63. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce — 14 medali naszych zawodników

W dniach 16-17 lutego w Arenie Toruń odbyły się 63. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce seniorów. O medale walczyło blisko 400 sportowców z 99 klubów. Zawodnicy z klubów naszego Zrzeszenia wywalczyli 14 medali — 4 złote, 6 srebrnych i 4 brązowe.

Świetnie zaprezentowała się rewelacja ubiegłego sezonu w biegach sprinterskich Martyna Kotwiła z RLTL ZTE Radom, która biegnąca po szóstym torze zdobyła halowe mistrzostwo Polski na dystansie jednego okrążenia. Zdobyła także srebrny medal w biegu na 60 m i czasem 7.30 wywalczyła minimum na halowe mistrzostwa Europy w Glasgow. Uległa tylko najlepszej polskiej sprinterce Ewie Swobodzie.

Wyrównaną walkę na dystansie 60 metrów przez płotki stoczyli Damian Czykier z KS Podlasie Białystok oraz Dominik Bochenek z Zawiszy Bydgoszcz. Lepszy był Czykier, który wygrał z czasem 7.71, wywalczył złoty medal.

Aneta Rydz z RLTL ZTE Radom jako jedyna pokonała w Toruniu wysokość 1.81 i została mistrzynią Polski w skoku wzwyż. Srebro wywalczyła Michalina Kwaśniewska z ZLKL Zielona Góra — 1.78.

Pod nieobecność Pauliny Guby, która ze względów zdrowotnych musiała przedwcześnie zakończyć sezon halowy, bezkonkurencyjna w pchnięciu kulą była Klaudia Kardasz. Zawodniczka Podlasia Białystok w drugiej próbie uzyskała 18.02, a później poprawiła się jeszcze na 18.21 i zdobyła pierwszy w karierze seniorski tytuł halowej mistrzyni Polski.

Srebrny medal w biegu na 60 wywalczył Dominik Kopeć z KS Agros Zamość — 6.75. W biegu na 3000 metrów srebrny medal zdobyła Anna Gosk z KS Podlasie Białystok (czas 9:19:05). Na 1500 m srebrny medal „wyrwała” na ostatniej prostej Beata Topka z ULKS Talex Borzytuchom uzyskując 4:21.80 i pokonując na finiszowych metrach Katarzynę Broniatowską (4:21.98).

Na 3000 m srebro medal zdobył Andrzej Kowalczyk (rocznik 1998) z ULKS Fajfer 2001 Łapanów, bijąc rekord życiowy — 8:20.78. Złoto wywalczył niespodziewanie startujący na tym dystansie Marcin Lewandowski z Zawiszy Bydgoszcz.

Kończącą toruńskie mistrzostwa sztafetę mieszaną 4×400 metrów wygrał zespół AZS-AWF Warszawa, Drugie miejsce zajął RLTL ZTE Radom (3:29.90) w składzie: Jakub Smoliński, Izabela Smolińska, Bartłomiej Czajkowski, Natalia Wosztyl.

Brązowe medale wywalczyli: w skoku w dal kobiet Weronika Grzelak z LKS Górnik Wałbrzych, w w skoku wzwyż Maciej Grynienko z UKS Orlica Domaniów — 2.16, w biegu na 800 m Patryk Kozłowski z RLTL ZTE Radom.