Olga Niedziałek — srebro, Martyna Kotwiła i Marlena Gola z brązem w sztafecie 4×100, Natalia Wosztyl ze złotem w sztafecie 4×400 na ME U23 w lekkiej atletyce

W dniach 11-14 lipca w Gavle (Szwecja) odbyły się 12. Mistrzostwa Europy U23 w lekkiej atletyce. Polska reprezentacja wywalczyła 12 medali — 6 złotych, 3 srebrne i 3 brązowe. To najlepszy nasz start w historii tych mistrzostw. Choć zdarzało się już w historii polskich startów na młodzieżowych mistrzostwach Europy, że biało-czerwoni wracali z ilościowo większym dorobkiem, nigdy nie udało się im wywalczyć aż sześciu złotych krążków. Polacy zajęli drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, ustępując Niemcom, którzy zdobyli 21 medali, w tym 9 złotych.

Trzy z polskich medali zdobyli reprezentanci klubów naszego Zrzeszenia, medalistami są także wychowankowie Zrzeszenia LZS. Największy sukces w swojej karierze odniosła Olga Niedziałek z WLKS Nowe Iganie, która wywalczyła srebrny medal w chodzie na 20 km. To największy sukces polskiego chodu kobiet w historii — polskim chodziarkom nigdy nie udało się stanąć na podium imprezy mistrzowskiej w żadnej kategorii wiekowej. Niedziałek do 9 km szła w okolicach 6-7 miejsca, następnie przesunęła się wyżej i połowę dystansu minęła na 4. pozycji. Wtedy przyspieszyła, wysuwając się na drugie miejsce. Na czele niezagrożona szła Turczynka Ayse Tekdal, a Polka toczyła walkę o srebro z Rosjanką Janą Smierdową. Kiedy na 5 km przed metą Polka przeżywała lekki kryzys, a do tego miała już na koncie 2 ostrzeżenia drżeliśmy o wynik. Ale udało się! Gratulacje.

Nasza sztafeta 4×100 m, w której biegły Martyna Kotwiła z RLTL ZTE Radom i Marlena Gola z KS Podlasie Białystok oraz płotkarka Klaudia Siciarz (KS AZS AWF Kraków) i Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice) wywalczyła brązowy medal. Dla Siciarz i Swobody były to drugie medale wywalczone na tych mistrzostwach — Ewa Swoboda w biegu na 100 m zdobyła złoto i wynikiem 11.15 uzyskała minimum olimpijskie, a Klaudia Siciarz w biegu na 100 m ppł srebro — wynik 12.82 to jej nowy rekord życiowy i minimum olimpijskie.

Polska sztafeta 4×400 m zdobyła złoty medal — w jej składzie biegła Natalia Wosztyl z RLTL ZTE Radom, która wcześniej biegała w finale 400 m ppł i zajęła w nim 8 miejsce. Pozostałe zawodniczki reprezentują dziś kluby AZS, ale wszystkie są wychowankami klubów Zrzeszenia LZS: Karolina Łozowska (AZS AWF Katowice — w latach 2011-2018 roku reprezentowała KS Podlasie Białystok), Natalia Widawska (KS AZS AWF Wrocław — wychowanka WLKS Wrocław, którego barwy reprezentowała do 2018 roku, jej trenerem jest nadal Kamil Kobiałka) i Natalia Kaczmarek (KS AZS AWF Wrocław — wychowanka ALKS PWSZ Gorzów Wlkp. zawodniczka w latach 2013-2016), dla której to drugi złoty medal tych mistrzostw — wygrała na 400 m. Bieg sztafetowy był niezwykle emocjonujący. Polki biegły przez trzy zmiany na drugim miejscu. Wydawało się, że strata do Brytyjek jest zbyt duża, ale indywidualna mistrzyni Europy młodzieżowców nie zamierzała poddawać się w walce o złoto. Sukcesywnie zmniejszała stratę i na ostatniej prostej dogoniła i wyprzedziła Brytyjkę. Czas Polek — 3:32.56 — to najlepszy w tym roku wynik na świecie w kat. U23.

Złote medale dla naszego kraju zdobyli jeszcze Konrad Bukowiecki (KS AZS UWM Olsztyn) w pchnięciu kulą, Mateusz Borkowski (RKS Łódź) w biegu na 800 m — wychowanek LKB Rudnik, którego barwy reprezentował do 2016 roku i Cyprian Mrzygłód (AZS AWFiS Gdańsk) w rzucie oszczepem — zaczynał przygodę ze sportem w UKS Błyskawica Domaniewice. Srebrny medal wywalczył też płotkarz (110 ppł) Michał Sierocki (AZS UMCS Lublin), który czasem 13.62 ustanowił rekord życiowy. Brązowe medale zdobyli Oskar Stachnik (KS AZS AWF Wrocław) w rzucie dyskiem — wychowanek ULKS Uczniak Szprotawa, którego barwy reprezentował do 2017 roku, jego trenerem jest nadal Zygmunt Szwarc — i Norbert Kobielski (MKS Inowrocław) w skoku wzwyż.

Jak startowali inni zawodnicy z naszych klubów? Szósty w biegu na 110 ppł był Dawid Żebrowski (RLTL ZTE Radom), 4 miejsce w finale biegu na 1500 m wywalczyła Eliza Megger (LKS Pszczyna), ósma w biegu na 5000 m była Sylwia Indeka (LKS Pszczyna), która pobiła swój rekord życiowy o 20 sekund!. Czwarte miejsce w rzucie młotem wywalczyła Aleksandra Śmiech (KS Agros Zamość) ustanawiając rekord życiowy 66.87 — do brązowego medalu zabrakło jednak aż 1,5 metra. Patrycja Maciejewska (UKS Achilles Leszno) startująca w tej samej konkurencji nie zaliczyła w eliminacjach żadnego rzutu. Patryk Kozłowski (RLTL ZTE Radom) w biegu na 1500 m był 10. Łukasz Żok (WMLKS Nadodrze Powodowo) odpadł w półfinałach na 100 m. Na półfinale zakończyły swoje starty na 200 m Martyna Kotwiła i Marlena Gola. Rafał Pająk z MKS Czechowice Dziedzice startował w sztafecie 4×100 m — w finale nasza sztafeta zgubiła pałeczkę.