96. PZLA Mistrzostwa Polski — 26 medali zawodników z klubów Zrzeszenia LZS
Sensacja — 17-letni Krzysztof Różnicki z GKS Cartusia Kartuzy wygrywa bieg na 800 m!

W dniach 28-30 sierpnia we Włocławku odbyły się 96. PZLA Mistrzostwa Polski. W tym trudnym sezonie w mistrzostwach wystartowali najlepsi zawodnicy w kraju. Było kilka spektakularnych powrotów po kontuzjach, kilka niespodziewanych rozstrzygnięć. Największą sensacją tych mistrzostw było zdobycie złotego medalu w biegu na 800 m przez zawodnika z klubu Zrzeszenia LZS 17-letniego Krzysztofa Różnickiego z GKS Cartusia Kartuzy. Łącznie zawodnicy z naszych klubów zdobyli w tych mistrzostwach 25 medali — 8 złotych, 14 srebrnych i 4 brązowe. Do zdobycia było 120 medali, 20% „urobek” pokazuje siłę lekkoatletyczną Zrzeszenia.

W biegu na 100 kobiet startowały 24 zawodniczki, w tym 3 z klubów Zrzeszenia. Najlepiej spisała się Martyna Gola z KS Podlasie Białystok, która zajęła czwarte miejsce, Martyna Kotwiła z RLTL ZTE Radom była 10, a Martyna Osińska z tego samego klubu 20. Mistrzynią Polski została Ewa Swoboda z AZS AWF Katowice.

W biegu na 100 m mężczyzn startowało 22 zawodników, w tym 6 z klubów Zrzeszenia LZS. Wicemistrzem kraju został Dominik Kopeć z KS Podlasie Białystok wspólnie z Przemysławem Słowikowskim z AZS AWF Katowice — uzyskali taki sam czas. W finałowej ósemce startowało jeszcze 3 naszych zawodników. Piąty był Rafał Pająk z MKS Czechowice-Dziedzice, siódmy Damian Trzaska z MKS Bank BS Płońsk, ósmy Radosław Sacharczuk z KS Podlasie Białystok. Dziewiętnaste miejsce zajął Przemysław Adamski z KS Agros Zamość, a 20 był Mateusz Wróbel z TS Wieliczanka Wieliczka. Mistrzem Polski po 11 latach startów w finałach MP został Remigiusz Olszewski z CWZS Zawisza Bydgoszcz.

W biegu na 1500 m startowało 10 zawodniczek, w tym trzy z klubów LZS. Srebrny medal wywalczyła Klaudia Kazimierska z LKS Vectra Włocławek, która przegrała tylko z Sofią Ennaoui, wychowanką LKS Lubusz Słubice. Mariola Baranowska z MKS Żak Biała Podlaska była 7, a Sandra Michalak LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża 9.

W biegu na 1500 m mężczyzn doszło do małej sensacji — główny faworyt Marcin Lewandowski z CWZS Zawisza Bydgoszcz przegrał z Michałem Rozmysem z UKS Barnim Goleniów. W stawce 15 zawodników startowało 3 biegaczy z naszych klubów — 10 miejsce zajął Andrzej Kowalczyk z ULKS Fajfer 2001 Łapanów, 12 był Stanisław Lebioda z RLTL ZTE Radom, a 16 Wojciech Serkowski z GKS Żukowo.

W biegu na 3000 m startowało 3 naszych zawodników. Brązowy medal zdobył Mateusz Kaczor z RLTL ZTE Radom, czwarty był Dominik Dworczak z WMLKS Nadodrze Powodowo, a szósty Mateusz Niemczyk z LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża.

W biegu na 400 m ppł srebrny medal zdobył Gabriel Mikołajewski z RLTL ZTE Radom. W finale startował jeszcze Sebastian Urbaniak z LKS Vectra Włocławek, który był szósty, zawodnicy RLTL ZTE Radom Dawid SkowyraRobert Mnich zajęli odpowiednio 11 i 16 miejsce, Patryk Pawłowski z ULKS MOSiR Sieradz był 13. Mistrzem kraju został Patryk Dobek z MKL Szczecin.

