Bartłomiej Adamus brązowym medalistą Mistrzostw Świata U20 w Podnoszeniu Ciężarów

4 czerwca 2019 brązowy medal w dwuboju w kat. 89 kg wywalczył na Mistrzostwach Świata U20 w Suvie (Fidżi) zawodnik LKS Opocznianki Opoczno Bartłomiej Adamus. Pięć lat czekały polskie ciężary na kolejny medal w mistrzostwach świata w tej kategorii wiekowej. Poprzedni medal wywalczył również zawodnik z naszego klubu Jarosław Samoraj (CLKS Mazovia Ciechanów). Rywalizacja w tej wadze była niezwykle wyrównana. W rwaniu nasz zawodnik zaliczył tylko jedno podejście — 154 kg i był piąty. Walka w podrzucie miała niecodzienny przebieg. Muhammad Hosseini z Iranu, decyzją sędziów 1:2 (docisk) „spalił” trzecie, poprawiane podejście. Do tego momentu zawodnik ten miał jedynie 183 kg z pierwszej próby i 340 kg w dwuboju. Bartek natomiast 341 kg, po podrzuceniu za pierwszym razem 187 kg. Był więc drugi! Po dwóch minutach Jury, na skutek protestu ekipy irańskiej, zmieniło werdykt i zaliczyło próbę Irańczykowi, co dało mu 348 kg w dwuboju. Bartek spadł o jeden stopień niżej z podium i musiał o trzecie miejsce walczyć z Ormianinem Awganianem. Za pierwszym razem z ciężarem 191 kg przegrał. Została ostatnia próba. Ormianin spasował 2 x na 192 kg, a powtórka Bartka, ale z podwyższeniem na 192 kg okazała się —  na szczęście dla nas —  skuteczna. Adamus uzyskał 346 kg. Złoty medal z wynikiem 349 kg zdobył zawodnik z Samoa Don Opeloge.

Przypomnijmy, że Adamus był czwarty przed rokiem w MŚ U20, wcześniej zdobył tytuł wicemistrza globu U17, złoto ME U17 i brąz ME U20 w ubiegłym sezonie. W tym roku w kwietniu był piąty na ME seniorów. Przed nim jeszcze tegoroczne ME U20.

Jak startowali pozostali nasi zawodnicy? W wadze 49 kg Sylwia Oleśkiewicz (LKS Omega Kleszczów) była 10 w dwuboju — 148 kg (rekord Polski U20). Martin Stasik (Budowlani Całus Nowy Tomyśl) w kat. 61 kg nie został sklasyfikowany w dwuboju — spalił wszystkie podejścia w podrzucie. Wiktoria Wołk (MGLKS Tarpan Mrocza) w wadze 59 kg zajęła 10 miejsce, a startują również w tej kategorii Paulina Rutkowska (CLKS Mazovia Ciechanów) nie ukończyła zawodów — doznała kontuzji łokcia w rwaniu. Piotr Kudłaszyk (Budowlani Całus Nowy Tomyśl) w  kat. 73 kg był 11. Paweł Szmeja (MKS Narew Pułtusk) startujący w kat. 96 nie zaliczył rwania — nie został sklasyfikowany. A szkoda, bo gdyby powtórzył wynik z mistrzostw Europy seniorów mógł zdobyć srebrny medal. W kat. 81 kg Startował Patryk Bęben (CLKS Mazovia Ciechanów), który zajął 12 miejsce. Przed nami jeszcze start (9 czerwca) Magdaleny Karolak (LKS Omega Kleszczów) w kat. +87 kg.

Fot. Facebook PZPC