Uroczyste otwarcie OOM Śląsk 2020. 62 medale zawodników z klubów Zrzeszenia w biathlonie, skokach narciarskich, biegach, kombinacji norweskiej i łyżwiarstwie figurowym

18 lutego w Wiśle nastąpiło uroczyste otwarcie XXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych „Śląskie 2020”. W tegorocznej olimpiadzie młodzieży rywalizuje 1147 sportowców w 14 dyscyplinach sportowych. Olimpiada zakończy się 8 marca.  Uroczystego otwarcia olimpiady dokonał Andrzej Kraśnicki — prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Paweł Rassek — dyrektor departamentu sportu Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Niespodzianką przygotowaną przez organizatorów była obecność Piotra Żyły, zawodnika WSS Wisła w Wiśle, który na scenę wniósł olimpijski ogień. Przypominamy, że olimpiada trwa od 31 stycznia. Rozegrano już zawody w biathlonie, łyżwiarstwie figurowym, łyżwiarstwie szybkim, narciarstwie alpejskim junior A, narciarstwie klasycznym (biegi, skoki i kombinacja norweska) i short tracku. W zawodach rywalizują zawodnicy w kategorii junior młodszy i junior.

Biathlon — 6 medali (4 srebrne i 2 brązowe)

Zawody odbyły się na Kubalonce w dniach 11-16 lutego. W biegu sprinterskim, pościgowym i indywidualnym juniorów młodszych srebrne medale zdobył Hubert Matusik z UKN Melafir Czarny Bór, brązowy medal w biegu indywidualnym juniorek młodszych brązowy medal wywalczyła Martyna Lichost z BLKS Żywiec. W biegu sztafetowym juniorów brązowy medal dla UKN Melafir Czarny Bór (Kacper Rutkowski, Marcin Kaczanowski, Mateusz Cabała), a w biegu juniorów młodszych srebrny dla tego samego klubu (Kamil Cedzidło, Kamil Wodział i Hubert Matusik, dla którego to był czwarty srebrny medal zdobyty na OOM).

Skoki narciarskie kobiet i mężczyzn — 15 medali (4 złote, 6 srebrnych i 5 brązowych)

18 lutego w Wiśle odbył się pierwszy konkurs skoków narciarskich. Do rywalizacji na skoczni HS-77 w kategorii junior młodszy przystąpiło 24 zawodników, w tym 13 z klubów naszego Zrzeszenia. Srebrny medal zdobył Jan Habdas z LKS Klimczok Bystra. Wśród juniorów startowało 16 zawodników, w tym 6 z klubów LZS — brązowy medal zdobył Szymon Jojko z WSS Wisła w Wiśle. W konkursie drużynowym juniorów młodszych srebrny medal zdobyło woj. śląskie I, w barwach którego startowali: Jan Habdas LKS Klimczok Bystra, Wiktor Fickowski SSR LZS Sokół Szczyrk i Arkadiusz Jojko WSS Wisła w Wiśle, a brązowy woj. śląskie II — Miłosz Krzempek WSS Wisła w Wiśle, Bartłomiej Klimowski PKS Olimpijczyk Gilowice i Michał Martynek. Złoty medal wśród juniorów zdobyła drużyna woj. śląskiego w składzie: Szymon JojkoTomasz Pilch z WSS Wisła w Wiśle oraz Karol Niemczyk LKS Klimczok Bystra.

20 lutego walczono o medale na skoczni HS-104. Wśród juniorów młodszych srebrny medal zdobył Arkadiusz Jojko WSS Wisła w Wiśle, a brązowy Jan Habdas z LKS Klimczok Bystra. Wśród juniorów całe podium dla zawodników z klubów naszego Zrzeszenia — złoto Tomasz Pilch z WSS Wisła w Wiśle, srebro Jarosław Krzak PKS Olimpijczyk Gilowice, brąz Szymon Jojko z WSS Wisła w Wiśle.

W konkursie kobiet na skoczni H-77 startowały 4 juniorki. Złoty medal zdobyła Anna Twardosz z PKS Olimpijczyk Gilowice/SMS Szczyrk, srebrny Nicole Konderla WSS Wisła w Wiśle. W konkursie na skoczni HS-104 wszystkie medale zdobyły zawodniczki z naszych klubów — złoto ponownie dla Anna Twardosz, srebro wywalczyła Kinga Rajda SSR LZS Sokół Szczyrk/SSM Szczyrk, a brąz Nicole Konderla WSS Wisła w Wiśle.

Biegi narciarskie kobiet i mężczyzn — 33 medale (12 złotych, 10 srebrnych i 11 brązowych)

Pierwsze biegi narciarskiego odbyły się 18 lutego na trasach Kubalonki. Rozegrano biegi na dystansach techniką klasyczną. W biegu juniorek młodszych na 7,5 km całe podium dla zawodniczek z naszych klubów — złoto Laura Legierska z NKS Trójwieś Beskidzka, srebro Zofia Dusińska, brąz Weronika Jarecka — obie LKS Klimczok Bystra. W biegu juniorów młodszych na 10 km triumfował Sebastian Bryja z UKS Regle Kościelisko, brązowy medal wywalczył Łukasz Gazurek z NKS Trójwieś Beskidzka. W biegu juniorek złoty medal wywalczyła Magdalena Kobielusz z SSR LZS Sokół Szczyrk, a brązowy Julia Demkowska z LKS Witów Ski Mszana Górna.

