18 medali wywalczyli nasi lekkoatleci na Mistrzostwach Polski seniorów

W dniach 23-25 sierpnia w Radomiu odbyły się 95. Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce. Rozegrano 38 konkurencji kobiet i mężczyzn. Medale zdobyli zawodnicy z 33 klubów, punktowało 88 klubów, w tym 27 klubów Zrzeszenia LZS. Zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS zdobyli łącznie 18 medali — 7 złotych, 5 srebrnych i 6 brązowych medali. 8 medali zdobyły kobiety, a 10 mężczyźni. Mistrzostwa obfitowały w wiele emocjonujących pojedynków i niespodzianek.

Marlena Gola z KS Podlasie Białystok wywalczyła złoty medal w biegu na 200 m, w biegu na 100 m była 6. „Stumetrówkę” wygrała faworytka Ewa Swoboda z AZS AWF Katowice. Nie były to udane mistrzostwa dla Martyny Kotwiły z RLTL ZTE Radom, która miała tak dobry sezon w ubiegłym roku — w biegu na 100 m była 5, w biegu na 200 m nie udało jej się obronić tytułu mistrzyni kraju — zajęła dopiero 7 miejsce. Tegoroczne nie najlepsze starty zawodniczki z Radomia wynikają z kontuzji, która ciągle nie jest do końca wyleczona.

Biegi na 400 i 800 metrów do domena zawodniczek z klubów AZS — w eliminacjach nie startowała żadna zawodniczka z klubu naszego Zrzeszenia. Walka o tytuł rozegrała się między zawodniczkami z reprezentacyjnej sztafety 4×100 m. Mistrzynią została Iga Baumgart-Witan z BKS Bydgoszcz, druga była Anna Kiełbasińska ze SKLA Sopot, która ustanowiła rekord życiowy, a dopiero trzecia mistrzyni Europy Justyna Święty-Ersetic z AZS AWF Katowice. Wszystkie zawodniczki uzyskały świetne czasy — poniżej 52 sekund. O medale na 800 metrów walczyło 15 zawodniczek — żadna z klubu Zrzeszenia LZS. Mistrzynią została Anna Sabat z CWK Resovia Rzeszów.

W biegu na 1500 m startowało 15 zawodniczek, w tym 6 z naszych klubów. Mistrzynią została wychowanka LKS Lubusz Słubice Sofia Ennaoui, obecnie AZS UMCS Lublin. Tuż za podium uplasowały się 4 zawodniczki z naszych klubów — czwarta była Katarzyna Jankowska z KS Podlasie Białystok, która pobiła rekord życiowy, 5 miejsce zajęła Beata Topka z ULKS Talex Borzytuchom, która uzyskała najlepszy wynik w sezonie, na 6 miejscu przybiegła do mety z najlepszym tegorocznym wynikiem Barbara Bieganowska z LUKS MGOKSiR Korfantów, 7 była Mariola Stasiewicz MKS Żak Biała Podlaska — rekord życiowy.

Bieg na 100 m ppł to rywalizacja między byłą zawodniczką naszego klubu (MKS Wisła Junior Sandomierz) Karoliną Kołeczek, obecnie AZS UMCS Lublin, a Klaudią Siciarz z AZS AWF Kraków — obie uzyskały świetne czasy, lepsza o 3 setne sekundy była Karolina Kołeczek (12.82). W tej konkurencji startowała jedna zawodniczka z naszego klubu — Monika Romaszko z KS Agros Zamość, która zajęła ostatnie, 14 miejsce. W biegu na 400 m ppł startowało 14 zawodniczek, w 2 z naszego klubu. Natalia Wosztyl z RLTL ZTE Radom wywalczyła brązowy medal, a jej koleżanka klubowa Izabela Smolińska była 10. Mistrzynią została Joanna Linkiewicz z KS AZS AWF Wrocław. W biegu na 3000 m z przeszkodami startowało tylko 6 zawodniczek. Justyna Jelska z KS Podlasie Białystok zajęła 5 miejsce bijąc rekord życiowy. Mistrzynią została Mariola Ślusarczyk z UKS Barnim Goleniów.

W chodzie na 5000 m również startowało 6 zawodniczek. Olga Niedziałek z WLKS Nowe Iganie, nasza nadzieja na medal, została zdyskwalifikowana. Mistrzynią została Katarzyna Zdziebło z LKS Stal Mielec.

W skoku wzwyż startowało tylko 5 zawodniczek. Dwa medale wywalczyły skoczkinie z naszych klubów — mistrzynią została wracająca po urlopie macierzyńskim Kamila Lićwinko z KS Podlasie Białystok, a brązowy medal wywalczyła Aneta Rydz z RLTL ZTE Radom. W skoku w dal startowało 12 zawodniczek. Faworytka tej konkurencji Magdalena Żebrowska z KS Podlasie Białystok wywalczyła „tylko” srebrny medal — tym razem o 6 cm lepsza była Joanna Kuryło z KS AZS AWF Wrocław.

W pchnięciu kulą startowało 7 zawodniczek — srebrny medal wywalczyła Klaudia Kardasz z KS Podlasie Białystok. Mistrzynią została Paulina Guba z AZS UMSC Lublin. W rzucie dyskiem triumfowała Daria Zabawska, do niedawna zawodniczka KS Podlasie Białystok, obecnie reprezentuje AZS UMCS Lublin. Najlepiej z naszych 4 startujących w tej konkurencji zawodniczek wypadła Karolina Sygutowska z ZLKL Zielona Góra, która zajęła 4 miejsce na 9 startujących. Czwarte miejsce w rzucie młotem, na 6 startujących, zajęła Aleksandra Śmiech z KS Agros Zamość. Mistrzynią w tej konkurencji została Malwina Kopron z AZS UMCS Lublin, uzyskując najlepszy wynik w sezonie.

