55 medali zdobyli zawodnicy z naszych klubów na HMP w lekkiej atletyce U18 i U20

W dniach 8-10 lutego w Toruniu odbyły się Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce zawodników do lat 18 i 20. Na starcie stanęło kilkuset zawodników i zawodniczek z ponad 220 klubów z całego kraju. Młodzi lekkoatleci reprezentujący kluby naszego Zrzeszenia zdobyli łącznie 55 medali. Juniorzy młodsi zdobyli ich 27 — 6 złotych, 8 srebrnych i 13 brązowych, zaś juniorzy 28 — 9 złotych, 8 srebrnych i 11 brązowych.

Medaliści do lat 18

Najrówniejszą zawodniczką w pięcioboju kadetek okazała się Kornelia Sura z ALKS AJP Gorzów Wlkp. W drodze po złoty medal wygrała tylko skok w dal, ale ostatecznie triumfowała gromadząc 3518 punktów i bijąc rekord życiowy. Minimalnie pokonała Klaudię Kronburg z MULKS Juvenia Głuchołazy (3502 pkt, rż). Srebrny medal w 7-boju wywalczył Mateusz Murias z MLKS Agros Zary (4755 pkt).

W biegu na 600 metrów ton rywalizacji nadawała Alicja Kaczmarek z ALKS AJP Gorzów Wlkp. Gorzowianka, siostra czołowej polskiej biegaczki na 400 metrów Natalii, prowadziła od startu, systematycznie powiększając przewagę nad rywalkami. Na metę wpadła z czasem 1:31.73, niewiele słabszym od ustanowionego podczas ubiegłorocznych mistrzostw rekordu Polski.

Skacząc w dal w trzeciej próbie 5.60 Elżbieta Milewska z KS Podlasie Białystok zapewniła sobie złoty medal. Później zawodniczka „Podlasia” poprawiła się jeszcze na 5.69. Pierwszym pchnięciem na 14.32 Daria Siemińska z LKS Lubawa zapewniła sobie złoty medal. Zawodniczka z Lubawy poprawiła o 30 centymetrów rekord życiowy. W rywalizacji juniorów młodszych najlepszym kulomiotem okazał się Jakub Kanik z LKS Górnik Wałbrzych, który już w pierwszej kolejce pchnął 17.00 zapewniając sobie ostateczny triumf. Drugie miejsce, z wynikiem 16.05, zajął jego kolega klubowy Kamil Kuczaj.

W biegu na 60 metrów przez płotki pań najlepiej spisała się Marika Majewska z LUKS Orkan Września. Poprawiając czasem 8.58 rekord życiowy odniosła wyraźne zwycięstwo i zdobyła złoty medal.

Patryk Grzegorzewicz z Victorii Racibórz, lider tabel, na ostatniej prostej minimalnie wyprzedził prowadzącego Wiktora Gruzda z MKS Osa Zgorzelec i zdobył złoty medal w biegu na 300 metrów. Czas mistrza kraju to 34.43, srebrny medalista na mecie zameldował się z rezultatem 34.47. Brąz dla Dawida Pokory z LKS Orzeł Namysłów — 35.09. Finał toruńskiego czempionatu był jednym z najszybszych biegów w historii — mistrz kraju wyrównał drugi najlepszy czas polskiej lekkoatletyki, wicemistrz przesunął się na czwarte miejsce w tabelach all-time U18.

W trójskoku kobiet wicemistrzynią została Julia Biernacka z GKS Wilga Garwolin (srebro dał wynik 11.66 rż), brązowy medal zdobyła Ewelina Maciejewska z UKS Achilles Leszno — 11.53 rż. Brąz w skoku wzwyż zdobył Robert Krzywiński z LUKS Namysłów — 2.01.

Chód na dystansie 3000 metrów kobiet wygrała Amelia Błażejewska z UKS 12 Kalisz, która triumfowała z czasem 15:57.87. a trzecia była Marta Haczyk z UKS Przełaj Żerków — 16:13.80.

W chodzie mężczyzn na 5000 metrów srebro zdobył Dawid Aleksandrowicz z UKS Przełaj Żerków (25:31.00 rż), brąz Karol Schidel z MLKS Nadwiślanin Chełmno (25:39.62 rż).

Na starcie finałowego biegu sprinterskiego kadetów było nerwowo. Starterzy odstrzelili aż trzy falstarty, w pięcioosobowym składzie srebrny medal zdobył Piotr Michalak z AML Słupsk (7.03).

Bardzo wyrównany był finał biegu kobiet na dystansie 60 metrów. Walkę o złoto stoczyły Dominika Małkowska z Zawiszy Bydgoszcz i Magdalena Niemczyk z UKS Titi Taka Kolbuszowa. Minimalnie szybsza okazała się ta pierwsza, która mistrzynią Polski została z czasem 7.66 — lepszym jedynie o 0.01 s od wyniku drugiej zawodniczki. Brązowy medal zdobyła Kinga Głuchowska z KS Agros Zamość — 7.74.

Brąz dla Dominika Cyrankowskiego z LKS Vectra Włocławek w biegu na 2000 m — 5:45.68. W skoku wzwyż srebro dla Roksany Poll z UKS Orkan Środa Wlkp.1.70. W skoku w dal Dawid Węclewski z LIUKS Kruszwica zdobył srebro (6.72), a Wojciech Tomczyk z KS Podlasie Białystok brąz (6.69) — obaj pobili rekordy życiowe. Aleksandra Wruszak z ZLKL Zielona Góra zdobyła brąz na 300 m — 40.09 rż.

