w Pucharze Świata w sprincie techniką klasyczną zajmując 20 miejsce i zdobywając swoje pierwsze punkty w tych elitarnych zawodach. I nie zawiedliśmy się Monika wywalczyła srebrny medal w sprincie narciarskim w stylu klasycznym ustępując jedynie Norweżce Kristine Stavaas Skistad. Miejmy nadzieję, że pójdzie w ślady swojej trenerki Justyny Kowalczyk, która w 2003 roku w tej samej konkurencji także została wicemistrzynią świata. Monika w kategorii juniorów będzie mogła startować jeszcze przez 2 lata, więc można przypuszczać, że na MŚJ organizowanych w Polsce w 2020 r. znajdzie się w kadrze juniorek i znowu liczyć będziemy na medal. Teraz przed Moniką Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy w Sarajewie.

Pozostałe Polki zakończyły — Izabela Marcisz (SS Przadki Ski), Weronika Kaleta z LKS Markam Wiśniowa Osieczany i Eliza Rucka (MKS Istebna) zakończyły swoje zmagania na ćwierćfinale.

W biegach na dystansach najlepiej zaprezentowała się Izabela Marcisz, która w biegu na dystansie 5 km techniką dowolną zajęła czwarte miejsce i do podium zabrakło jej niespełna osiem sekund. Zaś w biegu na 15 km techniką klasyczną zajęła 5 miejsce. W tym pierwszym biegu 41. była Magdalena Kobielusz z SSR LZS Sokół Szczyrk, a 44. Weronika Kaleta z LKS Markam Wiśniowa Osieczany, w drugim biegu 19. miejsce zajęła Weronika Kaleta, a 41. Magdalena Kobielusz. Ponadto nasze juniorki w składzie: Weronika Kaleta, Monika Skinder, Izabela Marcisz i Eliza Rucka wywalczyły piąte miejsce w biegu sztafetowym 4 x 3,3 km.

I na tym kończą się dobre wieści z biegów narciarskich. Zawodnicy startujący w pozostałych biegach, zarówno wśród juniorów — mężczyźni, jak wśród U23 — kobiety i mężczyźni zajmowali w poszczególnych konkurencjach odległe miejsca.

Nie lepiej było w skokach narciarskich. Szóste miejsce w konkursie indywidualnym wywalczył Paweł Wąsek z WSS Wisła, jego koledzy klubowi Kacper JuroszekTomasz Pilch zajęli odpowiednio 48 i 53 miejsce. W konkursie drużynowym wymienieni wyżej zawodnicy i Adam Niżnik z TS Wisła Zakopane zajęli szóste miejsce na 13 startujących drużyn.

W skokach kobiet najlepsza z Polek Kamila Karpiel z AZS Zakopane była 17, Kinga Rajda z SS-R LZS Sokół Szczyrk zajęła 25 miejsce, Anna Twardosz z OKS Olimpijczyk Gilowice była 28, a Joanna Kil z AZS Zakopane 48. W konkursie drużynowym wymienione wyżej zawodniczki zajęły ósme miejsce na 11 startujących drużyn.

W konkursie drużyn mieszanych Kinga Rajda, Tomasz Pilch, Kamila Karpiel i Paweł Wąsek zajęli 9 miejsce.

Podobnie było w kombinacji norweskiej — dalekie lub bardzo dalekie miejsca. Nasz zawodnik Piotr Kudzia z LZS Klimczok Bystra na skoczni normalnej oraz biegu na dystansie 10 km był 42, na skoczni normalnej i biegu na 5 km był 37.