Polska najlepsza w Drużynowych Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce – Bydgoszcz 2019

Polska została w Bydgoszczy drużynowym mistrzem Europy w lekkoatletyce! To historyczny sukces i to osiągnięty w wyjątkowym roku jubileuszu 100-lecia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Nasz zespół zgromadził 345 punktów i pokonał ekipy Niemiec (317,5 pkt.) oraz Francji (316,5 pkt).

Polska nigdy wcześniej nie wygrała klasyfikacji drużynowych mistrzostw Europy. Złote krążki nasi zawodnicy odebrali przy gromkim „dziękujemy” docierającym z trybun. Później cały stadion wspólnie odśpiewał Mazurka Dąbrowskiego, a szampana otworzył prezes Henryk Olszewski. Dotychczas najlepsze miejsce – drugie – polscy lekkoatleci wywalczyli w 2017 roku w Lille (Francja).

W 54-osobowej drużynie byli też zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS oraz wychowankowie naszych klubów. Wojciech Nowicki z KS Podlasie Białystok w rzucie młotem zajął pierwsze miejsce i wywalczył 12 pkt. Maria Andrejczyk z LUKS Hańcza Suwałki, wracająca po długiej kontuzji, ukończyła rzut oszczepem na drugim miejscu, uzyskując najlepszy wynik sezonu 63,39 i przegrała z Niemką o 7 cm – ach te centymetry, czyżby znowu prześladowały uroczą Marysię. Czwarty w biegu na 110 metrów przez płotki był Damian Czykier z KS Podlasie Białystok, jego koleżanka klubowa Kamila Lićwinko, wracająca po urlopie macierzyńskim w skoku wzwyż zajęła 5 miejsce (8 pkt). Alicja Konieczek z WMLKS Nadodrze Powodowo studiująca na co dzień w USA i tam trenująca w biegu na 3000 m z przeszkodami była piąta. Dziewiąta w biegu 5000 metrów była Paulina Kaczyńska z WMLKS Pomorze Stargard. Robert Głowala z GKS Wilga Garwolin zajął w biegu na 5000 m dziewiąte miejsce. Patryk Kozłowski z RLTL ZTE Radom był dziesiąty w biegu na 3000 metrów. Na jedenastym miejscu konkurs skoku w dal zakończyła Magdalena Żebrowska z KS Podlasie Białystok. Dominik Kopeć z KS Agros Zamość i Eryk Hampel, do 2017 roku zawodnik LUKS Orkan Września, obecnie OŚ AZS Poznań biegi w sztafecie 4×100 m, która zajęła czwarte miejsce.

A teraz byli zawodnicy startujący w barwach klubów LZS. Świetnie spisała się wychowanka LKS Lubusz Słubice Sofia Ennaoui, obecnie AZS UMSC Lublin, która w biegu na 1500 m była pierwsza. Trzecie miejsce w biegu na 100 m ppł i 10 punktów wywalczyła Karolina Kołeczek, do 2017 roku zawodniczka MUKS Wisła Junior Sandomierz, obecnie AZS UMSC Lublin. Tomasz Jaszczuk jeszcze do niedawna zawodnik WLKS Nowe Iganie, obecnie AZS AWF Katowice w skoku w dal był trzeci, skacząc równe 8 metrów. Daria Zabawska do niedawna zawodniczka KS Podlasie Białystok, obecnie AZS UMCS Lublin zajęła w rzucie dyskiem czwarte miejsce.