Paulina Kaczyńska mistrzynią Polski na 10 000 metrów seniorek, Sylwia Indeka i Mateusz Kaczor najlepsi wśród młodzieżowców

28 kwietnia na kameralnym stadionie w Białogardzie odbyły się mistrzostwa Polski w U23 i seniorów w biegu na 10 000 metrów. Niestety biegaczom nie dopisała pogoda. Już na początku zawodów zaczął padać deszcz. Mimo niesprzyjającej pogody padły wartościowe rezultaty. Łącznie w biegu kobiet startowało 30 zawodniczek, w biegu mężczyzn 35.

Bieg seniorek zdecydowanie wygrała Paulina Kaczyńska (WMLKS Pomorze Stargard). Na mecie osiągnęła czas 32:53.65, który jest najlepszym wynikiem osiągniętym przez mistrzynię kraju od 15 lat i nowym rekordem życiowym Pauliny. Podopieczna trenera Zbigniewa Krzyśka wyprzedziła Renatę Pliś (MKL Maraton Świnoujście). Brązowy krążek zdobyła Anna Gosk — 33:15.16 — z KS Podlasie Białystok, także poprawiając swój rekord życiowy. Startowało 30 zawodniczek.

W biegu seniorów na starcie pojawiło się 35 zawodników. Brązowy medal zdobył Robert Głowala — 29:10.50 — z GKS Wilga Garwolin, poprawiając swój rekord życiowy. Tytuł mistrzowski wywalczył Krystian Zalewski z UKS Barnim Goleniów, niegdysiejszy wicemistrz Europy uzyskał najlepszy czas w Polsce od blisko dekady finiszując z rezultatem 28:39.95 — to rekord życiowy podopiecznego Jacka Kostrzeby. Srebro zdobył Tomasz Grycko z UKS Bliza Władysławowo.

W kategorii U23 wśród kobiet najlepsza była Sylwia Indeka (34:55.87) z LKS Pszczyna która pokonała Kamilę Pogodę (Adam Draczyński Running Teak Nowa Sól) oraz Darię Maik z LUKS Start Nakło.

Rywalizację młodzieżowców wygrał Mateusz Kaczor z RLTL ZTE Radom, bijąc rekord życiowy wynikiem 30:14.75. Drugie miejsce zajął Nikodem Dworczak z WMLKS Nadodrze Powodowo, który także na mecie zameldował się z rekordem życiowym (30:41.48), a trzecie wywalczył Dariusz Boratyński KS AZS AWF Wrocław.