60 medali naszych zawodników na Halowych Mistrzostwach Polski U18 i U20 w lekkiej atletyce

W dniach 14-16 lutego w Toruniu odbyły się Halowe Mistrzostwa Polski U18 i U20. Startowało w nich prawie 1000 lekkoatletek i lekkoatletów z ok. 220 klubów. W sumie zawodnicy z klubów naszego Zrzeszenia zdobyli 60 medali. 31 medali (9 złotych, 11 srebrnych i 11 brązowych) wywalczyli zawodnicy U18 i 29 medali (5 złotych, 13 srebrnych i 11 brązowych) zawodnicy U20.

U18 kobiety

W trójskoku srebrny medal zdobyła Kinga Staszczuk z KS Agros Zamość, która wynikiem 11.70 pobiła rekord życiowy i do złotego medalu zabrakło jej 5 centymetrów. Brązowy medal wywalczyła Anna Rugowska z WLKS Wrocław również bijąc rekord życiowy — 11.66.

W pięcioboju cztery konkurencje wygrała Paulina Kubis z WLKS Wrocław, trenowana przez Kamila Kobiałkę, co zapewniło jej złoty medal. Mająca już na koncie nieoficjalny stadionowy rekord kraju do lat 16 zawodniczka z Wrocławia uzyskała w Arenie Toruń wartościowy rezultat 3670 pkt. Brązowy medal wywalczyła Weronika Kadłubowicz (3232 pkt.) z UKS Orkan Środa Wlkp.

W chodzie na 3000 m srebrny medal zdobyła Amelia Błażejewska z UKS 12 Kalisz, która wynikiem 15:07.07 pobiła rekord życiowy, ale nie udało jej się obronić tytułu mistrzyni kraju z ubiegłego roku.

W biegu na 60 m zdecydowany triumf odniosła Dorota Puzio z GKS Start Długołęka, która wyrównała w Arenie Toruń tegoroczny rekord życiowy — 7.63. Srebrny medal wywalczyła Magdalena Niemczyk (7.79) z UKS Titi Taka Kolbuszowa, która w ubiegłym roku także była druga. Niespodziewaną brązową medalistką została Natalia Żywczyk — 7.85 — z KS Wisła Puławy.

Srebrny medal w biegu na 1000 m zdobyła Katarzyna Napiórkowska (2:56.72) z KS Maków Biega, a brązowy Wiktoria Wróbel (2:57.26) z WLKS Nowe Iganie – obie pobiły rekordy życiowe. Bardzo dobrze spisała się w finale biegu 60 m przez płotki Wiktoria Oko z KS Wisła Puławy. Puławianka zdecydowanie wyprzedziła rywalki osiągając czas 8.40, słabszy o 0.11 od rekordu Polski Pii Skrzyszowskiej. Czas ten plasuje ją na trzecim miejscu w światowych tabelach kategorii U18 i jest dobrym prognostykiem przed sezonem letnim, w którym imprezą docelową będą mistrzostwa Europy do lat 18 we Włoszech. Srebrny medal wywalczyła Magdalena Tomczak-Gołowicz (8.63) z STS Pomerania Szczecinek.

Wiktoria Prządko z LKS Pszczyna w finale biegu na 600 m odparła atak Martyny Guzowskiej z LUKS Orkan Września i na ostatniej prostej wyszła na prowadzenie wygrywając z czasem 1:37.29. Druga na mecie zawodniczka osiągnęła 1:37.85. W skoku w dal brązowy medal wywalczyła Emilia Wawrowska (5.57) z MLKS Sokół Lubin. Brązowy medal w pchnięciu kulą wywalczyła Zuzanna Maślana (14.70 — rekord życiowy) z MLKL Płock.

Brązowy medal w debiutującym w programie halowych mistrzostw Polski U18 sztafecie 4 x 400 metrów MIX wywalczyła ekip LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża, Sztab łomżyńskiego zespołu zaryzykował wystawiając na dwie ostatnie zmiany dziewczęta. Czas — 3:47.66.

U18 mężczyźni

W skoku wzwyż Sebastian Moszczyński z OKLA Ostrołęka bez problemu pokonywał w konkursie kolejne wysokości zaliczając w pierwszych skokach 1.84, 1.88, 1.92, 1.95 oraz 2.00. Po pokonaniu w drugim podejściu 2.04 zawodnik z Ostrołęki atakował jeszcze trzykrotnie nieskutecznie 2.08. Uzyskany wynik to jego nowy rekord życiowy. Brązowy medal wywalczył wynikiem 1.88 Piotr Konopko z LUKS Hańcza Suwałki, także bijąc rekord życiowy.

