Skip to main content

25 medali zdobyli zawodnicy z naszych klubów na 36. Mistrzostwach Polski U23 w Lekkiej Atletyce

W dniach 29-30 czerwca w Lublinie odbyły się 36. Mistrzostwach Polski U23 w Lekkiej Atletyce. Rozpoczęły się od minuty ciszy. Dokładnie rok temu — wieczorem 29 czerwca — polska lekkoatletyka straciła swoją najwybitniejszą Ambasadorkę, Irenę Szewińską. W mistrzostwach udział wzięło kilkuset zawodników i zawodniczek z blisko 80 klubów. Lekkoatleci z klubów Zrzeszenia LZS wywalczyli 25 medale — 8 złotych, 10 srebrnych i 7 brązowych.

Pod nieobecność Ewy Swobody, złotą medalistką mistrzostw Polski w biegu na 100 m została Martyna Kotwiła z RLTL ZTE Radom, która do ostatnich metrów odpierała ataki Marleny Goli z KS Podlasie Białystok. Ostatecznie złoto przypieczętowała czasem 11.51, wicemistrzyni kraju osiągnęła 11.52. W biegu na 200 m kolejność była identyczna. Srebrna medalistka Marlena Gola ustanowiła rekord życiowy rezultatem 22.66, co jest lepszym wynikiem od minimum na ME.

Wielkie emocje towarzyszyły biegowi finałowemu na 100 m mężczyzn. Panowie wpadli na metę ławą. Długo czekano na wyświetlenie na tablicy wyników zdobywcy brązowego medalu — okazało się, że co do tysięcznej części sekundy taki sam rezultat — 10.37 — osiągnęli Łukasz Żak i Rafał Pająk z MKS Czechowice-Dziedzice.

Brązowy medal w biegu na 110 ppł zdobył zawodnik STS Pomerania Szczecinek Wiktor Santkiewicz. Bieg na 400 m ppł wygrała Natalia Wosztyl z RLTL ZTE Radom, która już wcześniej wypełniła minimum na ME. Wśród mężczyzn na tym dystansie brązowy medal wywalczył Patryk Pawłowski z ULKS MOSiR Sieradz.

W biegu na 1500 metrów kobiet wszystkie medale zdobyły zawodniczki z naszych klubów — złoto Eliza Megger, srebro Sylwia Indeka — obie LKS Pszczyna, brąz Beata Topka z ULKS Talex Borzytuchom. W biegu mężczyzn na tym dystansie srebrny medal wywalczył Patryk Kozłowski z RLTL ZTE Radom, który na ostatnich metrach o setne sekundy wyprzedził Adama Włodarczyka. W biegu na 3000 m z przeszkodami złoto zdobył Nikodem Dworczak z WMLKS Nadodrze Powodowo, a srebrny Mateusz Kaczor z RLTL ZTE Radom, który pobił rekord życiowy.

Wicemistrzem Polski U23 w pchnięciu kulą został Michał Walenda z WLKS Nowe Iganie, a w rzucie oszczepem Wiktor Mertka z UKS Cyprianka. W rzucie młotem mężczyzn brązowy medal wywalczył Patryk Zygmunt z ULKS Uczniak Szprotawa. Zajmująca szóste miejsce w europejskich tabelach U23 Aleksandra Śmiech z KS Agros Zamość wygrała rzut młotem, zdobywając pierwszy w karierze złoty medal mistrzostw kraju młodzieżowców. Triumf przypieczętowała w szóstej próbie osiągając rezultat 64.00. Ponad 60 metrów rzuciła także druga Patrycja Maciejewska UKS Achilles Leszno (61.00). Wśród mężczyzn w tej konkurencji srebrny medal wywalczył Michał Mazur z KS Agros Zamość, który ustanowił rekord życiowy. W rzucie dyskiem srebrny medal zdobyła Agnieszka Kulak z LKS Jantar Ustka, a brązowy Izabela Mendyk z UKS Sokół Węgorzewo, która ustanowiła rekord życiowy.

W skoku w dal złoty medal zdobył Patryk Chojnowski z KS Podlasie Białystok, który uzyskał 7.64 i o centymetr wyprzedził srebrnego medalistę. Brązowy medal w skoku wzwyż wywalczył Adrian Kordoński z LKS Fenix Słupsk. W sztafecie 4×100 m kobiet najlepsze były zawodniczki RLTL ZTE Radom.

Fot. PZLA