Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Kolarstwie Szosowym Młodzików i Juniorów Młodszych — Memoriał im. Joachima Halupczoka — Niwki/Szczedrzyk 2019

W dniach 1-2 czerwca odbył się wokół Jeziora Turawskiego Memoriał im. Joachima Halupczoka, który był jednocześnie Pucharem Polski, eliminacjami do olimpiady młodzieży w kat. junior młodszy oraz Mistrzostwami Krajowego Zrzeszenia LZS w kat. młodzik oraz junior młodszy. Każdego dnia w wyścigach startowało prawie 300 młodych kolarzy. Organizatorami mistrzostw było Krajowe Zrzeszenie LZS, Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Opolu i Ludowy Klub Sportowy Ziemia Opolska. Impreza została dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki i Samorząd Województwa Opolskiego. Dyrektorem wyścigu był Marian Staniszewski, znakomity trener, jego wychowankiem był Joachim Halupczok, który do czasu przejścia na zawodowstwo startował w barwach LKS Ziemia Opolska.

Przypomnijmy, że Joachim Halupczok był jednym z najwybitniejszych polskich kolarzy w historii. Urodził się w Niwkach, a zmarł tragicznie w wieku zaledwie 25 lat w Opolu. W swoim krótkim życiu zdążył zostać choćby medalistą olimpijskim. Po krążek na największej sportowej imprezie sięgnął w 1988 roku w stolicy Korei Południowej — Seulu, kiedy to wywalczył srebro w wyścigu drużynowym na czas. Rok później tylko potwierdził przynależność do światowej czołówki, zdobywając dwa medale mistrzostwa świata we francuskim Chamberi — złoty w wyścigu ze startu wspólnego i srebrny w jeździe drużynowej na czas.

1 czerwca zawodnicy przystąpili w Niwkach do jazdy indywidualnej na czas. Młodzicy mieli do przejechania 5,5 km. Wystartowało 52 kolarzy, w tym 41 z naszych klubów. Mistrzem Zrzeszenia LZS został Tomasz Listwoń z KKS Gostyń, który o nieco ponad 5 sekund wyprzedził swojego kolegę klubowego Patryka Struczaka, trzecie miejsce zajął Jan Łuków z MGLKS Błękitni Koziegłowy, który stracił do zwycięzcy 10 sekund. Juniorzy młodsi zmierzyli się na trasie 10 km — wystartowało ich 102, w tym ponad 80 walczyło o tytuł mistrza Zrzeszenia. Wszystkie miejsca na podium zajęli zawodnicy UKS Copernicus CCC/SMS Toruń — pierwszy był Hubert Grygowski, który o 9 sekund wyprzedził Igora Sęka i o 13 sekund Dominika Jędrzeja Ratajczaka.

W kat. junior nie zaliczanej do mistrzostw Zrzeszenia najlepszy był Radosław Frątczak, drugie miejsce zajął Michał Gałka — obaj UKS Copernicus CCC/SMS Toruń, a trzecie Tobiasz Zaremba z KKS Gostyń.

Następnego dnia do wyścigu ze startu wspólnego wystartowało 81 młodzików, w tym 49 kolarzy z naszych klubów. Mieli do przejechania 30 km na trasie Szczedrzyk — Turawa. Na metę przyjechał ponad 50-osobowy peleton. Mistrzem Zrzeszenia LZS został Łukasz Nowak z UKKS Imielin Team (w wyścigu zajął 2 miejsce), wicemistrzem LZS został Igor Rydzyński z KS Społem Łódź (na mecie był piąty), a drugim wicemistrzem Michał Strzelecki z LUKS Dwójka Stryków Danielo Sportswear (metę minął jako 7).

Na starcie wyścigu wspólnego juniorów młodszych stanęło 158 zawodników, w tym 50 zawodników z klubów Zrzeszenia. Kolarze mieli do przejechania 90 km. Na metę wjechała 24-osobowa grupa. Najszybciej finiszował Hubert Grygowski z UKS Copernicus CCC/SMS Toruń, który zdobył swój drugi złoty medal. Wicemistrzem LZS został Przemysław Deręgowski z ALKS Stal Grudziądz Intermax Huge, drugim wicemistrzem Dominik Jędrzej Ratajczak z UKS Copernicus CCC/SMS Toruń, dla którego to był drugi brązowy medal.

Najszybszy w wyścigu juniorów był Konrad Trzęsowski z KTK Kalisz, drugie miejsce zajął Maciej Bielniak z KK Tarnovia Tarnowo Podgórne, a trzecie Maciej Noceń z GKK Opty-Mazowsze. Przejechali oni trasę 120 km, a startowało ich 80.

Zawodnicy otrzymali medale, puchary i nagrody, które zwycięzcom w poszczególnych kategoriach wręczali: burmistrz Ozimka Jan Labus, prezes Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Opolu Gerard Halama i dyrektor wyścigu Marian Staniszewski.

Fot KK Ziemia Opolska