W rzucie oszczepem startowało 9 zawodniczek. Mistrzynią Polski została wracająca po kontuzji Maria Andrejczyk z LUKS Hańcza Suwałki. Druga z zawodniczek z naszego klubu Joanna Hajdrowska RLTL ZTE Radom zajęła 7 miejsce.

W biegu na 4×100 m brązowy medal wywalczyła drużyna kobiet z RLTL ZTE Radom — Martyna Osińska, Natalia Wosztyl, Izabela Smolińska i Martyna Kotwiła.

Królem sprintu został Dominik Kopeć z KS Agros Zamość, który zdobył dwa złote medale — w biegu na 100 i 200 m. w biegu na 800 metrów walkę o tytuł mistrza kraju stoczyło dwóch wychowanków LZS — mistrzem został Mateusz Borkowski wychowanek LKB Rudnik (2011-2016), obecnie RKS Łódź, a wicemistrzem Michał Rozmys wychowanek MLKS Agros Żary (2010-2014), obecnie UKS Barnim Goleniów. W biegu na 1500 m triumfował mistrz nad mistrzami Marcin Lewandowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz), który dzień wcześniej ustanowił podczas Diamentowej Ligi rekord Polski. Najlepiej z 4 startujących w tym biegi zawodników z naszych klubów wypadł Mateusz Kondej z GKS Wilga Garwolin, który na 15 startujących zawodników zajął 7 miejsce.

W biegu na 110 ppł startowało 9 zawodników. Mistrzem Polski został Damian Czykier z KS Podlasie Białystok, który uzyskując najlepszy czas w sezonie 13,37 wypełnił także minimum na tegoroczne MŚ w Doha. Brązowy medal zdobył Dawid Żebrowski z RLTL ZTE Radom. O medale na 400 m ppł walczyło 20 zawodników, w tym czterech z naszych klubów. Mistrzem kraju został Patryk Dobek z MKL Szczecin. Czwarte miejsce zajął Patryk Adamczyk z RLTL ZTE Radom, a 7 był jego kolega klubowy Jakub Smoliński. W biegu na 3000 m z przeszkodami srebrny medal wywalczył Mateusz Kaczor z RLTL ZTE Radom bijąc rekord życiowy, mistrzem został Krystian Zalewski z UKS Barnim Goleniów.

W chodzie na 10 000 metrów Łukasz Niedziałek WLKS Nowe Iganie był 5. Mistrzem został Dawid Tomala z AZS KU Politechniki Opolskiej.

W skoku wzwyż startowało tylko 5 zawodników, a poziom był niski. Czwarte miejsce z rekordem życiowym 2.12 zajął Adrian Kordoński z LKS Fenix Słupsk. Mistrzem został Sylwester Bednarek (2.16) z RKS Łódź. W skoku o tyczce pod nieobecność Piotra Liska mistrzem kraju został Paweł Wojciechowski z CWZS Zawisza Bydgoszcz. Mistrzem kraju w skoku w dal został Tomasz Jaszczuk, który w latach 2015-2018 był zawodnikiem WLKS Nowe Iganie, obecnie AZS AWF Katowice. Jako jedyny z 9 startujących zawodników przekroczył 8 metrów — 8.10, ale wynik ten nie dał mu minimum na MŚ w Doha. Piąte miejsce zajął Andrzej Kuch z UMLKS Start Wieruszów — do brązowego medalu zabrakło 9 centymetrów. W trójskoku mistrzem został Adrian Świderski (16.18) z WKS Śląsk Wrocław — konkurs stał na niskim poziomie, tylko dwóch zawodników z 13 startujących przekroczyło 16 metrów. W pchnięciu kulą wszyscy emocjonowali się pojedynkiem Michała Haratyka KS Sprint Bielsko-Biała z Konradem Bukowieckim KS AZS UWM Olsztyn — tym razem wygrał Bukowiecki uzyskując 21.83 m. Najlepszy z naszych zawodników był Andrzej Gudro z WLKS Nowe Iganie, który z wynikiem 19.35 zajął czwarte miejsce. W rzucie dyskiem doszło do małej sensacji — Piotr Małachowski z WKS Śląsk Wrocław zdobył tylko srebrny medal, przegrał z o 13 lat młodszym Bartłomiejem Stójem z AZS KU Politechniki Opolskiej.

W rzucie młotem walka o tytuł mistrzowski toczyła się między Pawłem Fajdkiem KS Agros Zamość, który po dwóch latach chciał odzyskać tytuł, a Wojciechem Nowickim z KS Podlasie Białystok. Tym razem lepszy był Fajdek. Brązowy medal wywalczył od lat ten trzeci Arkadiusz Rogowski z KS Agros Zamość. W rzucie oszczepem srebrny medal zdobył Mateusz Kwaśniewski z ULKS uczniak Szprotwa, którego trenerem jest Zygmunt Szwarc. Mistrzem został Marcin Krukowski z KS Warszawianka.

W biegu sztafetowym 4×100 m brązowy medal zdobył zespół KS Agros Zamość — Patryk Krupa, Przemysław Adamski, Michał Jakóbczyk i Dominik Kopeć.

Przed nami w tym sezonie już tylko mistrzostwa świata w Doha.

Fot. PZLA Facebook