W biegu na 400 m ppł startowało 17 zawodniczek, w tym 4 z klubów naszego Zrzeszenia. Srebrny medal wywalczyła Natalia Wosztyl z RLTL ZTE Radom, szósta była jej koleżanka klubowa Izabela Smolińska, dziewiąte miejsce zajęła Alicja Kaczmarek z ALKS AJP Gorzów Wlkp., która 2 września skończy 18 lat. Czternaste miejsce zajęła 20-latka Martyna Jankowska z UKS Orkan Środa Wlkp. Mistrzynią kraju została Joanna Linkiewicz a AZS AWF Katowice.

W chodzie kobiet na 5000 m srebrny medal zdobyła Olga Niedziałek z WLKS Nowe Iganie — startowało 6 zawodniczek.

Do skoku wzwyż przystąpiło 8 zawodniczek. Złoty medal wywalczyła Kamila Lićwinko KS Podlasie Białystok — skoczyła 188 cm, co jest jej najlepszym osiągnięciem w tym sezonie. Srebrny medal zdobyła Aneta Rydz z RLTL ZTE Radom — 180 cm, również najlepszy wynik w sezonie.

W skoku wzwyż mężczyzn bezapelacyjnie wygrał Norbert Kobielski z MKS Inowrocław — 226 cm. Startowało trzech zawodników z naszych klubów na 10 startujących. Dwóch z UKS Domaniewice Błyskawica — 20 latek Jakub Pająk, który był czwarty i… 38-latek Robert Wolski, który zajął 5 miejsce, obaj uzyskali ten sam wynik co zdobywca brązowego medal 207 cm. Siódme miejsce zajął Adrian Kordoński z LKS Fenix Słupsk — wynik 202.

W 16-ce zawodników, którzy startowali w trójskoku było dwóch zawodników z klubów LZS. Dawid Krzemiński z RLTL ZTE Radom zajął 5 miejsce (15.15), a Przemysław Łyskawy z ŁLKS Prefbet Śniadowo Łomża był ostatni w stawce. O złoty medal walczyło dwóch obecnie najlepszych trójskoczków w kraju — Karol Hoffmann z AZS UMCS Lublin i Adrian Świderski z WKS Śląsk Wrocław. Obaj przekroczyli 16 metrów. Tym razem lepszy był Świderski 16.38, który o 9 cm wyprzedził Hoffmanna.

W rzucie młotem startowało 13 zawodniczek. Czwarte miejsce zajęła Aleksandra Śmiech z KS Agros Zamość, która brązowy medal przegrała w ostatniej kolejce, wyprzedziła ją Joanna Fiodorow, która kiedyś reprezentowała barwy naszego klubu z Łomży. Dziewiąte miejsce zajęła 18-latka z LUKS Start Nakło Aleksandra Nowaczyńska, 12 była 20-latka z LLKS Pomorze Stargard Zuzanna Komisarczyk. Mistrzynią kraju niespodziewanie została Katarzyna Furmanek z KKL Kielce.

W rzucie oszczepem wygrała faworytka, czyli Maria Andrejczyk z LUKS Hańcza Suwałki, uzyskując najlepszy wynik w sezonie — 62.66. Brązowy medal zdobyła Joanna Hajdrowska z RLTL ZTE Radom (51.46), która dzień wcześniej zdobyła tytuł mistrzyni LZS U23. Szósta była Marcelina Witek z AML Słupsk, dziesiąta Angelika Antoniak z KS Podlasie Białystok i 14 Małgorzata Maślak z ULKS Tychowo, wicemistrzyni LZS z Ciechanowa U20, najmłodsza w tym gronie. Startowało 15 zawodniczek.

