13 medali naszych kolarzy w Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Szosowym

W dniach 28-30 czerwca odbyły się Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym. W Grunwaldzie rozegrano jazdę indywidualną na czas, a w Ostródzie wyścig ze startu wspólnego. O medale walczyli juniorzy, młodzieżowcy i elita. W jeździe na czas juniorki rywalizowały na dystansie 11 km; juniorzy, orliczki i elita kobiet — 22 km; zaś elita mężczyzn i orlicy — 33 km. W wyścigu ze startu wspólnego juniorki pokonały dystans 61,2 km, juniorzy 122,4 km, elita kobiet i orliczki tyle samo, co juniorzy, zaś elita mężczyzn przejechała 180 km. Zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS zdobyli łącznie 13 medali — 3 złote, 4 srebrne, 6 brązowych.

W jeździe indywidualnej na czas startowało 30 juniorek (27 z klubów Zrzeszenia). Srebrny medal zdobyła Dominika Włodarczyk z MLKS Wieluń, która do mistrzyni Polski Julii Kowalskiej z KTK Kalisz straciła zaledwie jedną sekundę. Brązowy medal wywalczyła Natalia Krześlak z TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team, która była gorsza od mistrzyni o 5 sekund.

Wśród juniorów startowało 45 zawodników (34 z klubów Zrzeszenia). Różnice między medalistami był mikroskopijne. Złoty medal zdobył Dominik Górak w Warszawskiego Klubu Kolarskiego, który wyprzedził o 1 sekundę Michała Gałkę z UKS Copernicus Toruń CCC/SMS Toruń i o 2 sekundy Kacpra Majewskiego z KKS Gostyń.

Mistrzynią Polski w jeździe indywidualnej na czas wśród kobiet U23 została Aurela Nerlo TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team, srebrny medal zdobyła Agnieszka Skalniak z zawodowej grupy CCC — liv Team, a brązowy Daria Pikulik z KK BCM Nowatex Ziemia Darłowska. Startowało 19 zawodniczek, w tym 17 z naszych klubów. Wśród młodzieżowców na podium stanęli zawodnicy z zawodowych grup kolarskich — złoto Szymon Sajnok z CCC Team, srebro Filip Maciejuk Leopard Pro Cycling, brąz Damian Papierski CCC Development Team. Wszyscy trzej to wychowankowie klubów naszego Zrzeszenia. Startowało 22 zawodników, w tym 10 z klubów LZS.

W elicie kobiet brązowy medal wywalczyła Aurela Nerlo TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team. Złoty medal zdobyła Anna Plichta z Trek Segafredo, a srebrny Małgorzata Jasińska z Movistar Team. W elicie mężczyzn Michał Kwiatkowski nie obronił tytułu mistrza Polski, zajął dopiero 4 miejsce, ale start w MP potraktował treningowo, gdyż już wkrótce wystartuje w Tour de France. Nie pojawił się też na starcie wyścigu ze startu wspólnego. Złoty medal wywalczył obecnie najlepszy specjalista w Polsce w tej konkurencji Maciej Bodnar z Bora Hansgroe, srebro dla Kamila Gradka z CCC Team, a brąz zdobył Marcin Białobłocki z Nopinz Symec.

W wyścigu ze startu wspólnego wśród juniorek najlepsza była Natalia Krześlak z TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team, która o 14 sekund wyprzedziła Dominikę Włodarczyk z MLKS Wieluń. Brązowa medalistka Nikola Wielowska z KK BCM Nowatex Ziemia Darłowska do mistrzyni straciła już ponad półtorej minuty. Startowało 40 zawodniczek, wyścigu nie ukończyło aż 17 kolarek.

Na metę juniorskiego wyścigu wpadło razem 6 zawodników. Najlepiej z nich finiszował Jakub Byczkowski z UKS Moto Agbud Stelweld Jelcz Laskowice. Wicemistrzem Polski został Michał Jaskot z UKS Copernicus Toruń CCC/SMS, a brązowy medal wywalczył Miłosz Ośko z Warszawskiego Klubu Kolarskiego. Wystartowało 116 zawodników, wyścigu nie ukończyło 44 kolarzy.

W wyścigu open kobiet startowały zawodniczki elity i U23. Mistrzynią Polski elity została Łucja Pietrzak z Mat Atom Deweloper Wrocław, medal srebrny i brązowy wywalczyły zawodniczki CCC — Liv Team Agnieszka Skalniak i Marta Lach — one też zostały złotą o i srebrną medalistką U23. Brązowy medal w tej kategorii wiekowej zdobyła Marta Jaskulska z KK BCM Nowatex Ziemia Darłowska.

W wyścigu open mężczyzn również razem startowali kolarze elity i U23. Wszystkie medale zgarnęli zawodowcy. Mistrzem Polski elity został Michał Paluta z CCC Development Team, wicemistrzem Paweł Cieślik z Wibatech Merx Wrocław, a brązowy medal wywalczył Mateusz Taciak z Voster ATS Team. Kolejność wśród U23 była następująca — Szymon Sajnok z CCC Team, Stanisław Aniołkowski z CCC Development Team i Karol Kuklewicz z TC Chrobry Scott Głogów.