OOM w Sportach Halowych — szachy — 4 medale naszych zawodników

30 marca rozpoczęła się XXV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Halowych. Gospodarzem imprezy jest Samorząd Województwa Świętokrzyskiego. W finałach XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych Świętokrzyskie 2019 łącznie uczestniczyć będzie ponad 4500 osób z całego kraju, w tym: ok. 3350 zawodników, 790 trenerów i opiekunów, 360 sędziów oraz 40 przedstawicieli polskich związków sportowych. Zawody odbywać się będą w 12 ośrodkach, z czego 10 mieści się na terenie województwa świętokrzyskim. Chodzi o miasta: Kielce, Chęciny, Morawica, Skarżysko-Kamienna, Suchedniów, Sielpia Wielka, Starachowice, Pińczów, Kostomłoty oraz Ostrowiec Świętokrzyski. Poza regionem zawody odbędą się w Wieliczce — gimnastyka artystyczna, sportowa oraz trampolina i w Krakowie — szermierka.

Olimpiada potrwa do 26 maja. Zawodnicy startować będą w 17 sportach — badminton, bilard, boks K i M, brydż sportowy, gimnastyka artystyczna, gimnastyka sportowa, gimnastyka trampolina, judo K i M, piłka ręczna K i M, piłka siatkowa K i M, szachy, szermierka, taekwondo olimpijskie, tenis stołowy, zapasy w stylu wolnym, klasycznym i zapasy kobiet.

Zakończyły się już zawody w szachach. Odbyły się one w dniach 30 marca — 6 kwietnia w Sielpi Wielkiej koło Końskich. Startowali zawodnicy do lat 12 i 14 — oddzielnie dziewczęta i chłopcy. W każdej grupie po 52 szachistów. Zawodnicy z naszych klubów zdobyli 4 medale. Wśród dziewcząt do lat 12 brązowy medal zdobyła Klara Szczotka z MUKS Stoczek 45 Białystok (ranking FIDE 1638). Wśród dziewcząt do lat 14 najlepsza była Martyna Wikar z LKSz GCKiP Czarna (pierwsze miejsce na liście startowej, ranking FIDE 2044), brązowy medal wywalczyła Barbara Goraj z UKS Czarny Koń Olkusz (trzecia na liście startowej, ranking FIDE 1824). Wśród chłopców do lat 14 brązowy medal zdobył Jakub Chyży z LKSz GCKiP Czarna (na liście startowej posiadał najwyższy ranking FIDE — 2140).

Warto przypomnieć, że ci młodzi zawodnicy startowali już w naszym turnieju o „Złotą Wieżę”.