W rzucie młotem tytuł powędrował tym razem do Wojciecha Nowickiego z KS Podlasie Białystok, który przekroczył 80 metrów — najlepszy rezultat to 80.28 (SB), drugi był Paweł Fajdek, który po raz pierwszy startował w nowych barwach klubowych AZS AWF Katowice — 78.61, to najlepszy tegoroczny wynik tego młociarza. „Wiecznie” trzeci w mistrzostwach Polski Arkadiusz Rogowski z KS Agros Zamość tym razem zajął czwarte miejsce. Kolejny zawodnik Agrosu Michał Mazur był szósty z rekordem życiowym. Siódme miejsce zajął Tomasz Ratajczyk z MUKS Park Zduńska Wola również pobił rekord życiowy, 10 był Paweł Misiaszek z LLKS Pomorze Stargard, a 12 Damian Tuz także z Agrosu. Startowało 16 zawodników.

W rzucie oszczepem startowało 15 zawodników, w tym aż 9 z klubów Zrzeszenia LZS. Najlepiej z nich zaprezentował się Hubert Chmielak z LUKS Hańcza Suwałki, który zdobył brązowy medal. Klasą dla siebie był Marcin Krukowski z KS Warszawianka Warszawa, który jako jedyny ze stawki rzucił ponad 80 metrów — dokładnie 83.51. Piąte miejsce zajął kolejny zawodnik LUKS Hańcza Suwałki Piotr Lebioda, szósty był Krystian Bondarenko z LKS Fenix Słupsk, siódmy Dawid Wegner z LUKS Start Nakło, mistrz LZS z Ciechanowa (U23), ósmy Dawid Kościów z LKS Jantar Ustka, dziewiąty Wiktor Mertka z UKS Cyprianka, dziesiąty Eryk Kołodziejczyk z LUKS Start Nakło, mistrz LZS z Ciechanowa (U20), trzynasty Oskar Trejgo z KS Podlasie Białystok i czternasty Hubert Trzeciakowski z UKS Cyprianka. Można powiedzieć, że oszczep zawodnikami LZS „stoi”.

W chodzie na 10 000 m srebrny medal zdobył Łukasz Niedziałek z WLKS Nowe Iganie. W stawce 7 zawodników Adam Klonowski z LKS Vectra Włocławek był szósty, a Jacek Cyngot z UKS Olimp Kozienice ostatni. Mistrzem Polski został Dawid Tomala z AZS KU Politechnika Opolska.

W sztafecie 4×100 m zwyciężył zespół KS Podlasie Białystok w składzie: Radosław Sacharczuk, Damian Czykier, Artur Łęczycki i Rafał Łupiński. Piąte miejsce zajęła drużyna RLTL ZTE Radom. Startowało 8 zespołów. W sztafecie 4×100 kobiet srebrny medal dla RLTL ZTE Radom — Martyna Osińska, Martyna Kotwiła, Natalia Wosztyl, Izabela Smolińska.

W ostatnim dniu mistrzostw rozegrano 16 konkurencji. Niestety przebieg zawodów zakłócił prawie ciągle padający deszcz, stąd nie było spektakularnych wyników.

Największą sensacją tego dnia było zdobycie złotego medalu w biegu na 800 m 17-letniego Krzysztofa Różnickiego z GKS Cartusia Kartuzy, który pokonał najlepszych polskich 800-metrowców Michała Rozmysa z UKS Barnim Goleniów i Mateusza Borkowskiego z RKS Łódź, nie startował Adam Kszczot, który w tym roku jest bez formy. — Wymarzony prezent na siedemnaste urodziny, które wczoraj świętowałem. Dziś spełniłem swoje marzenia, chociaż przez jakiś czas łączyłem bieganie z grą w piłkę. Start do kariery lekkoatletycznej mam świetny, ale chcę się dalej rozwijać i wiem nad czym muszę jeszcze popracować — przyznał młody triumfator. 

