Marcin Chabowski mistrzem Polski w maratonie

Marcin Chabowski wywalczył 14 kwietnia w Warszawie tytuł mistrza Polski w maratonie. Dla zawodnika STS Pomerania Szczecinek to pierwszy tytuł na tym dystansie. Walka o mistrzostwo odbywała się podczas Orlen Warsaw Marathon.

Ambicją Chabowskiego było uzyskanie w Warszawie wskaźnika uprawniającego do startu w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Zawodnik ze Szczecinka pierwszą połowę dystansu pokonał ambitnie, osiągając na półmetku czas w okolicach 1:04:30. Niestety na kolejnych kilometrach zwolnił i na metę na błoniach stołecznego Stadionu Narodowego dotarł z wynikiem 2:13:10. Do uzyskania minimum na jesienne mistrzostwa świata IAAF w Dosze zabrakło nowo kreowanemu mistrzowi Polski 40 sekund (wskaźnik ustalono na poziomie 2:12:30).

Drugie miejsce zajął Mariusz Giżyński z WKS Grunwald Poznań (2:13:25), który minimalnie na mecie wyprzedził Adama Nowickiego z MKL Szczecin (2:13:28). Wartościowy czas osiągnął także czwarty z zawodników sklasyfikowanych w ramach narodowego czempionatu — Jakub Nowak (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża), który przebiegł ponad 42 kilometry ulicami Warszawy w 2:13:41. Mistrzostwa stały na wysokim poziomie. Pierwszy raz od ponad 30 lat pierwsza czwórka maratończyków uzyskała wyniki poniżej 2 godzin i 14 minut.

Bieg wygrał Kenijczyk Regasa Bejiga (2:09:42), który ustanowił rekord życiowy.