Beata Topka mistrzynią Polski w biegu przełajowym U23

23 listopada w Kartuzach odbyły się Mistrzostwa Polski w biegu przełajowym U23. Mistrzynią kraju została Beata Topka. Zwycięstwo zaledwie 20-letniej zawodniczki ULKS Talex Borzytuchom nie było niespodzianką, dokładnie przed ośmioma miesiącami w Olszynie została mistrzynią Polski w biegu przełajowym na dystansie 4 kilometrów. W Kartuzach Beata Topka oderwała się od rywalek na ostatnim szóstym kilometrze. Na mecie wyprzedziła biegaczki z AZS Kraków i AZS Katowice — Paulinę Górak o 5 sekund oraz o 18 sekund Patrycję Kapałę, dla której był to trzeci medal w tej imprezie (brąz w 2017 i złoto w 2018).

Beata Topka już po raz jedenasty stanęła na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski, w tym po raz piąty w biegach przełajowych (w czwartej kategorii wiekowej).

Wśród mężczyzn tytuł obronił z Dariusz Boratyński z AZS AWF Wrocław. Po trzeci tytuł wicemistrzowski w tym roku sięgnął Mateusz Kaczor z RLTL ZTE Radom (wcześniejsze — w biegu przeszkodowym seniorów i U23), młodzieżowy mistrz na dystansie 10.000 m, trzeci był Wojciech Serkowski z GKS Żukowo, debiutujący na podium mistrzostw kraju.

W kategorii U20 rywalizowano o miejsca w reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych (Lizbona, 8 grudnia). W biegu mężczyzn (6 km) trzecie miejsce zajął Łukasz Górski z ULKS Uczniak Szprotawa, a w biegu kobiet (4 km) również trzecia była Klaudia Kazimierska z LKS Vectra Włocławek.

Jak poinformowało PZLA na początku grudnia do Lizbony pojedzie 12 reprezentantów, w tym Klaudia Kazimierska z LKS Vectra Włocławek, Łukasz Górski z ULKS Uczniak Szprotawa i Łukasz Jatczak z LKS Pszczyna.