Amelia Tomala zdobyła srebrny medal na ME w Zapasach do lat 15

W ostatni weekend czerwca (27-30) Kraków gościł ponad 700 zapaśniczek i zapaśników z 30 krajów, którzy rywalizowali w Mistrzostwach Europy U15. Mistrzostwa te to stosunkowo nowa impreza ma mapie zapaśniczych turniejów. Międzynarodowa Federacja Zapaśnicza (United World Wrestling) w 2017 roku stworzyła formułę rywalizacji dla zapaśników w przedziale wiekowym 13-15 lat. Pierwszy turniej został rozegrany w Belgradzie (maj 2017), kolejny w węgierskim Gyor (czerwiec 2018). Zawodnicy zaprezentowali się w stylu wolnym, klasycznym i zapasach kobiet. Polska reprezentacja wywalczyła tylko jeden medal — zdobyła go Amelia Tomala z GKS Piast Wola w kat.36 kg i był to medal srebrny.

W turnieju kobiecym startowało 186 zawodniczek, 20 reprezentantek Polski — 16 z nich były to zapaśniczki z klubów naszego Zrzeszenia. Poza Amelią Tomalą najlepiej zaprezentowały się Wiktoria Jaroniak z AKS Piotrków Trybunalski i Maja Majdańska z MLKS Agros Żary, które w kat. 42 kg zajęły odpowiednio 8 i 10 miejsce. 9 miejsce w kat. 46 kg zajęła Nikola Drozdek z MLKS Agros Żary w kat. 46 kg. Pozostałe zawodniczki przegrały swoje pierwsze lub drugie walki.

W stylu wolnym w mistrzostwach startowało 242 zawodników, w tym 18 reprezentantów Polski — 10 z nich to zawodnicy w klubów Zrzeszenia. Najlepiej z nich wystąpili Bartłomiej Nowakowski z LKS Mazowsze Teresin, który w kat. 48 kg zajął 10 miejsce i Adrian Sikora z LKS Orzeł Namysłów, który w kat 38 kg był 11.

W stylu klasycznym startowało 284 zawodników, w tym 20 reprezentantów Polski — 10 to zawodnicy z klubów Zrzeszenia. Niestety większość z nich przegrała pierwsze walki.