Brązowy medal na 60 ppł dla Szymona Juszczaka z UKS Przełaj Żerkow — 8.06 rż. Wśród mężczyzn na 600 m brąz dla Krzysztofa Różnickiego z GKS Cartusia Kartuzy — 1:20.91 rż.

Medale do lat 20

Łukasz Niedziałek z WLKS Nowe Iganie od kilku już lat regularnie dystansuje rywali w chodzie sportowym. W halowych mistrzostwach kraju triumfował już w 2016, 2017 (kat. U18) i 2018 roku. Do trzech złotych medali z rzędu dziś dołożył czwarty. Na toruńskiej bieżni był bezkonkurencyjny. O stylu w jakim zwyciężył niech świadczy fakt, że drugiego na mecie Arkadiusza Schiedela z MLKS Nadwiślanin Chełmno pokonał o ponad dwie minuty (23:25.48 rż).

W finale biegu na 60 metrów juniorów sędziowie dwukrotnie odstrzeliwali falstart. Później po zaciętej walce złoty krążek wygrał Antoni Plichta z LKS Lubusz Słubice, finiszujący z czasem 6.87. Słubiczanin na mecie minimalnie pokonał Jakuba Lempacha z LKS Maraton Turek notującego rezultat 7.88. Brązowy medal dla Rafała Łupińskiego z KS Podlasie Białystok — 6.91.

Dominik Mieczkowski z LKS Narew Kurpiewski Łomża w drugiej serii finałowego konkursu skoku w dal pofrunął na 7.12 i zapewnił sobie pierwszy w karierze złoty medal HMP. Zaledwie centymetr różnił srebrnego i brązowego medalistę — Karol Wiśniewski z LUKS Start Nakło uzyskał 7.03, Dawid Krzemiński z RLTL ZTE Radom 7.02.

Kornel Warszawski z KS Agros Zamość był bliski uzyskania w pchnięciu kulą odległości 19 metrów, ale złoto wywalczył ostatecznie wartościowym rekordem życiowym 18.98. Drugi, także z „życiówką” był Wojciech Marok z UKS Orkan Środa Wlkp. — 18.61.

Po świetnym finiszu Paulina Zielińska z MKS Agros Chełm zdobyła złoty medal wyrównując rekord Polski U20 w biegu na 400 metrów — 54.16.

Halowym mistrzem Polski U20 w biegu na 60 metrów przez płotki został Olgierd Michniewski z RLTL ZTE Radom, który czasem 7.86 poprawił o 0.01 sekundy rekord życiowy. Srebrny medal zdobył Natan Frąckiewicz z STS Pomerania Szczecinek (8.00 rż), a brązowy finiszujący niemal jednocześnie z nim Jakub Czak z LKS Lubusz Słubice — 8.01.

Pewne zwycięstwo w biegu na 3000 metrów — najdłuższym dystansie rozgrywanych w Toruniu — zdobyła Klaudia Kazimierska z LKS Vectra Włocławek, trzecia zawodniczka europejskiego czempionatu kadetów z 2018 roku, osiągnęła czas 10:01.99. Brązowy medal wywalczyła Diana Karpiuk z KS Podlasie Białystok (10:04.33). Martyna Lewandowska (MKL Płock) bez problemu pokonała 1.65, 1.70, 1.74, 1.76 oraz w drugiej próbie 1.78. To zapewniło wicemistrzyni świata U18 z Nairobi złoto mistrzostw Polski U20.

Najlepszym siedmioboistą wśród juniorów został Kacper Jastrzębski z LKS Orkan Ostrzeszów, który podczas mistrzostw Polski zgromadził 4697 punktów, poprawiając rekord życiowy. Brąz wywalczył Eryk Świergocki z LKLA Krokus Astromal Leszno — 4328 pkt.

Trzecia w chodzie na 3000 m była Marcelina Drozdek z MKS Bolesłavia Bolesławiec rż — 15:56.73.

W pięcioboju Edyta Bielska z MULKS Mokasyn Płoty zgromadziła w Toruniu 3492 pkt., pobiła rekord życiowy z zdobyła brąz.

Tempo w biegu na 1500 metrów wyznaczały Oliwia Sarnecka z MKL Szczecin oraz Weronika Lewna z LKS Fenix Słupsk. Ta pierwsza zdobyła złoto z czasem 4:30.41, drugiej do srebra wystarczył czas 4:34.60. Trzecia na mecie Magdalena Ciołak z MLUKS Rawa Rawa Mazowiecka straciła do koleżanek 10 sekund. W biegu na 60 ppł srebrny medal wywalczyła Aleksandra Kiryluk z KS Podlasie Białystok (8.70). Brązowy medal w biegu na 200 m zdobył Damian Trzaska z MKS Durasan Płońsk (21.93).

Na 3000 metrów brązowy medal zdobył Tomasz Kurowski z GKS Cartusia Kartuzy (8:38.47). Srebrny medal w trójskoku wywalczył w ostatniej serii Adam Podsiadły z UMLKS Pegaz Opoczno (14.42).

Brązowy medalista w skoku wzwyż Przemysław Rutowicz z UMLKS Pegaz Opoczno pokonał poprzeczkę zawieszoną na 2.05.