Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w biegach przełajowych — Stargard 2020

7 marca w Stargardzie przy wietrznej, deszczowej pogodzie odbyły się Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w biegach przełajowych. W zawodach wzięło udział blisko 300 zawodników z 10 województw (25 klubów) rywalizujących w czterech kategoriach wiekowych na dystansach od 1,5 do 4 kilometrów oraz w biegach dodatkowych dla dzieci. Klasyfikację wojewódzką wygrało woj. pomorskie przed wielkopolskim i zachodniopomorskim, a klubową WMLKS Pomorze Stargard przed ULKS Talex Borzytuchom i PLKS Gwda Piła.

Głównym organizatorem imprezy było Krajowe Zrzeszenie LZS, bezpośrednim klub WMLKS Stargard, a współorganizatorami: Zachodniopomorskie Zrzeszenie LZS, Urząd Miejski Stargard, Starostwo Powiatowe w Stargardzie, Urząd Gminy Stargard, Ośrodek Sportu i Rekreacji Stargard Sp. z o.o. oraz Ministerstwo Sportu. Zmaganiom sportowym przyglądali się m.in.: prezydent Stargardu Rafał Zając, starosta stargardzkiego Iwona Wiśniewska, wójta gminy Stargard Jerzy Makowski, a także poseł Jarosław Rzepa, sekretarz RG KZLZS Krzysztof Piasek, prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej Stanisław Kopeć. Podczas uroczystego otwarcia mistrzostw przedstawiono wszystkie drużyny, wciągięto flagę na maszt i zapalono znicz. Trasa przełajowa na terenie stargardzkiego stadionu uważana jest za jedną z bardziej wymagających, ze względu na ilość podbiegów. Zapowiadało to emocjonującą walkę o medale, i tak było.

Medalistami mistrzostw w biegu na 1,5 km U16 kobiet zostały: 1. Wiktoria Konera UKS Czaple Białe Błota (jej największym ubiegłorocznym osiągnięciem jest brązowy medal mistrzostw Polski w sztafecie mix), 2. Zuzanna Doroba PLKS Gwda Piła (jej największe ubiegłoroczne osiągnięcie to dwukrotne poprawienie rekordu Polski U14 na 300 m), 3. Daria Książek AML Słupsk.

W biegu na 2 km kobiet U18 pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Napiórkowska z KS Maków Biega, aktualna halowa wicemistrzyni Polski w biegu na 1000 m. Druga była Małgorzata Karpiuk z KS Podlasie Białystok, a trzecia Regina Piechowska z ULKS Talex Borzytuchom.

W biegu kobiet U20 na 2 km zwyciężyła Katarzyna Butler z OKLA Ostrołęka, druga była Katarzyna Główczewska z ULKS Talex Borzytuchom (7 na HMP U20 w biegu na 1500 m), a trzecia Maja Działoszewska z ZLKL Zielona Góra.

W kategorii U23 kobiet, bieg na 4 km, faworytką był Beata Topka z ULKS Talex Borzytuchom, aktualna halowa mistrzyni kraju seniorów i U23 w biegu na 1500 oraz złota medalistka U23 w biegu na 3000 m, i brązowa wśród seniorek, zawodniczka, która w swojej dotychczasowej karierze wywalczyła 24 medale MP, w tym 17 złotych, 5 srebrnych i 2 brązowe. I nie zawiodła, przybiegł na metę jako pierwsze z dużą przewagą. Srebrny medal zdobyła zawodniczka gospodarzy Milena Sadowska WMLKS Pomorze Stargard, a brązowy medal wywalczyła Kamila Pawłowska z KS Zamek Kurzętnik.

W biegu mężczyzn U16 na 2 km mistrzem Zrzeszenia został Maksym Brodala z UKS Czapla Białe Błota, wicemistrzem Wojciech Kozłowski z LKS Orkan Ostrzeszów, który o jedną sekundę wyprzedził trzeciego na mecie Macieja Janta z ULKS Talex Borzytuchom.

W biegu U18 na 3 km najlepszy był Michał Gajda w WMLKS Pomorze Stargard, który o sekundę wyprzedził srebrnego medalistę Jana Hołowienko z AML Słupsk, a ten również o sekundę wyprzedził brązowego medalistę Kamila Gierula z MLKS Agros Żary.

Mistrzem Zrzeszenia U20, bieg na 4 km, został Miłosz Bielak z MLKS Agros Żary, wicemistrzem Adam Ochnik z KS Polonia Pasłęk, a brązowy medal wywalczył Szymon Bodura z LKS Orkan Ostrzeszów.

W biegu U23, dystans 4 km, zwyciężył Krystian Zdrojewski z MKL Jarocin, drugi był Norbert Jefimczyk z LKS Fenix Słupsk, a trzeci Daniel Kryzel z ULKS Talex Borzytuchom.