Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Tenisie Stołowym – Brzeg Dolny 2019

W Brzegu Dolnym w Hali Widowiskowo-Sportowej im. Andrzeja Grubby odbywały się w dniach 15-16 czerwca Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Tenisie stołowym. O medale walczyli zawodnicy i zawodniczki w kat. młodzieżowiec, junior, kadet i młodzik. Startowało ponad 180 tenisistów stołowych z 68 klubów reprezentujących 13 województw. Zawody miały świetną obsadę – o mistrzowskie tytuły rywalizowali bowiem najlepsi zawodnicy z naszych klubów. Nie brakowało medalistów mistrzostw kraju, zawodów Grand Prix Polski oraz reprezentantów kraju na mistrzostwa Europy juniorów i kadetów.

Organizatorem mistrzostw było Krajowe Zrzeszenie LZS i LKS Odra Głoska, partnerami: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, PZTS, Dolnośląskie Zrzeszenie LZS, DOZTS we Wrocławiu, Kompleks Hotelowo-Sportowy Rokita w Brzegu Dolnym oraz MKS Rokita Brzeg Dolny. Mistrzostwa zostały dofinansowane przez MSiT. Krajowe Zrzeszenie LZS na mistrzostwach reprezentował Andrzej Cywiński, członek Prezydium Rady Głównej, wiceprezes Zarządu Rady DZ LZS.

Klasyfikację klubową mistrzostw wygrał UKS Dojlidy Białystok przed MLKS Ostródzianka Ostróda i MLUKS Dwójka Rawa Mazowiecka. Wojewódzką wielkopolskie przed łódzkim i warmińsko-mazurskim.

Mistrzem Krajowego Zrzeszenia LZS wśród młodzieżowców został Marco Golla z MLKS Ostródzianka Ostróda, który w tej kategorii wiekowej okazał się prawdziwym dominatorem – wygrał cztery spotkania, tracąc zaledwie seta. W półfinale pokonał swojego kolegę klubowego Kamila Dziadka a w finale Przemysława Walaszka z UKS Dojlidy Białystok, który wcześniej pokonał Kacpra Petasia z MLKS Ostródzianka Ostróda. Marco Golla to brązowy medalista MP.

Półfinaliści musieli walczyć o brąz z zawodnikami, którzy po porażce we wcześniejszej fazie otrzymali druga szansę by znaleźć się w strefie medalowej. O brązowy medal walczyli Kamil Dziadek i Jakub Polański z MLUKS Dwójka Rawa Mazowiecka – wygrał Polański (mistrz z 2018). Startowało 24 zawodników. Dodajmy, że Golla, Polański i Dziadek to członkowie Kadry Narodowej Młodzieżowców.

W rywalizacji juniorów finał był wewnętrzną sprawą zawodników MLKS Ostródzianka Ostróda. Do walki o tytuł mistrza LZS stanęli niepokonani do tej pory w turnieju: Maksymilian Miastkowski (mistrz z roku 2018 w kat. kadet) i Łukasz Sokołowski (członkowie Kadry Narodowej). Trudno było wskazać faworyta. Lepszy okazał się Łukasz Sokołowski. Brązowy medal też zdobył reprezentant Warmii i Mazur Patryk Lewandowski (ubiegłoroczny srebrny medalista w kat. kadetów). Zawodnik Dekorglassu Działdowo potknął się w ćwierćfinale przegrywając z Piotrem Michalskim (UKS Dojlidy Białystok), ale zrewanżował mu się w walce o trzecie miejsce. Startowało 30 zawodników.

W grupie kadetów w finale zagrali Igor Jankowski (MLKS Ostródzianka Ostróda) i Mateusz Rutkowski (Dekorglass Działdowo). Obaj znają się dobrze, ale to był dzień Igora, który wzbogacił o złoty krążek swój klub. Brązowy medal zdobył Piotr Klimek z LKTS Zenit Międzybórz pokonując Adama Lineka z LZS Żywocice. Startowało 22 zawodników.

W kategorii młodzik najlepszy okazał się Marcel Błaszczyk z MLUKS Dwójka Rawa Mazowiecka (członek Kadry Narodowej), który w finale pokonał Damiana Pyśka z LKTS Luboń – kolejność jak przed rokiem. Brązowy medal wywalczył Piotr Przewłocki z UKTS Sokół Orzesze. Startowało 26 zawodników.

Do walki o medale w kat. młodzieżowej kobiet zgłoszonych zostało 16 zawodniczek. Najlepsza okazała się Sandra Kozioł z UKS Dojlidy Białystok (w ubiegłym roku była mistrzynią w kat. juniorka), która w finale pokonała Paulinę Stachecką z MLUKS Dwójka Rawa Mazowiecka (ubiegłoroczna mistrzyni). Brązowy medal wywalczyła Julia Wójcik z LZS Victoria Chróścice.

Mistrzynią LZS w kategorii juniorka została Julia Bartoszek z KTS MOKSiR Zawadzkie. Srebrny medal wywalczyła Michalina Górska z UKS Dojlidy Białystok, a brązowy Zuzanna Błażejewicz z LUKS Chełmno (członkini Kadry Narodowej i ubiegłoroczna srebrna medalistka). W turnieju startowało 19 zawodniczek.

W turnieju kadetek o medale walczyło 21 zawodniczek. Mistrzynią Zrzeszenia LZS została Agnieszka Piłat z LUKS Chełmno, która w finale pokonała Wiktorię Wrzosek z MLUKS Dwójka Rawa Mazowiecka (członkini Kadry Narodowej). Brązowy medal zdobyła Julia Gładysz z LKTS Luboń.

Mistrzynią Zrzeszenia LZS w kategorii młodziczek została Wiktoria Przybytkowska z LUKS Chełmno, srebrny medal wywalczyła Klara Lemańska z MLKS Krajna Sępólno Krajeńskie, a brązowy Malwina Jarecka z MLKS Victoria Jelcz-Laskowice. Startowało 25 zawodniczek.