Marok i Plichta — srebro, Niedziałek — brąz, Neumann i Zielińska — brąz na ME U20 w lekkiej atletyce

21 lipca w Borås (Szwecja) zakończyły się Mistrzostwa Europy U20 w Lekkoatletyce. Polska reprezentacja zdobyła na nich 6 medali — 1 złoty, 3 srebrne i 2 brązowe. Cztery z nich wywalczyli zawodnicy z klubów naszego Zrzeszenia: Antoni Plichta z LKS Lubusz Słubice w biegu na 100 m wywalczył srebrny medal, takiego samego koloru krążek zdobył Wojciech Marok z UKS Orkan Środa Wlkp. w pchnięciu kulą, a brązowy medal w chodzie na 10 km wywalczył Łukasz Niedziałek z WLKS Nowe Iganie. Warto przypomnieć, że przed tygodniem wicemistrzynią Europy do lat 23 została w Szwecji siostra Łukasza — Olga. Sztafeta kobiet 4×400 m w składzie Aleksandra Formella (SKLA Sopot), Sara Neumann (UKS Orkan Środa Wlkp.), Aleksandra Wsołek (AZS AWF Kraków) i Susane Lachele (KS Gwardia Piła), w półfinale startowała Paulina Zielińska (MKS Agros Chełm) wywalczyła brąz. Pozostałe medale zdobyli: złoto w biegu na 3000 m Zofia Dudek (MKS Polonia Warszawa), srebro w biegu na 100 m ppł Pia Skrzeszowska (AZS AWF Warszawa).

Jak startowali inni nasi zawodnicy? Przed rokiem na Węgrzech Klaudia Kazimierska z LKS Vectra Włocławek zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy kadetów w biegu na 1500 metrów. W Borås była bliska wywalczenia kolejnego krążka, ale ostatecznie zajęła piąte miejsce. Weronika Lewna z LKS Fenix Słupsk w biegu na 3000 m była 12. Sztafeta 4×100 w składzie z Antonim Plichtą zajęła 4 miejsce, z kolei sztafeta 4×100 kobiet w składzie z Pauliną Guzowską z LUKS Orkan Września zajęła w finale 6 miejsce. Jakub Lewoszewski z KS Agros Zamość w rzucie dyskiem był 7, a Gracjan Kozak z MKS Bolesłavia Bolesławiec 9. Dawid Wegner z LUKS Start Nakło w rzucie oszczepem nie zakwalifikował się do finału. Tylko jedna setna sekundy dzieliła od finału w biegu na 100 m ppł Aleksandrę Kiryluk z KS Podlasie Białystok. Wojciech Marok startował także w rzucie dyskiem, ale nie zakwalifikował się do finału. Damian Trzaska z MKS Bank BS Płońsk nie zakwalifikował się do półfinału biegu 200 m, z powodu kontuzji nie wystąpił też w sztafecie. Natan Frąckiewicz z STS Pomerania Szczecinek w biegu eliminacyjnym na 110 ppł doznał kontuzji i go nie ukończył. Paweł Misiaszek z LLKS Pomorze Stargard w rzucie młotem zajął 22 miejsce. W pchnięciu kulą Piotr Goździewicz z UKS 12 Kalisz zajął 14 miejsce a Damian Niedźwiecki z OKLA Ostrołęka był 15.

Reprezentacja Polski zdobywając 6 medali zajęła 12. miejsce w klasyfikacji medalowej. W zestawieniu punktowym biało-czerwoni z dorobkiem 67 oczek uplasowali się na dziewiątym miejscu. Najlepszą reprezentacją — w obu klasyfikacjach — okazała się Wielka Brytania.

Nie był to najlepszy występ polskiej ekipy, o czym świadczy ilość zdobytych punktów — mało miejsc punktowanych. Ponadto nie mieliśmy swoich reprezentantów w kilku konkurencjach — np. rzut oszczepem i dyskiem, skok w dal, trójskok wśród kobiet czy skok wzwyż, skok w dal, trójskok, tyczka, 400m wśród mężczyzn. Kobiety startowały tylko w 14, a mężczyźni w 13 konkurencjach. Nie napawa to optymizmem na przyszłość.