10 medali zdobyli zawodnicy z naszych klubów na Mistrzostwach Polski w Zapasach seniorów w stylu klasycznym

10 medali — 5 złotych, 2 srebrne i 3 brązowe — zdobyli zawodnicy z naszych klubów na Mistrzostwach Polski w Zapasach seniorów w stylu klasycznym, które w dniach 10-11 maja odbyły się w Kiełpinie Kartuskim. Do walki o tytuły mistrzów kraju przystąpiło 109 zawodników z 22 klubów. Organizatorem bezpośrednim mistrzostw był klub naszego Zrzeszenia GKS Cartusia Kartuzy. Na zawodach można było spotkać całą plejadę polskich mistrzów zapasów takich jak: Andrzej Wroński, Włodzimierz Zawadzki, Ryszard Wolny, Józef Tracz, Piotr Stępień, Andrzej Głąb. Obecny był także prezes PZZ Andrzej Supron.

Miejscowi kibice, a także trenerzy Andrzej Pryczkowski i Bartłomiej Pryczkowski, niestrudzeni szkoleniowcy wielu mistrzów Polski i medalistów Europy, z niecierpliwością wyczekiwali na występ swojej gwiazdy, aktualnego wicemistrz Europy Gevorga Sahakyana. Zawodnik GKS Cartusia Kartuzy pokazał klasę i w sposób bezapelacyjny wygrał krajowy czempionat w wadze do 72 kg. Drugim pomorskim medalistą w tej kategorii wagowej został Edgar Melkumov reprezentujący Fundację Morena Żukowo, dla którego był to kolejny 12 (tym razem brązowy) medal w seniorskich zapasach.

W kategorii 55 kg na starcie stanęło tylko 4 zawodników — złoty medal zdobył Krzysztof Jończyk AKS Piotrków Trybunalski. W kategorii 62 kg triumfował jego kolega klubowy Dawid Szkodziński (w ubiegłym roku był mistrzem w kat. 55 kg).

Olimpijska kategoria 67 kg, w której w 2017 i 2018 roku zdobywaliśmy medale na MŚ, była niezwykle silnie obsadzona. Po porywających pojedynkach mistrzem kraju został zawodnik AKS Piotrków Trybunalski Mateusz Bernatek.

W kolejnej wadze 82 kg tytuł mistrza Polski wywalczył bezkonkurencyjnie zawodnik KS Sobieski Poznań Edgar Babayan. Brązowy medal w tej kategorii zdobył ubiegłoroczny wicemistrz, zawodnik AKS Piotrków Trybunalski Jacek Tomaszewski.

W kategorii 87 kg po raz kolejny Tadeusz Michalik z KS Sobieski Poznań w walce finałowej musiał uznać wyższość zawodnika z Olimpijczyka Radom Arkadiusza Kułynycza.

W kategorii 97 kg srebrny medal zdobył marcin Olejniczak z KS Sobieski Poznań, który w finale przegrał z zawodnikiem AZS AWF Warszawa Patrykiem Kamińskim.

W najcięższej kategorii 130 kg brązowy medal zdobył Łukasz Konera z AKS Piotrków Trybunalski.

 

Już za kilka dni kolejne emocje dla kibiców zapasów. W dniach 31 maja — 10 czerwca w Hiszpanii odbędą się Mistrzostwa Europy juniorów w stylu wolnym, klasycznym i zapasach kobiet. W reprezentacji Polski na ten turniej znalazło się 13 zawodników z naszych klubów. W stylu wolnym juniorów wystąpią: Karol Czegus (MKS Czarni Połaniec), Szymon Wojtkowski (LKS Ceramik Krotoszyn) i Cezary Sadowski (MLUKS Karlino), w stylu klasycznym: Bartosz Skóra (AKS Piotrków Trybunalski), Szymon Szymonowicz (MKS Cement Gryf Chełm) i Gerard Kurniczak (KS Sobieski Poznań), w zapasach kobiet: Monika Klepuszewska i Amanda Tomczyk (obie MLUKS Karlino), Patrycja Gil (WLKS Nowe Iganie), Magdalena Głodek (KS Bloczek Team Pelplin), Wiktoria Chołuj (AKS Białogard), Ewelina Ciunek (LKS Orzeł Namysłów) i Ewelina Kaczyńska (LUKS Warmia Lidzbark Warmiński).

Fot. PZZ Facebook