Ewa Bugdoł wicemistrzynią Europy w triathlonie na dystansie średnim ETU
Alicja Ulatowska podwójnie złota w Mistrzostwach Świata w Aquathlonie ITU

7 lipca Ewa Bugdoł została wicemistrzynią Europy na dystansie średnim ETU — 1,9 km pływanie, 83 km jazda na rowerze i 20 km. W tym roku Europejska Unia Triathlonu patronowała imprezie Transilwania Multisport Festiwal odbywającej się w Rumunii. Triathlonistka należąca do klubu WLKS Kmicic Częstochowa po raz kolejny udowodniła, że należy do europejskiej czołówki w triathlonie. Ewa wyszła z wody ze stratą 1 min.3 sek. do Sonji Skevin z Chorwacji. Następnie podczas części rowerowej na prowadzenie wyszła Katrina Rye Wielkiej Brytanii. W strefie zmian triathlonista miała przewagę ponad 3 minuty nad Ewą. Ostatecznie nasza mistrzyni zajęła drugie miejsce ze stratą 6 min. 21 sek. do Katriny Rye.

— Dwudziestokilometrowy bieg był rozgrywany na pętli, która miała 5 km. Przez pierwsze dwa okrążenia próbowałam gonić Brytyjkę, ale tego dnia była świetnie dysponowana i trudno było się do niej zbliżyć. W końcówce więc skupiłam się już tylko na pilnowaniu drugiej lokaty — powiedziała reprezentantka Polski.

To trzeci medal mistrzostw Europy w kolekcji Bugdoł. Zdobyła już krążki we wszystkich kolorach, bo w 2016 roku była mistrzynią Starego Kontynentu na długim dystansie, a 4 lata wcześniej, w tej samej konkurencji, wywalczyła brąz. Pomimo obiecujących wyników 33-letnia zawodniczka nie myśli o olimpijskich kwalifikacjach i starcie na igrzyskach w Tokio.

— Występy na olimpijskim dystansie (1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem i 10 km biegu) są już nie dla mnie. W przeszłości miałam wiele rowerowych wypadków. Lekarze ostrzegali mnie nawet, że kolejny może oznaczać dla mnie koniec kariery. Dlatego wolę starty na długich dystansach, bo tam, w przeciwieństwie do dystansu olimpijskiego, przepisy zakazują jazdy w grupie podczas próby rowerowej. Młode dziewczyny jeżdżą często agresywnie i bez wyobraźni, a ja nie chcę już ryzykować zdrowiem — mówi Budgoł.

Alicja Ulatowska, należąca do klubu WLKS Kmicic, została mistrzynią świata w aquathlonie w kategorii elita. Z racji wieku udało się jej również zdobyć tytuł mistrzowski w kategorii U23. Mistrzostwa odbyły się w Hiszpanii. Zawodniczki do pokonania miały 1 km pływania oraz 5 km biegu. Ze względu na niską temperaturę wody — 14 stopni można było korzystać z pianki pływackiej. Temperatura powietrza oscylowała w okolicy 21 stopni. Alicja Ulatowska to aktualna mistrzyni Polski elity w triathlonie — 750 m pływanie, 20 km jazda na rowerze i 5 km bieg.