Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce U20 — 39 medali dla zawodników z klubów Zrzeszenia LZS

W dniach 3-5 lipca w Raciborzu odbyły się Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce U20. Startowało prawie 1000 lekkoatletów z ponad 170 klubów. Zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS wywalczyli łącznie 39 medali — 13 zdobyły lekkoatletki, a 26 lekkoatleci. Medali złotych zdobyto 15, srebrnych 12, brązowych również 12. Klasyfikację medalową wygrała nasz klub RLTL ZTE Radom, w klasyfikacji punktowej 4 miejsce zajęło KS Podlasie Białystok.

Rok temu czwarta na olimpiadzie młodzieży w rzucie oszczepem Wiktoria Siembrzuch z MLKS Nadwiślanin Chełmno, rzucając w piątej serii konkursu 46.71 zdobyła złoty medal. Rzutem z ostatniej kolejki na 45.81 srebrny medal zapewniła sobie Małgorzata Maślak z ULKS Tychowo. W trójskoku złoto wywalczyła Klaudia Nazarewicz UKS Sokół Węgorzewo, która ustanowiła rekord życiowy. Był to dopiero jej trzeci start w tej konkurencji w karierze (debiut 2 czerwca br.). Zdobyła też srebrny medal w skoku w dal, bijąc rekord życiowy. W chodzie na 10 000 m złoty medal wywalczyła Julia Kowalska z LKS Vectra Włocławek. Złoty medal na 1500 m zdobyła Klaudia Kazimierska z LKS Vectra Włocławek — to dla niej już czwarty tegoroczny tytuł mistrzyni Polski (wcześniej hala 3000 m, przełaj oraz 5000 m). Rewelacją w biegu na 3000 m była zawodniczka Polonii Warszawa, która obecnie trenuje i startuje w USA Zofia Dudek. Srebrny medal wywalczyła Weronika Lewna z LKS Fenix Słupsk, a brązowy Zuzanna Latańska z MLKS Nadwiślanin Chełmno. W biegu na 400 m wszystkie medalistki poprawiły rekordy życiowe. Brązowy medal zdobyła Paulina Zielińska z MKS Agros Chełm, halowa rekordzistka kraju. W rzucie młotem srebrny medal wywalczyła Joanna Klimasz z UKS Achilles Leszno. W skok wzwyż srebrny medal zdobyła Martyna Lewandowska z MLKL Płock. W sztafecie 4×100 m sprinterki z KS Podlasie Białystok zdobyły srebrny medal. W sztafecie 4×400 m brązowy medal dla MKS Agros Chełm.

Bieg na 100 m wygrał Antoni Plichta z LKS Lubusz Słubice, który zdecydowanie wyprzedził kolejnych zawodników, w tym brązowego medalistę Łukasza Żoka z WMLKS Nadodrze Powodowo. W biegu na 200 m srebrny medal zdobył Damian Trzaska z MKS Bank BS Płońsk. W biegu na 400 m srebrny medal zdobył Jakub Pająk z MKS Czechowice Dziedzice. W biegu na 800 m brązowy medal wywalczył Krzysztof Turski z RLTL ZTE Radom. W biegu na 2000 przeszkody złoto wywalczył Adam Kołodziej MUKS Wisła Junior Sandomierz. Lider tabel krajowych na 400 m ppł Sebastian Urbaniak z LKS Vectra Włocławek zdobył brązowy medal. W biegu 110 ppł zdecydowane zwycięstwo faworyta Natana Frąckiewicza z STS Pomerania Szczecinek w czasie nowego rekordu życiowego (13.69), w walce o srebro Jakub Czak z LKS Lubusz Słubice (14.02) wyprzedził Olgierda Michniewskiego z RLTL ZTE Radom (14.20). W halowych MP również stali na podium w nieco innej kolejności: 1. Olgierd, 2. Natan i 3. Jakub. 4×100 — biegnące w dwóch różnych seriach zespoły RLTL ZTE Radom i Stali Ostrów Wielkopolski uzyskały identyczne czasy 42.28. W związku z tym o złocie decydowały tysięczne części sekundy — po dokładnej analizie minimalnie szybsza była sztafeta z Radomia (o 0.007). Brązowe medale zdobyli sprinterzy LKS Lubusz Słubice. Podobnie jak przed rokiem we Włocławku zdecydowanie zwycięstwo w chodzie odniósł Łukasz Niedziałek z WLKS Nowe Iganie, drugiego na mecie Arkadiusza Schiedela z MLKS Nadwiślanin Chełmno wyprzedził o ponad 5 minut.

W skoku w dal mistrzem kraju został Dawid Krzemiński z RLTL ZTE Radom, drugi złoty medal zawodnik ten zdobył w trójskoku, skacząc w ostatniej kolejce 15.01. W skoku wzwyż brązowy medal zdobył Przemysław Rutowicz z UMLKS Pegaz Opoczno. W tej konkurencji zwyciężył Polak z Australii — Sean Szalek z wynikiem 2.11.

W pchnięciu kulą zaimponował debiutujący w tym sezonie w kategorii juniorskiej Piotr Goździewicz z UKS 12 Kalisz. W trzeciej serii pchnął 19.31, czyli o ponad metr więcej od rekordu życiowego jakim legitymował się przyjeżdżając do Raciborza. Zawodnik wypełnił minimum PZLA na mistrzostwa Europy w Borås. Walkę ze swoim rówieśnikiem nawiązywał Wojciech Marok z UKS Orkan Środa Wlkp. — w ostatniej serii był bliski pokonania rywala — zabrakło czterech centymetrów. Srebro zdobył pchając 19.27. Brązowy medal wywalczył Damian Niedźwiecki z OKLA Ostrołęka — 18.47. Cała trójka medalistów posiada prawo występu w szwedzkim czempionacie kontynentu. W rzucie oszczepem Dawid Wegner z LUKS Start Nakło w drugiej serii osiągnął 71.80. Ten wynik pozwolił mu nie tylko na poprawienie rekordu życiowego i zdobycie złotego medalu, ale także na wypełnienie minimum na juniorskie mistrzostwa Europy. Brązowy medal zdobył Oskar Trejgo KS Podlasie Białystok. Wszyscy medaliści w rzucie dyskiem uzyskali wyniki lepsze od minimum na ME — złoto wywalczył Gracjan Kozak MKS Bolesłavia Bolesławiec, srebro Wojciech Marok z UKS Orkan Środa Wlkp. — obaj rekordy życiowe, brąz Jakub Lewoszewski z KS Agros Zamość. W rzucie młotem złoty medal wywalczył Paweł Misiaszek z LLKS Pomorze Stargard.