Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w biegach przełajowych — Żerków 2019

1-2 marca 2019 r. w Żerkowie odbyły się Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w biegach przełajowych. W zawodach udział wzięli przedstawiciele 38 klubów z 9 województw — w sumie ponad 280 uczestników. Zawodnicy i zawodniczki zmierzyli się w 4 kategoriach wiekowych na dystansie od 1500 m do 4000 m — wielu z nich to biegacze, których zapewne oglądać będziemy na bieżniach lekkoatletycznych, walczących o medale na różnych imprezach ogólnopolskich na średnich i długich dystansach. Pod koniec zawodów zorganizowano również otwarty bieg dla dzieci na dystansie 1000 m.

W klasyfikacji generalnej województw pierwsze trzy miejsca zajęły: woj. wielkopolskie, lubuskie i podlaskie. Klasyfikację klubową wygrał ULKS Talex Borzytuchom, drugie miejsce zajął LKS Omega Kleszczów, a trzecie KS Parkiet Hajnówka.

Środki finansowe na przeprowadzenie imprezy pozyskano z Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu i Urzędu Miasta i Gminy w Żerkowie.

Mistrzynią KZ LZS w kategorii młodziczka została Malwina Olszewska z LKS Lubusz Słubice, wicemistrzynią Katarzyna Napiórkowska z KS Maków Biega, a brązowy medal wywalczyła Wiktoria Konera z UKS Czapla Białe Błota. Bieg był niezwykle zacięty — zawodniczki z miejsc 2-6 wbiegały na metę prawie równocześnie — w odstępach 1-sekundowych. Wśród młodzików najlepszy był Łukasz Klimiuk z KS Parkiet Hajnówka, który zaledwie o jedną sekundę wyprzedził dwóch kolejnych zawodników. Drugie miejsce zajął Aleksander Szajrych z UKS Sprinter Słodków, a trzecie Wojciech Kozłowski z LKS Orkan Ostrzeszów, który miał gorszy czas od srebrnego medalisty o tysięczne sekundy.

Mistrzynią KZ LZS wśród juniorek młodszych została Małgorzata Karpiuk z KS Parkiet Hajnówka, która o 1 sekundę wygrała ze srebrną medalistką Reginą Piechowską z ULKS Talex Borzytuchom. Trzecie miejsce zajęła Julia Pawełczyk z MKL Jarocin. Mistrzem KZ LZS w tej kategorii wiekowej został Jakub Nalepa z MULKS Juvenia Głuchołazy, o sekundę wyprzedził on na mecie Kacpra Adamczaka z KS Stal LA. Brązowy medal wywalczył Szymon Boruda z LKS Orkan Ostrzeszów.

Wśród juniorek najlepsza okazała się Katarzyna Główczewska z ULKS Talex Borzytuchom, drugie miejsce zajęła Aleksandra Styś z MKL Jarocin, a trzecie Milena Gierach z LKS Omega Kleszczów. Mistrzem KZLZS w kategorii junior został Daniel Kryzel z ULKS Talex Borzytuchom, wicemistrzem Łukasz Górski z UKS Uczniak Szprotawa, brązowy medal wywalczył Łukasz Modzelewski z KS Podlasie Białystok.

Mistrzynią KZ LZS w kategorii młodzieżowiec została dobrze znana na lekkoatletycznych bieżniach Beata Topka z ULKS Talex Borzytuchom, druga była Agnieszka Kuśmierek z LKS Omega Kleszczów, a trzecia Michalina Makowiecka z PLKS Gwda Piła. Wśród młodzieżowców mistrzem został Nikodem Dworczak z WMLKS Nadodrze Powodowo, wicemistrzem Marcel Chodura z LUKS MGOKSiR Korfantów, brązowy medal wywalczył Krystian Zdrojewski z MKL Jarocin.

W biegu otwartym dziewcząt, w którym startowało 46 zawodniczek, zwyciężyła Zuzanna Doroba z PLKS Gwda Piła, druga była Noemi Orzechowska z UKS Czapla Białe Błota, a trzecia Lena Pającka z WLKS Wrocław. Z kolei w biegu otwartym chłopców (startowało 28 biegaczy) najlepszy okazał się

Oliwier Kamiński z PLKS Gwda Piła, drugi był z tym samym czasem Jakub Zachara z MULKS Juvenia Głuchołazy, a trzeci Hubert Trościanka z UKS Uczniak Szprotawa.

Rozmowa z Tadeuszem Kulczyckim, olimpijczykiem z Monachium, brązowym medalistą Uniwersjady w Moskwie w 1973 r. oraz wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski w biegu przez płotki, gościem mistrzostw zamieszczona na stronie www. jarocinska.pl

— Młodzież garnie się do rywalizacji w biegach przełajowych?

— Powiedziałbym, że garnie się umiarkowanie. Nie jest to to samo, co było 10, 20 czy 30 lat temu. Wtedy było dużo więcej startujących. Ale cieszmy się z tego, co jest, bo dzisiaj mamy trochę inne czasy. Młodzież ma wiele innych zainteresowań.

— Zabrakło w Żerkowie reprezentantów kilku województw.

Przyjechali biegacze z 9 województw. Szkoda, że nie z 16, ale jednocześnie należy docenić, że pofatygowali się do Żerkowa przedstawiciele Podlasia czy Warmii i Mazur, a mieli najdalej.

— Nie pierwszy raz odwiedza pan Żerków. Jak pan ocenia tutejszą organizację zawodów na przestrzeni lat?

W skali od 1 do 6 mogę dać 6. Na szczególne słowa uznania zasługuje Władysław Bierła, który jest świetnym działaczem i propagatorem sportu.

— A w porównaniu z zawodami w innych regionach Polski, mamy do kogo równać?

Zupełnie nie macie się czego wstydzić. Wręcz przeciwnie. Aż miło przyklasnąć. Oby w innych miejscach naszego kraju zawody stały na podobnym poziomie.

P.S. pełny wyniki mistrzostw w menu Komunikaty i wyniki.