33 medale zdobyli nasi zawodnicy na Mistrzostwach Polski w Podnoszeniu Ciężarów seniorów i seniorek

W dniach 21-23 czerwca w Hali Sportowej im. Ireneusza Palińskiego w Ciechanowie odbyły się 88. Mistrzostwa Polski Mężczyzn i 26. Kobiet w Podnoszeniu Ciężarów. Na starcie stanęło 130 atletów — 63 zawodniczki i 67 zawodników. Tegoroczne MP rozrywane są po raz pierwszy według wprowadzonych w ub. roku nowych 10 kategoriach wagowych pań i panów. Zawodnicy i zawodniczki z naszych klubów zdobyli 33 medale — 20 wywalczyły kobiety, a 13 mężczyźni.

Pierwsze złoto MP seniorek, wynikiem 125 kg, wywalczyła Paulina Kudłaszyk z LKS Budowlani Całus Nowy Tomyśl. Siostra reprezentanta kraju do lat 20, medalisty ME U15 i U17 — Piotra, wyraźnie wyprzedziła Natalię Bobrowską (Unia Hrubieszów) 108 kg i Karolinę Miszczak z WLKS Siedlce 90 kg. W tej kategorii wagowej — 45 kg — startowały 4 zawodniczki. W kolejnej kategorii wagowej 49 kg startowało 10 zawodniczek. Walka o medale była bardzo emocjonująca, złotą medalistkę od brązowej dzieliły 3 kilogramy. Brązowy medal zdobyła Sylwia Oleśkiewicz z LKS Omega Kleszczów.

W kolejnej kategorii — do 55 kg, wystąpiła trzykrotna mistrzyni Europy, aktualna złota medalistka ME seniorek z Batumi Joanna Łochowska (Budowlani Opole). Wygrała bezdyskusyjnie wynikiem 195 kg. Srebro wywalczyła Monika Szymanek z LKS Dobryszyce — 161 kg, a brąz dla Karoliny Brzostek z UOLKA Ostrów Maz — 148 kg.

W kat. 59 kg mistrzynią Polski została Monika Dzienis z UKS Talent Wrocław. To drugie złoto wywalczone przez wrocławiankę w ciągu ostatnich 7 dni — przed tygodniem została mistrzynią Polski AZS. W dwuboju uzyskała 175 kg. Brązowy medal zdobyła Kinga Kwiatkowska z MKS Unia Hrubieszów — 137 kg.

W kategorii 64 kg srebrny medal zdobyła Ewelina Czop z KS Agros Zamość. W kat. 71 kg srebrny medal wywalczyła Milena Rutkowska z CLKS Mazovia Ciechanów, a brązowy sztangistka klubu HKS Szopienice Julita Król.

W kategoriach 76 kg i 81 kg startowało tylko po 3 zawodniczki. W kat. 76 kg brązowy medal zdobyła Klaudia Głąb z LKS Dobryszyce, a w kat. 81 kg srebro dla Agnieszki Rak z LKS Znicz Biłgoraj, a brąz wywalczyła Karolina Siekierzycka z UOLKA Ostrów Maz.

W kat. 87 kg złoty medal bezapelacyjnie zdobyła Diana Flak z MKS Unia Hrubieszów. Wygrała rwanie, podrzut i dwubój — z wynikami kolejno 80 kg, 105 kg, 185 kg. Srebro trafiło do Angeliki Bednarz (WLKS Siedlce) — 159 kg, a brąz wywalczyła Wiktoria Grochowska z KS Klimat Łapy — 148 kg. Startowały 4 zawodniczki.

W kat. +87 kg walkę o złoty medal w dwuboju stoczyły dwie Magdaleny — Magdalena Karolak z LKS Omega Kleszczów i Magdalena Pasko z LKS PZL-Lechia Sędziszów Młp. W rwaniu lepsza była zawodniczka z Małopolski, Karolak odrobiła starty w podrzucie i zdobyła złoty medal w dwuboju. Brązowy medal wywalczyła Natalia Chołuj z AKS Białogard.

Brązowy medal w kat. 55 kg wywalczył Karol Maksymowicz z KS Agros Zamość. W wadze 61 kg, po powrocie z nieudanych MŚ U20 na Fidżi, z dobrej strony zaprezentował się sztangista LKS Budowlani Całus Nowy Tomyśl Martin Stasik. Wygrał zdecydowanie, srebrny medal zdobył Jakub Nowicki z AKS Myślibórz, a brązowy Kacper Aniołkowski z KS Klimat Łapy.

W kat. 73 kg dominował Piotr Kudłaszyk z LKS Budowlani Całus Nowy Tomyśl. Wicemistrzem został Michał Kościuk z MKS Unia Hrubieszów.

W kategorii 81 kg startowało 9 zawodników. Srebrny zdobył Patryk Bęben z CLKS Mazovia Ciechanów — 305 kg (140 + 165), a brązowy Łukasz Ławecki (ŁKS Orlęta Łuków) — 292 kg. Mistrzem Polski w tej wadze został Krzysztof Zwarycz (Budowlani Opole), który w podrzucie ustanowił nowy rekord Polski.

Waga 89 kg — triumf brązowego medalisty MŚ U20 z Fidżi Bartłomieja Adamusa z LKS Opocznianka Opoczno, który niebawem zmienia barwy klubowe i przechodzi do Zawiszy Bydgoszcz. Srebrny medal wywalczył atleta z LKS Znicz Biłgoraj Marcin Zwolak.

W kat. 96 kg srebrny medal zdobył Paweł Szmeja z MKS Narew Pułtusk, w kat. 109 kg brąz dla Karola Klimaszewskiego z ULKS Rzemieślnik Malbork i w najcięższej kategorii +109 kg brązowy medal dla Adama Kraski z LKS Polwica Wierzbno.