15 medali na XV Letnim EYOF Baku 2019 — 3 z nich wywalczyli zawodnicy z klubów Zrzeszenia

28 lipca w Baku zakończył się XV Letni EYOF 2019. Młodzi polscy sportowcy zdobyli na nim 15 medali — 6 złotych, 3 srebrne i 6 brązowych. To najlepszy występ Polaków od 1999 roku — wówczas w Danii wywalczyliśmy również 15 medali, ale tylko 3 złote. W klasyfikacji medalowej EYOF 2019 Polska, na 49 krajów (nie startowała Armenia), zajęła 9. miejsce. Wygrała Rosja — 66 medali (28-17-21), przed Wielką Brytanią — 25 medali (11-12-2) i Turcją — 27 medali (11-6-10). Dodajmy jeszcze, że Polscy lekkoatleci wygrali klasyfikację medalową w tej dyscyplinie.

W reprezentacji startowało 32 sportowców z klubów Zrzeszenia LZS — wystąpili w lekkoatletyce, zapasach i kolarstwie. Medale wywalczyli tylko lekkoatleci. Złoty medal w rzucie oszczepem zdobył Eryk Kołodziejczak (LUKS Start Nakło). W sztafecie szwedzkiej, która zdobyła również złoty medal startował Wiktor Gruzd (MKS Osa Zgorzelec). Srebrny medal w biegu na 800 m zdobył Krzysztof Różnicki (GKS Cartusia Kartuzy).

Pozostałe medale dla Polski wywalczyli: złote: Olimpia Breza (KUKS Remus Kościerzyna) — la (3000 m), Jędrzej Poczwardowski (MKL Toruń) — la  (1500 m), Gabriela Andrukonis (UKS Czwórka Białystok) — la (rzut oszczepem) i Mateusz Chowaniec (Wodnik Siemianowice) — pływanie (dowolny 50 m); srebrne: Patryk Grzegorzewicz (MKS-SMS Victoria Racibórz) — la (400 m), Filip Pieczonka (WKS Flota Gdynia), Olaf Pieczkowski (UKS RP Sport Olsztyn) — tenis (debel); brązowe — Oliwer Wdowik (CWKS Resovia Rzeszów) — la (200 m), Krzysztof Chmielewski (Muszelka Warszawa) — pływanie (200 m stylem motylkowym), Wiktoria Guść (Delfin Piotrków Tryb.) — pływanie (200 m stylem dowolnym), Filip Kosiński (MUKS Olimpijczyk Suwałki) — pływanie  (200 m stylem grzbietowym), Paweł Uryniuk (UKS G8 Bielany) — pływanie (100 m stylem motylkowym) i Piotr Stolarczyk (Unia Racibórz) — zapasy (-51 kg w stylu klasycznym).

Jak startowali inni zawodnicy z klubów Zrzeszenia? Zapasy — Sebastian Indycki (AKS Białograd), Piotr Sobolewski (ULKS Bizon Milcz), Natalia Walczak (MLUKS Karlino) i Zofia Polowczyk (ULKS Tęcza Środa Wlkp.) — przegrali walki o brązowe medale. Kolarstwo — w jeździe indywidualnej na czas Tamara Szalińska z UKS Ratusz Maszewo była 7, a w wyścigu ze startu wspólnego 8. Lekkoatletyka — w skoku wzwyż Aleksandra Jankowska KS Podlasie Białystok była 8, Jarosław Andrzejczak z MLKS Echo Twardogóra w rzucie dyskiem 6, Marika Majewska z UKS Orkan Września w biegu na 100 m ppł zajęła 8 miejsce.