Tour de Pologne Junior — młodzik Kacper Mientki i żakini Maria Okrucińska wygrywają swoje kategorie wiekowe

Tour de Pologne Junior to cykl wyścigów dla dzieci i młodzieży towarzyszący naszemu narodowemu wyścigowi kolarskiemu Tour de Pologne UCI World Tour. Umożliwia on licencjonowanym kolarzom oraz zawodnikom ze szkółek kolarskich profesjonalną rywalizację na najwyższym poziomie. W tym roku rozegrano cztery etapy — w Katowicach, Zabrzu, Bielsku-Białej i Krakowie. Zawodnicy rywalizowali w kategoriach żak i młodzik. W kategorii młodzik najlepszy po 4 etapach okazał się Kacper Mientki z UKS Copernicus Toruń, trzecie miejsce zajął jego kolega klubowy Artur Kowalski. Wśród młodziczek z zawodniczek naszych klubów najlepsze miejsce, czwarte, zajęła Gabriela Pustkowiak z KK Tarnovia Tarnowo Podgórne. Wśród żaków trzeci był Paweł Nowak z UKKS Imielin Team, a wśród żakiń wygrała Maria Okrucińska z Copernicusa przed Gabrielą Nowakowską z KK Tarnovia Tarnowo Podgórne. W klasyfikacji drużyn zwyciężył Copernicus Toruń, a trzecie była KK Tarnovia Tarnowo Podgórne.

Pierwszego dnia młodzi kolarze ścigali się na trzykilometrowej trasie w Katowicach. Z zawodników naszych klubów najlepiej spisali się młodzik Kacper Mientki (UKS Copernicus Toruń) oraz żakini Gabriela Nowakowska (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne), którzy wygrali etap. Wśród żaków trzecie miejsce zajął Paweł Nowak (UKKS Imielin Team).

Drugi etap odbył się w Zabrzu, na płaskiej, nieco ponad sześciokilometrowej rundzie. Druga wśród młodziczek była Paulina Hojka (LKK GOS Mszana Fuji). Wśród młodzików drugi był Kacper Mientki, a trzeci Artur Kowalski (obaj Copernicus Toruń). W kategorii żakini Maria Okrucińska z Copernicusa wyprzedziła Gabrielę Nowakowską (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne).

Trzeciego dnia uczestnicy Tour de Pologne Junior zawitali do Bielska-Białej. Ten etap rywalizacji był dużym wyzwaniem, bo kolarze musieli sobie poradzić nie tylko z rywalami, ale także upałem i pagórkowatą, wymagającą trasą. Wśród młodzików drugi był Szymon Terlecki (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne, a trzeci Kacper Mientki. Wśród żakiń ponownie wygrała Maria Okrucińska.

Ostatnie wyścigi młodych kolarzy odbyły się w Krakowie na rundzie wokół Błoni. Wyścig młodzików wygrał Kacper Mientki z Copernicusa Toruń, trzeci był jego kolega klubowy Artur Kowalski. Wśród młodziczek etap wygrała Gabriela Pustkowiak (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne), trzecia była Oliwia Gerc z Copernicusa. Wśród żaków trzeci był Paweł Nowak z UKKS Imielin Team, wśród żakiń druga była Gabriela Nowakowska, a trzecia Otylia Kozłowska z Copernicusa.

Na podium najlepsza drużyna Tour De Pologne Junior — UKZ Copernicus Toruń