45 medali naszych zawodników na Mistrzostwach Polski U20  podnoszeniu ciężarów

W dniach 22-24 marca w Puławach odbyły się Mistrzostwa Polski U20 kobiet i mężczyzn w podnoszeniu ciężarów. Na pomoście o medale walczyły 64 zawodniczki i 138 zawodników. Reprezentowali oni 61 klubów (w tym 35 klubów Zrzeszenia LZS) z 14 województw. Po raz pierwszy mistrzostwa kraju zostały rozegrane w nowych, 10 kategoriach wagowych. W związku z tym zanotowaliśmy wiele nowych rekordów kraju, poprawionych w stosunku do wyników tzw. standardów. Zawodnicy i zawodniczki z klubów Zrzeszenia LZS zdobyli łącznie 45 medali. Kobiety wywalczyły ich 23 — 9 złotych, 9 srebrnych i 5 brązowych, mężczyźni 22 — 6 złotych, 7 srebrnych i 9 brązowych.

Wśród kobiet najlepszą zawodniczką została Wiktoria Wołk (MGLKS Tarpan Mrocza). Wśród mężczyzn najlepszy był Bartłomiej Adamus (Opocznianka Opoczno). Wiktoria Wołk w punktacji Sinclaira uzyskała 248,67 pkt, i wyprzedziła Paulinę Rutkowską (CLKS Mazovia Ciechanów) — 241,01 oraz Sylwię Oleśkiewicz (LKS Omega Kleszczów) 231,37. W męskim gronie najbardziej wartościowy rezultat uzyskał Bartłomiej Adamus (Opocznianka Opoczno) 397,58, przed Pawłem Szmeją (Narew Pułtusk) 396,92 i Patrykiem Bębnem (CLKS Mazovia Ciechanów).

W klasyfikacji klubowej wygrana LKS Dobryszyce 80 pkt (k+m), druga pozycja — CLKS Mazovia Ciechanów 71, trzecia — LKS Budowlani Całus Nowy Tomyśl 63. Najlepsze województwo — Lubelskie 284, 2. Mazowieckie 227, 3. Łódzkie 175.

Medalistki Mistrzostw Polski

W kategorii 45 kg kobiet startowały tylko 2 zawodniczki — złoto dla Natalii Bobrowskiej z MKS Unia Hrubieszów, srebro Honorata Kłosowska z LKS Dobryszyce.

W kategorii 49 kg startowało 7 zawodniczek. Złoto wywalczyła Sylwia Oleśkiewicz z LKS Omega Kleszczów, która pobiła rekord kraju w podrzucie, srebro zdobyło Stella Lubasińska z UKS Talent Wrocław.

W kategorii 55 kg (8 zawodniczek) srebrny medal zdobyła Karolina Brzostek z UOLKA Ostrów Maz., a brązowy Klaudia Luterek z KS Agros Zamość.

W kategorii 59 kg startowało 10 zawodniczek. Złoto wywalczyła Wiktoria Wołk z MGLKS Tarpan Mrocza, która pobiła rekord kraju w podrzucie i dwuboju, srebro Patrycja Kołtowska z LKS Polwica Wierzbno, a brąz Patrycja Powroźnik z GULKS Niemce.

Najwięcej zawodniczek — 11 — startowało w kategorii 64 kg. Wszystkie trzy medale wywalczyły zawodniczki z naszych klubów — złoto Paulina Rutkowska CLKS Mazovia Ciechanów, która poprawiła rekord kraju w dwuboju, srebro Karolina Hyla WLKS Nowe Iganie, brąz Klaudia Cicha LKS Budowlani Całus Nowy Tomyśl.

W kategorii 71 kg (startowało 6 zawodniczek). Złoty medal zdobyła Milena Rutkowska CLKS Mazovia Ciechanów, a srebrny Natalia Pawlik LKS Polwica Wierzbno.

Kategorię 76 kg wygrała Agnieszka Rak z LKS Znicz Biłgoraj — startowało 6 zawodniczek.

W kategorii 81 kg startowały tylko 3 zawodniczki — złoty medal wywalczyła Klaudia Głąb z LKS Dobryszyce, srebrny Magdalena Szmytka z LKS Burza Burzenin, brązowy Aleksandra Kopka z LKS Omega Kleszczów.

W kolejnej kategorii — 87 kg — również startowały tylko trzy zawodniczki. Tu kolejność była następująca: 1. Oliwia Średzińska LKS Dobryszyce, 2. Elżbieta Uziak WLKS Nowe Iganie, 3. Ewa Kiełbus AKS Myślibórz.

W ostatniej kategorii — +87 kg — startowało 8 zawodniczek. Najlepsza okazała się Magdalena Karolak LKS Omega Kleszczów, która poprawiała rekord kraju w podrzucie, srebrny medal zdobyła Patrycja Grochowska z CLKS Mazovia Ciechanów.

Medaliści Mistrzostw Polski

W kategorii 55 kg startowało 3 zawodników — złoty medal wywalczył Karol Maksymowicz z KS Agros Zamość, a brązowy Tomasz Kowalski z LKS Budowlani Całus Nowy Tomyśl.

W kategorii 61 kg startowało 11 zawodników — najlepszy okazał się Martin Stasik z LKS Budowlani Całus Nowy Tomyśl, który pobił rekordy Polski w podrzucie i dwuboju… seniorów, srebrny medal zdobył Mikołaj Dach z KS Promień Opalenica, a brązowym Marcin Wyskiel z KS Agros Zamość.

W kategorii 67 kg startowało 16 zawodników — srebrny medal zdobył Przemysław Kramarz z MGLKS Tarpan Mrocza, a brązowy Karol Doleszczak z WLKS Nowe Iganie.

W kategorii 73 kg startowało 23 zawodników — złoty medal wywalczył Piotr Kudłaszyk z LKS Budowlani Całus Nowy Tomyśl, srebrny Michał Kościuk z MKS Unia Hrubieszów, a brązowy Jakub Wiatrowicz z MGLKS Tarpan Mrocza.

W kategorii 81 kg startowało 17 zawodników — złoty medal zdobył Patryk Bęben z CLKS Mazovia Ciechanów, który pobił rekord kraju w rwaniu i dwuboju.

W kategorii 89 kg startowało 18 zawodników — bezkonkurencyjny okazał się Bartłomiej Adamus z LKS Opocznianka Opoczno, który pobił rekordy kraju w rwaniu, podrzucie i dwuboju, srebrny medal wywalczył Dominik Rajkowski z LUKS Meyer Elbląg, a brązowy Szymon Wintrowicz z MGLKS Tarpan Mrocza.

Najwięcej zawodników — 25 — startowało w kategorii 96 kg. Złoty medal zdobył Paweł Szmeja z MKS Narew Pułtusk, który pobił rekordy kraju w rwaniu, podrzucie i dwuboju, srebrny Paweł Fabrykiewicz z LKS Horyzont Mełno, a brązowy Michał Puchala z MKS Unia Hrubieszów.

W kategorii 102 kg startowało 6 zawodników — srebrny medal zdobył Kacper Kość z LKS Znicz Biłgoraj, a brązowy Szymon Trytek z KS Agros Zamość.

W kategorii 109 kg startowało 8 zawodników — srebro zdobył Kacper Jakóbczak z LKS Polwica Wierzbno, a brąz Adrian Adamczyk z LKS Opocznianka Opoczno.

W kategorii +109 kg startowało 11 zawodników — brązowy medal zdobył Olaf Pasikowski z LKS Dobryszyce.

Fot. PZPC