24 medale zdobili zawodnicy z naszych klubów na mistrzostwach Europy w Taekwon-do

Reprezentanci Polski zdobyli 42 medale (10 złotych, 13 srebrnych, 19 brązowych) i zwyciężyli w klasyfikacji Mistrzostw Europy w Taekwon-do seniorów i juniorów, które odbyły się w dniach 10-13 października w Sarajewie. 24 z tych medali wywalczyli zawodnicy z klubów naszego Zrzeszenia. Biało-czerwoni to prawdziwa potęga w tym sporcie — wygrywali drużynowo ME (zawody seniorów odbyły się po raz 34., a juniorów 25.) przez 26 lat z rzędu do 2017 roku, w ubiegłym roku zajęli piąte miejsce. Teraz wrócili na pierwszą pozycję w stawce 30 krajów (polscy seniorzy wywalczyli 24 medale, a juniorzy 18), mimo że w składzie brakowało czterech utytułowanych i doświadczonych zawodniczek.

Mistrzostwa Europy w Sarajewie były drugą najważniejszą imprezą taekwon-do w 2019 roku. W kwietniu Polacy wywalczyli 29 medali w mistrzostwach świata w niemieckim Inzell. Lepsi byli tylko Argentyńczycy, lecz mieli znacznie liczniejszą reprezentację.

Polska reprezentacja pojechała do Sarajewa w 54-osobowym składzie, w którym było 11 zawodników i zawodniczek z naszych klubów. Trenerami kadry są Jarosław Suska i Jacek Łuniewski (kobiety) oraz Łukasz Stawarz i Marcin Wołosz (mężczyźni).

Fenomenalnie zaprezentowały się na tych mistrzostwach nasze juniorki. Laura Środowska i Alicja Silan zawodniczki KS Dragon Janów wywalczyły w walce aranżowanej złoty medal. Julia Bulska, Alicja Slian, Laura Środowska, Paulina Węgrzyn — wszystkie KS Dragon Janów oraz Aleksandra Wygonowska zdobyły złoty medal drużynowo w układach formalnych. Bulska, Maria Bojarska, Karolina Dziura — wszystkie KS Dragon Janów oraz Monika Kowalczyk wywalczyły złoto drużynowo w technikach specjalnych. Bojarska, Dziura, Środowska wraz z Wygonowska, Kowalczyk i Wiktorią Miądzel wywalczyły złoto drużynowo w walkach, złoto nasze zawodniczki Węgrzyn, Bojarska, Amelia Małyska z MKS Lewart AGS Lubartów oraz Wygonowska zdobyły też drużynowo w testach siły. W walkach srebrny medal zdobyła Amelia Małyska. Brązowe medale w walkach zdobyły: Julia Bulska (50 kg), Karolina Dziura (60 kg), Laura Środowska (65 kg), Bojarska (+65 kg), która brązowy medal wywalczyła także w technikach specjalnych.

Wśród seniorek złoty medal w testach siły wywalczyła indywidualnie Monika Nyrć w LKS Lotos Jabłonna. Srebrny medal drużynowo w walkach zdobyła drużyna seniorek, w składzie, której była

Monika Nyrć, Zuzanna Gadzała MKS Lewart AGS Lubartów i Karolina Konik LKS Sparta Głubczyce. Monika NyrćKarolina Konik były też w drużynie, która wywalczyła srebrny medal w testach siły. Zuzanna Gadzała wywalczyła brązowy medal w walkach w kat. 68 kg oraz brązowy medal drużynowo w układach kobiet. Karolina Konik LKS Sparta Głubczyce w testach siły wywalczyła srebrny medal i brązowy w walkach w kat. 62 kg.

W walkach seniorów w kategorii +85 kg po raz czwarty z rzędu zwyciężył Bartosz Słodkowski z LKS Sparta Głubczyce, który w finale pokonał… Jakuba Gadzałę MKS Lewart AGS Lubartów. Drużynowo w walkach po srebrny medal sięgnęła drużyna, w składzie której byli Bartosz Słodkowski i Jakub Gadzała. Drugi drużynowy medal obaj zdobyli w testach siły. A Jakub Gadzała zdobył swój czwarty medal w drużynie w technikach specjalnych. Brązowy medal drużynowo w układach mężczyzn wywalczył Marcin Wronowski MKS Lewart AGS Lubartów.

Fot. Sparta Głubczyce Facebook (na zdjęciu Bartosz Słodkowski)