XII Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Województwa Pomorskiego LZS oraz XII Memoriał Szachowy im. Mieczysława Goczewskiego — Trąbki Wielkie 2019

27 kwietnia w Auli im. Św. Jana Pawła II Szkoły Podstawowej w Trąbkach Wielkich po raz dwunasty zorganizowano Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Województwa Pomorskiego LZS, które od samego początku organizowane są też jako Memoriał Szachowy im. Mieczysława Goczewskiego — wspaniałego szachisty, reprezentanta Polski i  medalisty Mistrzostw Europy w brydżu sportowym, który przez wiele lat był lekarzem w ośrodkach zdrowia na terenie gminy Trąbki Wielkie.  Na zawody dotarli zawodnicy z różnych zakątków województwa pomorskiego, a także goście z województw: kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Uroczystego powitania zawodników i gości, a także grona kibiców dokonali: Dorota Bąk, dyrektor Gminnego Ośrodka  w Trąbkach Wielkich, Roman Zielke, prezes Gminnego Zrzeszenia LZS w Trąbkach Wielkich oraz współorganizator zawodów wiceprzewodniczący Rady Wojewódzkiej Pomorskiego Zrzeszenia LZS Jan Trofimowicz.

Rywalizowano na dystansie 7 rund z czasem 15 minut na zawodnika podczas jednej partii. Gra szczególnie w grupie seniorskiej — open kobiet i mężczyzn stała na wyjątkowo wysokim poziomie, niekiedy sekundy i szybkie ruchy decydowały o zwycięstwie bądź porażce. Po kilku godzinach gry przyszedł czas na podsumowanie i ogłoszenie wyników. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej z kategorii otrzymali piękne puchary, medale, dyplomy oraz torby sportowe.

W kategorii młodziczek rocznik 2007 i młodsze zwyciężyła zawodniczka UKKS Biała Królowa Pruszcz Gdański — Camilla Kawala, a kolejne miejsca na podium zajęły: Julia Jurkiewicz z UKS Zawisza Kolbudy i Paulina Jasiel UKKS Biała Królowa Pruszcz Gdański. Wśród młodzików rocznik 2007 i młodsi zwyciężył Oskar Śniadecki z MTS Kwidzyn przed Stanisławem Narwojszem UKKS Biała Królowa Pruszcz Gdański i Wojciechem Wysokińskim z UKS MDK Gdynia.

W kategorii rocznik 2003-2006 wystąpiła jedynie jedna zawodniczka reprezentantka UKS SP 11 Skoczek Tczew Paulina Filipek, która rywalizowała z rówieśnikami. W grupie chłopców rocznik 2003-2006 zwyciężył: Oliwier Wirkus z UKS Zawisza Kolbudy, a kolejne miejsca na podium wywalczyli: Karol Dembicki z UKS MDK Gdynia oraz Artur Szczęsny z Trąbek Wielkich.

W najstarszej kategorii open rocznik 2002 i starsi — panie i panowie rywalizowali wspólnie. W kategorii kobiet zwyciężyła Joanna Jurkiewicz z UKS Zawisza Kolbudy, a kolejne miejsca zajęły Lidia Myśliwiec z Gołębiewa Wielkiego i Anita Zielke z Kleszczewa. W gronie mężczyzn  nagrodzono  6 szachistów. Zwyciężył niespodziewanie mieszkaniec Nowego Stawu, reprezentant UKS Korona Gdańsk Patryk Paziak. Kolejne miejsca na podium zajęli: Krzysztof Jurkiewicz z UKS Zawisza Kolbudy, Jerzy Kot z Husarii Biesiekierz, Bartosz Dombrowski z UKS Centrum Tczew, Adam Kirszenstein z Com Cordium Starogard Gdański, Krzysztof Tyda z UKS Korona Gdańsk. Mężczyźni za miejsca I — VI otrzymali także nagrody finansowe.

Nagrodzono też zawodników w kategorii 60 +. Pierwsze miejsce zdobył wyżej wspomniany Jerzy Kot, a kolejne miejsca medalowe wśród weteranów wywalczyli Tadeusz Panek z Gdańska oraz Czesław Leś również z Gdańska.

Nagrodami i pucharami ufundowanymi przez Dorotę Bąk wyróżniono najmłodszych uczestników, a zostali nimi: Dominika Wolska z UKS SP 11 Skoczek Tczew oraz Stanisław Siara ze Starogardu Gdańskiego. Najstarszym zawodnikiem zawodów okazał się 81-letni Kazimierz Bańkowski z UKS Korona Gdańsk.

Turniej po raz dwunasty zorganizowało Gminne Zrzeszenie LZS w Trąbkach Wielkich wraz  z Pomorskim Zrzeszeniem LZS. Partnerami zawodów byli: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim, Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Urzędu Gminy Trąbki Wielkie,  Dorota Bąk, Dyrektor Gminnego Ośrodka  w Trąbkach Wielkich a jednocześnie radna Powiatu Gdańskiego, Bank Spółdzielczy w Pruszczu Gdańskim, firmy Moldrew Literski S.K.A i Elnaft, Szkoła Podstawowa im. Kunegundy Pawłowskiej  w Trąbkach Wielkich a także Maciej Goczewski — syn doktora Mieczysława.