Paweł Fajdek złoto, Wojciech Nowicki brąz na MŚ w lekkiej atletyce w Doha

W dniach 27 września — 6 października w Doha (Katar) odbyły się Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce. Polska reprezentacja wywalczyła 6 medali — 1 złoty, 2 srebrne i 3 brązowe. Wśród tych 6 medali 2 zdobyli zawodnicy z naszych klubów.

Paweł Fajdek (KS Agros Zamość) po raz czwarty z rzędu zdobył złoty medal MŚ w rzucie młotem. Jako jedyny rzucił na odległość powyżej 80 metrów. Tym razem złoto dał mu rzut na odległość 80,50 m. Drugi z Polaków, Wojciech Nowicki (KS Podlasie Białystok), rzucił na odległość 77,69 metra. To było czwartą odległością w konkursie. Dalej rzucali Quentin Bigot (Francja) oraz Bence Halasz (Węgry). Ostatecznie jednak nasz zawodnik otrzymał brązowy medal. Efekt przyniósł bowiem protest dyrektora sportowego PZLA Krzysztofa Kęckiego i wiceprezesa Tomasza Majewskiego. Przedstawili oni Komisji Odwoławczej nagranie, na którym widać, że rzut Halasza (78,18 m) był spalony.

Pierwszy medal lekkoatletycznych mistrzostw świata w Dausze wywalczyła dla Polski Joanna Fiodorow. Zajęła drugie miejsce w finale rzutu młotem, ustanawiając nowy rekord życiowy wynikiem 76,35 m. Brązowy medal w konkursie skoku o tyczce wywalczył Piotr Lisek. Polak pokonał poprzeczkę na wysokości 5,87 m. Marcin Lewandowski wywalczył brązowy medal w biegu na 1500 m, ustanawiając wynikiem 3:31.46 nowy rekord Polski. „Aniołki Matusińskiego” zajęły drugie miejsce w sztafecie 4×400 m. Nasze reprezentantki ukończyły bieg z czasem 3:21.89 i ustanowiły rekord Polski. Biało-czerwoną sztafetę reprezentowały Iga Baumgart-Witan, Patrycja Wyciszkiewicz, Małgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty-Ersetic.

Jak stratowali inni zawodnicy z naszych klubów? Piąte miejsce w finale skoku wzwyż zajęła Kamila Lićwinko (KS Podlasie Białystok), która pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 198 centymetrów, biorąc pod uwagę fakt, że zawodniczka wraca na skocznię po urlopie macierzyńskim to świetny wynik.

Poza finałem konkursu rzutu oszczepem znalazła się Maria Andrejczyk (LUKS Hańcza Suwałki). W najlepszej próbie uzyskała zaledwie 57,68 m i została sklasyfikowana dopiero na 22. pozycji. — Jest mi przykro, jestem wręcz zażenowana tym wynikiem — powiedziała po kwalifikacjach.

Klaudia Kardasz (KS Podlasie Białystok) w pchnięciu kulą nie zdołała w kwalifikacjach przekroczyć 18 metrów — jej wynik 17.79 dał jej dopiero 15 miejsce. — Niestety w tym sezonie miałam wiele różnych kłopotów związanych z kontuzjami — mówiła przed kamerami TVP. — Praktycznie nie mogłam normalnie trenować, a startów nie mogłam odpuścić. W tej sytuacji trudno było o dobry wynik i tak też się stało.

Damian Czykier (KS Podlasie Białystok) z powodu zatrucia pokarmowego nie pojawił się na starcie biegu na 110 ppł.

Fot. PZLA Facebook