W biegu na 60 m srebrny medal wywalczył wyrównując swój rekord życiowy Tomasz Gizicki (7.17) z RLTL ZTE Radom. Od startu w biegu finałowym na 60 m przez płotki prowadził Kornel Rybacki z LUKS Hańcza Suwałki. Na mecie wydawało się, że prześcignął go Szymon Juszczak z UKS Przełaj Żerków. Dokładna analiza wykazała jednak, że to Rybacki z czasem 8.01 mógł cieszyć się ze złota. Jego rywal uzyskał minimalnie słabszy wynik — 8.02. Obaj pobili rekordy życiowe.

Srebrny medal w biegu na 300 m wywalczył zaciekle goniący lidera do ostatnich metrów Jakub Szczepaniak z UMLKS Start Wieruszów, osiągnął 35.18, co jest jego rekordem życiowym. Brązowy medal zdobył Piotr Dąbrowski (35.63) z LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża.

W biegu na 1000 m brązowy medal wywalczył Miłosz Wesołowski (2:35.38) z KKL Rodło Kwidzyn.

Uzyskując w piątej kolejce trójskoku wynik 13.98 (rekord życiowy) złoty medal zapewnił sobie Cezary Wilk z LLKS Pomorze Stargard. Zdecydowanie najlepszym zawodnikiem w pchnięciu kulą był Damian Rodziak z UKS Orkan Środa Wlkp., który uzyskał 17.58 — wynik słabszy zaledwie o centymetr od rekordu życiowego. Lider krajowych tabel, Radosław Startak z KS Podlasie Białystok, pchnął 16.85 i wywalczył srebrny medal.

W skoku o tyczce brązowy medal wywalczył Eryk Fursewicz ZLKL Zielona Góra (4.10). W siedmioboju Marcin Jung z MLKS Agros Żary po złotym medalu mistrzostw Polski U16 do swojej kolekcji dołączył pierwsze złoto halowego czempionatu U18. W dwa dni zgromadził w Arenie Toruń rekordowe 4873 pkt. Wicemistrzem kraju został Michał Zazula (4825 pkt.) z MKS Bolesławia Bolesławiec.

U20 kobiety

Wicemistrzynią kraju w pięcioboju została Edyta Bielska (3619 pkt. — rekord życiowy) z MLUKS Mokasyn Płoty, a brązowy medal wywalczyła Kornelia Sura (3506 pkt.) z ALKS AJP Gorzów Wlkp.

W chodzie na 3000 m rywalki zdeklasowała Julia Kowalska z LKS Vectra Włocławek. Włocławianka, która przed rozpoczęciem kariery lekkoatletycznej odnosiła sukcesy w tańcu sportowym, wygrała z rekordem życiowym 14:50.76. Druga metę minęła Patrycja Oller (15:36.20) z MLKS Nadwiślanin Chełmno.

Srebrny medal w skoku w dal wywalczyła Nikola Horowska (5.79) z WMLKS Nadodrze Powodowo. Srebrny medal w biegu na 60 m przez płotki wywalczyła Marika Majewska (8.65) z LUKS Orkan Września, a brązowy medal zdobyła Monika Romaszko (8.68) z KS Agros Zamość.

W biegu na 400 m rodzinne tradycje kontynuuje Alicja Kaczmarek z ALKS AJP Gorzów Wlkp. — młodsza siostra Natalii, dwukrotnej mistrzyni Europy do lat 23 z 2019 roku, która została w Arenie Toruń halową mistrzynią Polski.

Brązowy medal w biegu na 800 m wywalczyła Oliwia Sowa (2:15.55) z MLUKS Tarnów. Wicemistrzynią kraju w biegu na 3000 m została Weronika Lewna (9:45.80) z LKS Fenix Słupsk, a brązowy medal zdobyła Natalia Bielak (10:10.67) z KS SMS Szklarska Poręba.

W skoku wzwyż brązowy medal wywalczyły dwie zawodniczki Julia Turkiewicz z MKL 12 Jelenia Góra i Aleksandra Jankowska KS Podlasie Białystok — obie uzyskały 168 cm oraz miały tyle samo zrzutek w wszystkich wysokościach.