Zagrały z Olympique Lyon. Święto w Koninie z okazji 35-lecia KKPK Medyk Konin

W tym roku jeden z najlepszych klubów w kobiecym futbolu w naszym kraju KKPK Medyk Konin obchodzi 35-lecie swojego istnienia. Klub od początku należy też do LZS. Z okazji jubileuszu 18 lipca „Medyczki” na własnym boisku zmierzyły się w meczu towarzyskim z aktualnym zwycięzcą Ligi Mistrzyń — Olympique Lyon. To jeden z najbardziej utytułowanych klubów w Europie — m.in. pięciokrotny triumfator Ligi Mistrzyń i szesnastokrotny mistrz Francji. To było święto kobiecego futbolu. Spotkanie towarzyskie 5:0 wygrały mistrzynie Francji. Trener „Medyczek” Roman Jaszczak przyznał, że mimo porażki cieszy się, że doszło do tego starcia. Gdy 35 lat temu z grupą swoich uczennic rozpoczynał historię „Medyka Konin” w najśmielszych marzeniach nie przypuszczał, że do Konina przyjeżdżać będą najlepsze drużyny Europy.

Olympique Lyon przebywa w Opalenicy (woj. wielkopolskie) na obozie szkoleniowym. W planach ma jeszcze mecze sparingowe z Czarnymi Sosnowiec oraz Górnikiem Łęczna, które odbędą się bez udziału publiczności.

Jubileuszowy mecz KKPK Medyk Konin z najlepszą drużyną na świecie był transmitowany na żywo w Polsacie Sport News. Co ciekawe, była to pierwsza w historii polskiej piłki kobiecej transmisja telewizyjna towarzyskiego meczu kobiet.

Niewątpliwie najbardziej znaną wychowanką KKPK Medyk Konin jest Ewa Pajor (grała w naszym turnieju „Piłkarska Kadra Czeka”), zawodniczka od 2015 roku gra niemieckiej drużynie VFL Wolfsburg, zaliczanej do najlepszych w Europie. Do tej pory w barwach VfL zanotowała 100 występów w Bundeslidze, strzelając w nich 65 bramek. Drużynowo przyczyniła się do trzech mistrzostw Niemiec i czterech Pucharów Niemiec.

Niedawno poinformowano, że Ewa Pajor przedłużyła kontrakt z VFL Wolfsburg do 2023 roku. W kontrakcie zamieszczono kwotę odstępnego, która świadczy o tym, że KKPK Medyk Konin wychował najdroższą piłkarkę na świecie. Jest to kwota 1.000.000 euro (jeden milion euro!). Dużo to czy mało? Do tej pory rekordem transferowym — jak pisze „GW” — jest 150 tysięcy euro za Kadidiatou Diani z PSG.