Ruszają Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym — w reprezentacji 7 naszych zawodników

20 lutego ruszają Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. Zawody odbędą się w Seefeld (Austria). Sportowcy będą walczyć o medale w skokach narciarskich kobiet i mężczyzn, w kombinacji norweskiej i biegach narciarskich. Nasza reprezentacja liczy 19 zawodników (12 mężczyzn i 7 kobiet). W jej składzie jest 7 zawodników w klubów naszego Zrzeszenia.

W teamie skoków narciarskich znaleźli się Piotr Żyła WSS Wisła i Jakub Wolny LKS Klimczok Wisła. Jest w nim, co oczywiste Kamil Stoch, wychowanek LZS, który reprezentuje teraz klub KS Eve-nement Zakopane. Polscy skoczkowie będą bronić tytułu mistrzowskiego, jaki w Lahti 2017 zdobyli Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła i Maciej Kot. W obecnej reprezentacji nie ma tego ostatniego, który prezentuje słabą formę. Brązowy medal indywidualnie wywalczył wówczas Piotr Żyła.

Po raz pierwszy Polki startować będą na MŚ w skokach narciarskich — reprezentację tworzą Kinga Rajda z SSR LZS Sokół Szczyrk i Kamila Karpiel AZS Zakopane. Po raz pierwszy Polska wystawi także drużynę do konkursu mieszanego.

W biegach narciarskich wystartują 3 nasze zawodniczki — Monika Skinder MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski oraz Weronika KaletaUrszula Łętocha, obie z LKS Markam Wiśniowa-Osieczany.

Team uzupełniają Izabela Marcisz Stowarzyszenie Sportowe Prządki Ski oraz Justyna Kowalczyk KS AZS AWF Katowice. Ta ostatnia w Austrii wystąpi w dwóch rolach. Dwukrotna mistrzyni olimpijska, która jest asystentką trenera Aleksandra Wierietielnego w kadrze kobiet, pojawi się też na trasach. Narciarka z Kasiny w planach ma start w sprincie drużynowym i sztafecie, rozważa też bieg na 10 km techniką klasyczną. To będą jej dziewiąte MŚ w karierze. Zdobyła na nich osiem medali, w tym dwa złote. Niektórzy piszą o jej wielkim powrocie, ale warto zwrócić uwagę, że Kowalczyk nigdy nie ogłosiła końca kariery.

W drużynie kombinatorów znalazł się nasz młody zawodnik z PKS Olimpijczyk Gilowice Paweł Twardosz.

Fot. PZN Facebook