4 medale naszych zapaśniczek na Mistrzostwach Świata juniorów

W dniach 12-18 sierpnia w Tallinie odbyły się Mistrzostwa Świata juniorów w zapasach. O medale walczyli zawodnicy stylu wolnego i klasycznego oraz zawodniczki. W reprezentacji Polski startowało 4 zawodników w stylu wolnym, wszyscy z klubów Zrzeszenia LZS, 8 przedstawicieli stylu klasycznego, w tym 3 z naszych klubów i 8 zapaśniczek, w tym 6 z klubów LZS. Najlepiej spisały się juniorki, które zdobyły cztery medale — złoty wywalczyła Patrycja Gil z WLKS Siedlce Nowe Iganie (55 kg), a brązowe medale Ewelina Ciunek z LKS Orzeł Namysłów (68 kg), Wiktoria Chołuj z AKS Białogard (65 kg) i Magdalena Głodek z KS Bloczek Team Pelplin (57 kg).

Patrycja Gil kontynuuje pasmo swoich tegorocznych sukcesów na zapaśniczych matach. Po zdobyciu brązowego medalu Mistrzostw Europy juniorów, w Estonii osiągnęła największy sukces w karierze, zostając mistrzynią świata juniorek. Rozpoczęła rywalizację od 1/8 finału. W pierwszej walce, po bardzo dobrym pojedynku, wygrała na punkty z Bułgarką, w ćwierćfinale gładko pokonała Kanadyjkę. W półfinale trafiła na Niemkę Anastasię Blayvas. Patrycja mądrze rozegrała to starcie, cały czas kontrolując przebieg wydarzeń na macie i wygrywała na punkty. W walce finałowej przy stanie 2:2, Patrycja zdobyła 4 punkty po obaleniu swojej przeciwniczki Rosjanki na plecy przez podcięcie nogi. Do końca walki pozostawała niespełna minuta, podczas której Patrycja nie straciła ani jednego punktu. Gratulacje dla jej trenera klubowego, Sebastiana Pawlaka.

Medal Patrycji jest pierwszym złotym medalem po 20 latach. Ostatni sukces należał do Edyty Witkowskiej także zawodniczki z naszego klubu LKS Platan Borkowice, która wywalczyła Mistrzostwo Świata juniorek w 1999 roku.

Ewelina Ciunek, brązowa medalistka tegorocznych ME, w 1/8 finału pokonała zdecydowanie Węgierkę, w ćwierćfinale Białorusinkę, niestety w walce o finał uległa Japonce. Brązowy medal zdobyła pokonując 4:0 reprezentantkę Mongolii. Ewelina to ośmiokrotna mistrzyni Polski w różnych kategoriach wiekowych i wagowych oraz wielokrotna reprezentantka kraju. Do tego mistrzyni i dwukrotnie srebrna medalistka Mistrzostw Europy do lat 17. Jest jedną z najbardziej utalentowanych i utytułowanych już zapaśniczek młodego pokolenia w kraju i została objęta ministerialnym programem team100. Jej trenerem jest były zapaśnik Marcin Marcinkiewicz.

Wiktoria Chołuj, złota medalistka tegorocznych Mistrzostw Europy, brązowa medalistka MŚ kadetek (2017) tym razem w światowym czempinacie wywalczyła brązowy medal. W 1/8 finału Polka uporała się z Estonką, w ćwierćfinale lepsza od niej była Amerykanka, w repasażach pokonała Hiszpankę, a w walce o brąz pokonała 2:0 Białorusinkę. Jej trenerem jest Damian Woźniak.

Magdalena Głodek w ćwierćfinale pokonała Rosjankę, w półfinale przegrała z Ukrainką. W walce o brąz zmierzyła się z Chinką. Ten pojedynek był niezwykły. Na początku rywalka dominowała w pełni na macie, wygrywając w pewnym momencie 6-1. Jednak pod koniec walki Polka wykonała zryw, który zadecydował o jej zwycięstwie. W ciągu kilkudziesięciu sekund trzykrotnie „przeturlała” przeciwniczkę przez plecy i wygrała cały pojedynek 7-6. Trenerami zapaśniczki są Natalia i Adam Blok.

Z naszych juniorek szansy na medal nie wykorzystała niestety Magdalena Kisielińska z WLKS Siedlce Nowe Iganie (62 kg). Polka świetnie spisała się w repasażach, gdzie pokonała bardzo wyraźnie Łotyszkę 10-2. W walce o brąz nie dała rady Rosjance Laczuginie — zajęła 5 miejsce. Na kwalifikacjach zakończyła mistrzostwa Amanda Tomczyk z MLUKS Karlino (50 kg).

Najlepiej z naszych „klasyków” spisał się Gerard Kurniczak (97 kg) z KS Sobieski Poznań, który awansował do półfinału — tu przegrał walkę o finał z Niemcem, a o brązowy medal z Białorusinem, zajął więc piąte miejsce. Aleksander Mielewczyk z GKS Cartusia Kartuzy swój start w mistrzostwach zakończył na repesażach. Szymon Szymonowicz z MKS Cement Gryf Chełm.

Najmniej udanie startowali „wolniacy”. Trzech z nich przegrało pojedynki kwalifikacyjne — Karol Czegus z MKS Czarni Połaniec, jego kolega klubowy Jakub WładczykSzymon Wojtkowski z LKS Ceramik Krotoszyn, na ćwierćfinale zakończył start w mistrzostwach Cezary Sadowski z MLUKS Karlino.

Fot. PZZap. Facebook