W skoku w dal startowało 16 zawodniczek. Srebrny medal zdobyła Magdalena Żebrowska z KS Podlasie Białystok. Pozostałe zawodniczki z naszych klubów zajęły następujące miejsca: piąte Roksana Jędraszak z MKL Jarocin, ósme Natalia Benedykcińska z KS Stal LA Ostrów Wlkp., dziewiąte Nikola Horowska z WMLKS Nadodrze Powodowo.

W biegu na 110 ppł zawodnicy z naszych klubów wywalczyli dwa medale — mistrzem Polski został Damian Czykier z KS Podlasie Białystok, wicemistrzem Dawid Żebrowski z RLTL ZTE Radom, ósme miejsce w finale zajął drugi płotkarz z Radomia Olgierd Michniewski.

Srebrny medal w pchnięciu kulą kobiet zdobyła Klaudia Kardasz z KS Podlasie Białystok. Beata Trzonkowska z LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża była 10.

Srebrny medal w skoku w dal mężczyzn zdobył Andrzej Kuch z MULKS Start Wieruszów, ósmy był Bartosz Chojnowski z KS Podlasie Białystok.

W biegu na 200 m nie wystartował z powodu kontuzji Dominik Kopeć z KS Agros Zamość, który bronił tytułu mistrza kraju. Najlepiej z czterech startujących naszych zawodników spisał się Damian Trzaska, który był czwarty, szóste miejsce zajął Przemysław Adamski z KS Agros Zamość, Mateusz Wróbel z TS Wieliczanka Wieliczka był 12, a Jakub Pająk z MKS Czechowice Dziedzice 14.

Mistrzynią kraju w biegu na 200 m została Martyna Gola z KS Podlasie Białystok, wicemistrzynią Martyna Kotwiła z RLTL ZTE Radom, 6 była Nikola Horowska z WMLKS Nadodrze Powodowo, Sara Neumann z UKS Orkan Środa Wlkp. zajęła 11 miejsce.

Na 12 startujących w pchnięciu kulą zawodników 6 reprezentowało nasze klubu. Najlepiej spisał się Andrzej Gudro z WLKS Nowe Iganie, który zajął czwarte miejsce i przegrał tylko z trzem najlepszymi w Polsce kulomiotami — Michałem Haratykiem, Jakubem Szyszkowskim i Konradem Bukowieckim. Siódme miejsce zajął kolejny zawodnik z WLKS Nowe Iganie Jan Parol, dziewiąty był Michał Walenda z tego samego klubu. Najmłodszymi uczestnikami tego konkursu byli dwaj zawodnicy z naszych klubów: Piotr Goździewicz rocznik 2001 z UKS 12 Kalisz zajął 8 miejsce, a Kornel Warszawski rocznik 2000 z KS Agros Zamość był 11. Najstarszym zawodnikiem był Rafał Kownatke z LKS Ziemi Puckiej Puck, który niestety wszystkie próby spalił.

W biegu na 5000 mężczyzn startowało 22 zawodników, w tym 8 z naszych klubów. Brązowy medal zdobył Patryk Kozłowski z RLTL ZTE Radom (PB). Jego koledzy klubowi zajęli następujące miejsca — Mateusz Kaczor 10, Patryk Pawłowski 19. Siódmy był Kamil Karbowiak z LZS KL Kotwica Brzeg. Dwaj biegacze z LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża zajęli następujące miejsca: Przemysław Dąbrowski 12 (PB), Mateusz Niemczyk 21. Łukasz Kujawski z GKS Żukowo był 14, ostatnie miejsce zajął Patryk Błaszczyk z LKS Jantar Ustka.

W biegu kobiet na 5000 m mistrzynią kraju została Katarzyna Jankowska z KS Podlasie Białystok, wicemistrzynią Sylwia Indeka z LKS Pszczyna. Pozostałe zawodniczki z naszych klubów zajęły następujące miejsca: Justyna Korytkowska z LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża 7, Mariola Baranowska z MKS Żak Biała Podlaska 13 (PB), Anna Bańkowska KS Podlasie Białystok 15 i Emilia Mazek GKS Wilga Garwolin ostatnie 17 (PB).