Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Kolarstwie Szosowym Kobiet — Dąbki/Jarosławiec 2019

W Dąbkach i Jarosławcu w dniach 1-2 czerwca odbył się Puchar Polski w kolarstwie kobiet, a jednocześnie Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w kolarstwie szosowym w jeździe na czas i ze startu wspólnego. O medale walczyły juniorki młodsze i juniorki/orliczki. Te dwie imprezy poprzedziło VI Ogólnopolskie Kryterium Kolarskie o Puchar Burmistrza Darłowa, które odbyło się 31 maja. W sumie w tych trzech imprezach kolarskich startowała ponad 250 zawodników i zawodniczek (w Pucharze Polski startowali także żacy i młodzicy). W mistrzostwach LZS wystartowało 95 zawodniczek z 18 klubów reprezentujących 11 województw. Klasyfikację klubową wygrał TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team przed KK BCM Nowatex Ziemia Darłowska i AKS Stal Grudziądz Zaxy Huge. Klasyfikację wojewódzką wygrało kujawsko-pomorskie przed zachodniopomorskim i dolnośląskim.

Organizatorem mistrzostw było Krajowe Zrzeszenie LZS oraz KK BCM Nowatex Ziemia Darłowska, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Urząd Gminy Darłowo, Urząd Gminy Postomino i Urząd Miasta Darłowo, Zachodniopomorskie Zrzeszenie LZS, Zachodniopomorski Związek Kolarski. Impreza uzyskała dofinasowanie Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz licznych sponsorów. Zrzeszenie LZS reprezentował Mirosław Rzepa, przewodniczący ZZ LZS i wicemarszałek woj. zachodniopomorskiego.

Pierwsza konkurencja — jazda indywidualna na czas — odbyła się na trasie Dąbki — Bukowo Morskie — Dąbki. Juniorki młodsze miały do przejechania 10,4 km. Do tej rywalizacji przystąpiło w sumie 59 zawodniczek, w tym 41 z klubów naszego Zrzeszenia. Mistrzynią LZS została Tamara Szalińska z UKS Ratusz Maszewo, która o prawie 10 sekund wyprzedziła Olgę Wankiewicz z UKS Copernicus CCC/SMS Toruń i o 30 sekunda Maję Wróblewską z UKS Ratusz Maszewo.

Zawodniczki w kategorii juniorka/orliczka miały do pokonania 14 km. Wystartowało ich 53. Mistrzynią LZS została Aurela Nerlo z TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team, która o 31 sekund wyprzedziła Martę Jaskulską z KK BCM Nowatex Ziemie Darłowska i o 45 sekund Justynę Kaczkowską z MAT ATOM Deweloper Wrocław.

W wyścigu ze startu wspólnego juniorek młodszych wzięło udział 41 zawodniczek. Miały do przejechania 50 km wokół Jarosławca, które przejechały z prędkością 41 km/h. Na metę wjechał cały peleton. Najszybciej finiszowała Olga Wankiewicz z UKS Copernicus CCC/SMS Toruń zdobywając swój drugi medal, druga była Maja Tracka z AKS Stal Grudziądz Zaxy Huge, a trzecia jej koleżanka klubowa Iga Wiklińska.

Kolarki w kategorii juniorka/orliczka miały do przejechania 80 km. Na starcie stawiło się 58 zawodniczek, do mety dojechało tylko 41. Trasę wokół Jarosławca pokonały z prędkością 38,26 km/h. Pierwszych 11 zawodniczek finiszowało w niewielkich odstępach (pierwszą od jedenastej dzieliło 16 sekund), pozostałe straciły ponad 2 minuty. Mistrzynią Zrzeszenia LZS została Karolina Kumięga TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team, która o 6 sekund wyprzedziła Darię Pikulik z KK BCM Nowatex Ziemia Darłowska i o 11 sekund jej koleżankę klubową Martę Jaskulską, która zdobyła swój drugi medal.

W VI Ogólnopolskim Kryterium Kolarskim o Puchar Burmistrza Darłowa w poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężali: młodziczka — Anna Preca UKS Ratusz Maszewo (startowało 49 zawodniczek), młodzik — Igor Włodarczyk ALKS Stal Grudziądz (startowało 15 zawodników), juniorka młodsza — Kaja Bonas AKS Stal Grudziądz Zaxy Huge (startowały 44 zawodniczki), juniorka — Natalia Krześlak TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team/SMS Toruń (startowało 29 zawodniczek), orliczki — Patrycja Lorkowska TKK Pacific Nestle Fitness Cycling (startowało 15 zawodniczek).