Powołanie Komisji ds. Piłki Nożnej KZ LZS i współpraca z PZPN

Piłka nożna to najpopularniejszych sport w naszym Zrzeszeniu. Na małych i dużych boiskach, na wsi, w gminach i powiatach rozgrywanych jest rocznie setki tysięcy meczów, w naszych klubach trenują dziesiątki tysięcy piłkarzy. Z naszych klubów wywodzi się wielu znanych piłkarzy. Najbardziej znani to reprezentanci Polski z ostatnich lat m.in.: Jakub Błaszczykowski (Olimpia Truskolasy), Łukasz Piszczek (LKS Goczałkowice Zdrój), Łukasz Fabiański (Polonia Słubice), Kamil Glik (Lubonia Silesia), Maciej Sadlok (Pasjonat Dankowice), Jan Bednarek (Sokół Kleczew), Tomasz Jodłowiec (LKS Przyborów), Piotr Zieliński (Orzeł Ząbkowice), Grzegorz Krychowiak (Orzeł Mrzeżyno), Sławomir Peszko (Nafta Jedlicze), Maciej Makuszewski (Wissa Szczuczyn), Krzysztof Piątek (Niemczanka Niemcza).

Jednak od wielu już lat nie ma ścisłej współpracy Zrzeszenia LZS z Polskim Związkiem Piłki Nożnej — porozumienie podpisane w latach 90. XX wieku, kiedy prezesem był Michał Listkiewicz, nie jest realizowane. Sytuację tę postanowili zmienić działacze, dla których piłka to coś więcej niż tylko sport.

9 grudnia 2017 roku w Uniejowie z inicjatywy Komisji Sportu Powszechnego wysunięto propozycję dotyczącą reaktywacji współpracy z PZPN. Do rozmów z PZPN upoważniono dwóch przedstawicieli LZS: kol. Andrzeja Sadloka, prezesa Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS i kol. Piotra Klechę — przewodniczącego Pomorskiego Zrzeszenia LZS.

Wymienieni wyżej działacze wraz z wiceprzewodniczącym RG KZ LZS kol. Markiem Mazurem odbyli trzy spotkania z kierownictwem PZPN:

— z Andrzejem Padewskim, wiceprezesem ds. Zagranicznych

— z Janem Bednarkiem, wiceprezesem ds. Piłkarstwa Amatorskiego

— z Eugeniuszem Nowakiem, wiceprezesem ds. Organizacyjno-Finansowych.

W spotkaniach uczestniczyła także dyrektor Departamentu Piłki Amatorskiej (Grassroots) Magdalena Urbańska.

Przedstawiciele PZPN zaprezentowali na tych spotkaniach swoje dwa projekty ogólnopolskie, skierowane do środowiska wiejskiego, w których LZS miałyby być naturalnym partnerem.

Pierwszy projekt to Mobilna Akademia Młodych Orłów, w ramach którego zatrudnieni przez PZPN trenerzy (często znani byli ligowi piłkarze) będą organizować pokazowe treningi piłkarskie dla najmłodszych uczniów małych szkół i zawodników małych klubów, w tym LZS. Drugi zakładał skatalogowanie wszystkich boisk  (szkolnych, piłkarskich, orlików, itp.)  oraz spisanie wszystkich aktywności, które odbywają się na tych obiektach, w tym również ewidencje „białych plam”, czyli boisk, które dzisiaj są nie wykorzystywane.

Z dużym zainteresowaniem wysłuchano także informacji o turnieju „Piłkarska Kadra Czeka”. Postanowiono, że PZPN bliżej przyjrzy się temu turniejowi — jego wizytatorzy ocenią zasięg i organizację turniejów na szczeblach eliminacyjnych. I od tej oceny uzależnione będzie ewentualne wsparcie turniejów finałowych.

Rok później (8 grudnia 2018), na posiedzeniu Rady Głównej KZ LZS w Uniejowie, kolega Piotr Klecha zgłosił wniosek powołania Komisji ds. Piłki Nożnej KZ LZS, składającej się z przedstawicieli wszystkich województw. Na początku tego roku wysłano do wszystkich wojewódzkich zrzeszeń zaproszenie na pierwsze posiedzenie nowej komisji. W spotkaniu, które obyło się 15 lutego w siedzibie KZ LZS w Warszawie z udziałem kierownictwa Rady Głównej KZ LZS i biura KZ LZS w osobach: kol. Marka Mazura, wiceprzewodniczącego RG KZ LZS, kol. Michała Dziubaka, dyrektora Biura i kol. Iwony Kusińskiej-Kani uczestniczyli przedstawiciele 8 województw, które reprezentowali: woj. lubelskie — kol. Wacław Słomkowski i kol. Ryszard Nilipiuk, łódzkie — kol. Marek Mazur, małopolskie — kol. Jacek Kucybała, mazowieckie — kol. Paweł Tomaszewski, opolskie — kol. Stanisław Dyja, pomorskie — kol. Piotr Klecha, śląskie — kol. Andrzej Sadlok, świętokrzyskie — kol. Jerzy Kula i kol. Sławomir Trybek. Jednogłośnie zadecydowano, żeby ukonstytuować kolegów Andrzeja Sadloka i Piotra Klechę na przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Komisji.

W kilkugodzinnej dyskusji koledzy przedstawili swoje doświadczenie ze współpracy z Wojewódzkimi Związkami Piłki Nożnej i własne projekty piłkarskie. Zgłoszono liczne wnioski. Upoważniono także szefów Komisji do dalszych rozmów z władzami PZPN i zaprezentowania zgłoszonych propozycji.