Złoto brąz Moniki Skinder na EYOF Sarajewo 2019

Monika Skinder (MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski) wywalczyła dwa medale podczas Zimowego Europejskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Sarajewie (EYOF 2019). Złoty medal zdobyła w sprincie klasycznym, a brązowy medal w biegu na 7,5 km. Przy czym ten brązowy był pierwszym w historii medalem dla polskich biegów narciarskich w EYOF.

Obecny sezon jest doskonały dla Moniki Skinder. 17-letnia biegaczka w styczniu w Dreźnie wywalczyła pierwsze w karierze punkty Pucharu Świata, a następnie tytuł wicemistrzyni świata w sprincie techniką klasyczną podczas mistrzostw świata juniorów, które odbywały się w fińskim Lahti.

W eliminacjach sprintu Skinder zajęła drugie miejsce i przegrała jedynie z Rosjanką Aleną Baranową. Polka bardzo dobrze radziła sobie także w ćwierćfinale i półfinale, bowiem wygrała oba te biegi. W finale biegaczka z Tomaszowa Lubelskiego również jako pierwsza minęła linię mety i wywalczyła pierwsze w karierze złoto tej imprezy. Drugie miejsce zajęła Rosjanka Alena Baranowa, a trzecia była Norweżka Sigrid Leseth Foeyen.

Z kolei w biegu na 7,5 km przegrała jedynie z dwoma Szwajcarkami. Po złoto sięgnęła Anja Weber, a drugie miejsce zajęła Najda Kaelin.

W sumie na EYOF Polska zdobyła 5 medali — 2 złote, 1 srebrny i 2 brązowe. Pozostałe medale zdobyli przedstawiciele short tracku. Festiwal w Sarajewie był dla Polski najlepszym w historii zimowych edycji pod względem zdobyczy medalowych.