Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS Juniorów „Złote Koło”
XXXVII Międzynarodowy Wyścig Kolarski Juniorów — Dobczyce 2019

W dniach 24-26 maja na terenie powiatów limanowskiego i myślenickiego odbył się XXXVII Międzynarodowy Wyścig Kolarski Juniorów Dobczyce 2019, którego integralną częścią były Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Kolarstwie Szosowym Juniorów „Złote Koło”. Organizatorami imprezy byli Krajowe Zrzeszenie LZS, Małopolskie Zrzeszenie LZS i WLKS Krakus. Współorganizatorami: Starostwa Powiatu Limanowskiego i Myślenickiego, Urzędy Miasta i Gmin Raciechowice, Łapanów, Trzcianka, Jodłownik, Dobczyce. Imprezę finansowo wsparło Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz liczni sponsorzy. Głównym dyrektorem wyścigu od lat jest znakomity trener WLKS Krakus Zbigniew Klęk, który wychował m.in. Rafała Majkę i Katarzynę Niewiadomą. Krajowe Zrzeszenie LZS reprezentował skarbnik Rady Głównej, wiceprzewodniczący Małopolskiego Zrzeszenia LZS Jacek Kucybała.

Cały wyścig wygrał Estończyk Henri Treimuth, a mistrzem Krajowego Zrzeszenia LZS został Michał Jaskot z UKS Copernicus CCC, który do zwycięzcy stracił 23 sekundy.

Wyścig jest czteroetapowy, rozgrywany w trudnym terenie. To jedna z najważniejszych imprez w tej kategorii wiekowej w naszym kraju. Sylwester Szmyd, Przemysław Niemiec, Marek Rutkiewicz, Michał Kwiatkowski czy Rafał Majka — to kolarze, którzy wygrywali lub byli w czołówce tego wyścigu.

W tym roku do wyścigu zgłosiło się 94 zawodników, w tym 67 z klubów Zrzeszenia LZS, kolarze z innych klubów oraz reprezentanci Łotwy, Czech i Rosji.

Do pierwszego etapu kolarze wystartowali ze Szczyrzyc i po przejechaniu 80 kilometrów dookoła pobliskich miejscowości finiszowali ponownie w Szczyrzycu. Z 13-osobowej grupy najszybciej finiszował Estończyk Henri Treimuth, drugi był Jakub Soszka z GKK Opty-Mazowsze, trzeci Konrad Kołodziejski z ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz, a czwarty Dawid Sędzik z WLKS Krakus — bbc Czaja.

Drugi etap to jazda indywidualna na czas na dystansie 4,2 km. Rozegrano go w miejscowości Droginia. Wygrał Kacper Majewski z KKS Gostyń, kolejne miejsca zajęli Estończycy — Henri Treimuth i Artiom Mirzojev, czwarty był Kamil Ryszewski z UKS Copernicus CCC, a piąty Kacper Krawiec z WLKS Krakus — bbc Czaja.

Trasa trzeciego etapu liczyła 75 km i przebiegała przez malownicze pagórki Beskidu Wyspowego. Kolarze przejechali przez Łapanów, Grabie, Zegartowice, Dąbie, Szczyrzyc, Dobra, Tymbark, Limanowa, Koszary, Rupniów, Stare Rybie, Tarnawa, Zbydniów, Trzciana, Ubrzeż, Łapanów (meta). Ten etap wygrał Estończyk Henri Treimuth, drugi był Kajetan Sztuba z KK Tarnovia Tarnowo Podgórne, trzeci Patryk Dąbski z GKK Opty-Mazowsze, a czwarty Michał Gałka z UKS Copernicus CCC.

Do czwartego, ostatniego etapu Raciechowice — Dobczyce wystartowało 74 zawodników. Trasa liczyła 110 km. Wygrał go Marcin Karcz z WLKS — bbc Czaja, finiszując trzydzieści kilka sekund przed pozostałymi kilkoma kolarzami, drugi był Miłosz Ośko z Warszawskiego Klubu Kolarskiego, trzeci Antoni Olszar Grupa Kolarska Gliwice, czwarty Kacper Majewski KKS Gostyń, piąty Dawid Sędzik z WLKS — bbc Czaja. Jak trudny był to etap niech świadczy fakt, że do mety dojechało tylko 38 zawodników.

Mistrzem Krajowego Zrzeszenia LZS został Michał Jaskot z UKS Copernicus CCC, który w całym wyścigu był drugi, wicemistrzem Zrzeszenia LZS został Dawid Sędzik z WLKS — bbc Czaja, który przegrał z Jaskotem o ^^#… sekundę, na trzecim miejscu uplasował się jego kolega klubowy Marcin Karcz, który być może sięgnąłby po wygraną w tym wyścigu, gdyby nie upadek na pierwszy etapie Szczyrzyc — Szczyrzyc (80 km). Tam stracił prawie minutę.

Klasyfikację drużynową wygrał WLKS Krakus — bbc Czaja przed UKS Copernicus CCC i ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz. Po wyścigu Zbigniew Klęk, trener zwycięskiej drużyny powiedział — Każde zwycięstwo w tym wieku jest ważne, bo buduje psychikę. Mamy w drużynie grupę juniorów, która może osiągnąć w przyszłości naprawdę dobre wyniki. Zresztą Rafał Majka czasami jeździ z nimi na wspólne treningi i przyznaje, że on w ich wieku nie był tak mocny. To nie są tylko Karcz i Sędzik, ale także Kacper Smreczek i Kacper Krawiec. Warto na pewno zapamiętać te nazwiska.

Prowadzono także szereg innych klasyfikacji. Błękitną koszulkę czyli najaktywniejszego kolarza wywalczył Jakub Jaskot z UKS Copernicus CCC, który otrzymał nagrodę sponsora BBC Czaja. Koszulkę w grochy, czy najlepszego „górala” zdobył Antoni Olszar z Grupy Kolarskiej Gliwice, który otrzymał nagrodę ufundowaną przez Rafała Majkę. Koszulkę białą — najlepiej punktujący zawodnik wywalczył Henri Treimuth i cieszył się z nagrody sponsora firmy RASO. Klasyfikację na najlepszego zawodnika z rocznika 2002, czyli zieloną koszulkę zdobył Kacper Majewski z KKS Gostyń — sponsorem nagrody byli La Bicicletta Cafe/Residence Tournet. Klasyfikację awansujących wyścigu, czyli koszulkę czarną wywalczył Adrian Krawczyk niezrzeszony — nagrodę ufundowała firma Dymek Cars.

Przez lata finisz wyścigu odbywał się w Raciechowicach. Teraz jednak meta została przeniesiona do Dobczyc.

— Chcemy szukać nowych miejsc i nowych tras. Zależy nam na tym, by ten wyścig był jak najbardziej urozmaicony. Chciałem bardzo podziękować policji, bo w tym roku miałem wielkie problemy z organizacją zawodów. Nie dostałem dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego, choć w ubiegłych latach nie było z tym problemu. To jest przecież promocja naszego terenu. Są jednak ludzie dobrej woli, którzy mobilizowali mnie, bo momentami chciałem się już poddać — powiedział na zakończenie wyścigu Zbigniew Klęk.