19 lutego rywalizowano w biegach sprinterskich techniką dowolną. Wśród juniorek młodszych złoty medal zdobyła Hanna Popko z UKS Hubal Białystok, a srebrny Anna Berezecka z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski. Wśród juniorów młodszych srebrny medal zdobył dla Sebastian Bryja z UKS Regle Kościelisko, a brązowy wywalczył Łukasz Gazurek z NKS Trójwieś Beskidzka.

Wśród juniorek swój drugi złoty medal wywalczyła Magdalena Kobielusz z SSR LZS Sokół Szczyrk, a brązowy Ewelina Kołodziej z LKS Witów Ski Mszana Górna. Wśród juniorów dwa medale dla zawodników MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski — złoto wywalczył Jan Żółkiewski, a brąz Dawid Ciećko.

20 lutego zawodnicy rywalizowali w biegu łączonym. Wśród juniorek młodszych ponownie na dwóch pierwszych miejscach przybiegły zawodniczki najlepsze w sprincie — złoto Hanna Popko, srebro Anna Berezecka. Wśród juniorów młodszych całe podium dla zawodników z naszych klubów. Złoty medal zdobył Sebastian Bryja z UKS Regle Kościelisko, srebrny Łukasz Gazurek z NKS Trójwieś Beskidzka, a brązowy Robert Bugara z UKS Regle Kościelisko.

Wśród juniorek swój trzeci złoty medal wywalczyła Magdalena Kobielusz z SSR LZS Sokół Szczyrk, a drugi brązowy Julia Demkowska z LKS Witów Ski Mszana Górna.

W sztafetach sprinterskich juniorek młodszych złoty medal wywalczyły Weronika Mikołajczyk i Aleksandra Mikołajczyk z SSR LZS Sokół Szczyrk, srebrny Weronika Jarecka i Zofia Dusińska z LKS Klimczok Bystra, a brązowy Ewa Gazur i Laura Legierska z NKS Trójwieś Beskidzka. Wśród juniorów młodszych złoty medal zdobyli Robert Bugara i Sebastian Bryja z UKS Regle Kościelisko, a brązowy Michał Gumieniak i Bartosz Cielniak z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski I.

Wśród juniorek w sztafetach sprinterskich złoto dla woj. śląskiego, czyli Magdalena Kobielusz z SSR LZS Sokół Szczyrk i Marceliny Wojtyły z KS AZS AWF Katowice, srebro LKS Witów Ski Mszana Górna I — Julia Demkowska i Magdalena Murzyn, brąz LKS Witów Ski Mszana Górna II — Ewelina Kołodziej i Gabriela Dawiec. Wśród juniorów srebro dla MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski — Jan Żółkiewski i Dawid Ciećko.

Ostatniego dnia zawodów rozegrano biegi na długich dystansach. Juniorki walczyły na trasie 15 km, a juniorzy na 30 km. W biegu juniorek srebrny medal wywalczyła Julia Demkowska z LKS Witów Ski Mszana Górna, srebrny medal wśród juniorów zdobył Dawid Ciećko z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski.

W konkurencji biegi narciarskie Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży wystartowali reprezentanci 7 województw. Pierwsze miejsce zajęło woj. śląskie — 309 punktów, drugie woj. małopolskie — 261 punktów, a trzecie woj. lubelskie — 167 pkt. W punktacji klubowej pierwsze miejsce dla MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski — 167 punktów, drugie LKS Witów Ski Mszana Górna — 105 punktów. Startowały 23 kluby.

Kombinacja norweska — 5 medale (2 srebrne, 3 brązowe)

W pierwszych zawodach, które odbyły się 18 lutego juniorzy młodsi skakali na skoczni HS-77 i biegali na 7,5 km. Brązowy medal w tej konkurencji wywalczył Bartłomiej Klimowski z PKS Olimpijczyk Gilowice. Wśród juniorów nie startował żaden zawodnik z naszego klubu. W kolejnych zawodach — skoki na HS-104 i bieg na 3.9 km srebrny medal wśród juniorów młodszych wywalczył Adam Skupień z LKS Poroniec Poronin, a brązowy ponownie zdobył Bartłomiej Klimowski. Na koniec odbyły się zawody drużynowe i tu nasi juniorzy młodsi ponownie zdobyli medale — srebrny Miłosz Krzempek (WSS Wisła w Wiśle) i Bartłomiej Klimowski jako Śląsk I, brąz Adam Skupień i Bartłomiej Kuchta (obaj LKS Poroniec Poronin) jako Małopolskie II.

Łyżwiarstwo figurowe — 1 medal brązowy

Łyżwiarstwo figurowe nie należy do sportów popularnych w Zrzeszeniu. To głównie domena dużych miast i ośrodków sportowych jak Łódź, Warszawa, Katowice. Na tym tle wyróżnia się miasto Oświęcim gdzie funkcjonują dwa klubu łyżwiarstwa figurowego UKŁF Unia Oświęcim i ŁKS Soła Oświęcim i ten drugi klub jest członkiem naszego Zrzeszenia. Na OOM Śląsk 2020 brązowy medal w kategorii juniorka młodsza A wywalczyła zawodniczka tego klubu Martyna Grocholska, a czwarte miejsce zajęła jej koleżanka klubowa Anna Hernik. Startowało 30 zawodniczek. Gratulacje.

Fot. www.oomslask2020