Magomedmurad Gadzhiev złoto, Robert Baran srebro na Mistrzostwach Europy w zapasach

W dniach 10-16 lutego w Rzymie odbyły się Mistrzostwa Europy w zapasach w stylu wolnym, klasycznym i kobiet. Polska reprezentacja liczyła 23 zawodników — 9 w stylu klasycznym, 6 w stylu wolnym i 8 zapaśniczek. Wśród „wolniaków” było 5 zawodników z klubów zrzeszenia LZS — najlepiej wypadli Magomedmurad Gadzhiev z AKS Madej Wrestling Team Piotrków Trybunalski, który wywalczył złoty medal i Robert Baranowski z LKS Ceramik Krotoszyn, który zdobył srebrny medal. To jedne medale jakie na tych mistrzostwach wywalczyli Polacy.

Magomedmurad Gadzhiev walkę finałową w kat. 70 kg wygrał dzięki ostrzeżeniom, które, po jednym w każdej z dwóch rund, otrzymał jego pasywnie walczący przeciwnik. Gadzhiev zanim stanął na najwyższym stopniu podium pokonał w 1/8 finału Fatiego Vejseliego (Macedonia Północna) 10:0, Yavuza 2:0 oraz mistrza świata zawodników do lat 23 Gruzina Mirzę Szuluchię 7:1.

Podopieczny trenera kadry narodowej Yusupa Abdusalamowa medal zdobył w dniu 32. urodzin. Gadzhiev urodził się 15 lutego 1988 roku we wsi Gurbuki. W biało-czerwonych barwach startuje od 2014 roku. Z powodzeniem startował w dotychczasowych mistrzostwach Starego Kontynentu. W Rydze w 2016 zdobył mistrzostwo Europy w kategorii 70 kg. W dwóch kolejnych latach w Nowym Sadzie i Kaspijsku wywalczył srebro, a przed rokiem w Bukareszcie medal brązowy. Równie udane były jego starty w mistrzostwach świata. W Paryżu w 2017 roku był drugi, a w 2019 w kazachskim Nur-Sułtanie trzeci.

Robert Baran wywalczył w Rzymie w najcięższej kategorii 125 kg. W finale przegrał z Gruzinem Geno Petriaszwilim przez przewagę techniczną. Gruzin to brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku oraz zdobywca w latach 2013-2019 trzech złotych i dwóch brązowych medali mistrzostw świata oraz sześciu krążków mistrzostw Europy (po dwa w każdym kolorze). 27-letni Baran po raz trzeci w karierze zdobył medal ME — w 2016 roku w Rydze srebrny, a dwa lata później w Kaspijsku brązowy.

W stylu wolnym na matach w Rzymie walczyli także Krzysztof Bieńkowski z AKS Białogard — przegrał walkę w ćwierćfinale, Patryk Ołenczyn z LKS Dąb Brzeźnica — przegrał w eliminacjach, Radosław Marcinkiewicz LKS Orzeł Namyslów — przegrał walkę w repasażach.

W stylu klasycznym startowało 3 naszych zawodników: Mateusz Bernatek AKS Piotrków Trybunalski — przegrał walkę w rundzie eliminacyjnej, Edgar Babayan z KS Sobieski Poznań — przegrał walkę w ćwierćfinale i Tadeusz Michalik z KS Sobieski Poznań — przegrał w1/8 finału.

W zapasach kobiet startowały 4 nasze zawodniczki. Najbliżej medalu była Katarzyna Krawczyk z MKS Cement Gryf Chełm, która przegrała walkę o brązowy medal i zajęła 5 miejsce. Alicja Czyżowicz z LKS Orzeł Namysłów odpadała w eliminacjach, Katarzyna Mądrowska z LKS Feniks Stargard przegrała w eliminacjach, Magdalena Głodek z KS Bloczek Team Pelplin również.

Fot. PZZap. Facebook