74. PZLA Mistrzostwa Polski U20 — 48 medali zawodników z klubów Zrzeszenia LZS

W dniach 11-13 września w Radomiu odbyły się 74. PZLA Mistrzostwa Polski U20. Startowało w nich ponad 600 zawodników i zawodniczek z ponad 200 klubów z całego kraju. Zawodnicy i zawodniczki z klubów Zrzeszenia LZS zdobyli łącznie 48 medali — 17 złotych, 14 srebrnych i 17 brązowych. W klasyfikacji medalowej klubów w pierwszej „10” znalazły się 4 kluby Zrzeszenia — najwyżej na drugim miejscu ALKS AJP Gorzów Wlkp., na piątym LKS Vectra Włocławek, na ósmym MLKS Nadwiślanin Chełmno i na dziesiątym WMLKS Nadodrze Powodowo, w klasyfikacji punktowej ponownie w „10” cztery kluby — trzecie miejsce ALKS AJP Gorzów Wlkp., piąte MLKS Nadwiślanin Chełmno, ósme LKS Vectra Włocławek i dziesiąte KS Podlasie Białystok.

W biegu na 200 m najlepsza była liderka tabel Nikola Horowska z WMLKS Nadodrze Powodowo. Dwa złote medale wywalczyła Klaudia Kazimierska z LKS Vectra Włocławek (OSSM LZS) — pierwszy w biegu na 3000 m, drugi na 1500 m. W skoku w dal doszło do niecodziennej sytuacji — w pierwszej kolejce konkursu wykonano nieprawidłowe pomiary odległości, dlatego zdecydowano o przyznaniu trzech brązowych medali. Złoty medal zdobyła Roksana Jędraszak z MKL Jarocin, srebrny Nikola Horowska z WMLKS Nadodrze Powodowo, brązowe medale zdobyły: Ada Polerowicz z LKS Górnik Wałbrzych i Edyta Bielska z MLUKS Mokasyn Płoty. Złoty medal w chodzie na 10 000 m zdobyła mistrzyni Zrzeszenia Patrycja Oller z MLKS Nadwiślanin Chełmno (PB, OSSM LZS). W biegu na 400 ppł złoty medal zdobyła Alicja Kaczmarek z ALKS AJP Gorzów Wlkp., srebrny mistrzyni Zrzeszenia Karolina Gajewska z MKS Unia Hrubieszów. Świetnie spisała się Natalia Bielak z KS SMS Szklarska Poręba (OSSM LZS), która zdobyła złoty medal w biegu na 2000 m z przeszkodami i brązowy w biegu na 5000 m. W chodzie na 10 000 m najlepszy był mistrz Zrzeszenia Miłosz Oczkoś z MLKS Nadwiślanin Chełmno (OSSM LZS), brązowy medal wywalczył Mikołaj Nowostawski UKS 12 Kalisz. W pchnięciu kulą złoty medal zdobył wicemistrz Zrzeszenia Piotr Goździewicz z UKS 12 Kalisz, który ustanowił rekord życiowy 20.09 m, srebrny medal wywalczył brązowy medalista mistrzostw LZS Gracjan Kozak z MKS Bolesłavia Bolesławiec (OSSM LZS), który również ustanowił rekord życiowy — 18.30 m. W rzucie młotem dwa medale dla naszych zawodniczek — złoty wywalczyła Aleksandra Nowaczewska LUKS Start Nakło, brązowy Joanna Klimasz z UKS Achilles Leszno. W biegu na 400 m złoty medal zdobył mistrz Zrzeszenia Daniel Sołtysiak z ALKS AJP Gorzów Wlkp. (OSSM LZS). Podopieczny Tomasza Saski finiszował ze znakomitym czasem 46.74 — o ponad sekundę poprawił rekord życiowy i wysunął się na czwarte miejsce w europejskich tabelach U20. Wielce emocjonujący był bieg sztafet męskich 4×400 m. Dużo walki, zmiany na prowadzeniu oraz ostatecznie zdecydowany triumf klubu ALKS AJP Gorzów Wielkopolski. Mistrzowską sztafetę na pierwszym miejscu przyprowadził triumfator biegu na 400 metrów Daniel Sołtysiak, drugie miejsce dla biegaczy KS Stal LA Ostrów Wielkopolski. W biegu na 400 m ppł dwa medale zdobyli zawodnicy LKS Vectra Włocławek bijąc rekordy życiowe — złoty Sebastian Urbaniak (OSSM LZS), brązowy Dawid Skowyra (OSSM LZS). Bieg na 2000 m przez przeszkody wygrał mistrz Zrzeszenia na 3000 i 5000 m Adam Kołodziej z MUKS Wisła Junior Sandomierz, srebrny medal wywalczył Michał Zieleń z ULKS Technik Trzcinica. W biegu na 1500 m złoty medal zdobył Dawid Likwiarz LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża. W trójskoku złoty medal wywalczył wicemistrz sprzed roku Kacper Rudnik z NKS Nowe Miasto Lubawskie, biją rekord życiowy 15.17 cm i jako jedyny w stawce skacząc powyżej 15 m. W rzucie dyskiem złoty medal zdobył Jarosław Andrzejczak z MLKS Echo Twardogóra z nowym rekordem życiowym, srebrny Gracjan Kozak z MKS Bolesłavia Bolesławiec, ubiegłoroczny mistrz.

Srebrny medal w biegu na 800 m zdobyła mistrzyni Zrzeszenia Oliwia Sowa z MLUKS Tarnów. Srebrny medal w rzucie oszczepem wywalczyła wicemistrzyni Zrzeszenia Małgorzata Maślak z ULKS Tychowo. W biegu na 200 m srebrny medal zdobył Łukasz Żok z WMLKS Nadodrze Powodowo. Srebrny medal w biegu na 110 ppł wywalczył Natan Frąckiewicz STS Pomerania Szczecinek. W rzucie oszczepem doszło do pasjonującego pojedynku między zawodnikiem AZS KU Politechnika Opolska Markiem Muchą, a mistrzem Zrzeszenia Erykiem Kołodziejczakiem z LUKS Start Nakło — lepszy o 5 cm był opolanin. Brązowy medal wywalczył Dominik Stępień z MLKS Nadwiślanin Chełmno (OSSM LZS). W rzucie młotem srebrny medal zdobył Tomasz Ratajczyk z MUKS Park Zduńska Wola, brązowy Paweł Misiaszek z LLKS Pomorze Stargard. W sztafecie 4×100 kobiet srebrny medal wywalczyła drużyna LUKS Orkan Września a brązowy MKS Unia Hrubieszów. W biegu na 4×400 m kobiet srebro dla ALKS AJP Gorzów Wlkp., brąz LUKS Orkan Września.

W biegu na 2000 m z przeszkodami brązowy medal wywalczyła Katarzyna Główczewska z ULKS Talex Borzytuchom. W biegu na 100 m brązowy medal zdobyła mistrzyni Zrzeszenia LZS Adrianna Gąsior z MLKS Echo Twardogóra. Wygrała zdecydowanie Pia Skrzyszowska z AZS AWF Warszawa. W pchnięciu kulą brązowy medal zdobyła mistrzyni Zrzeszenia Wiktoria Łuczak z KS Agros Zamość (PB, OSSM LZS). W skoku w dal brązowy medal zdobył Wojciech Tomczyk z KS Podlasie Białystok. W biegu na 100 m ppł brązowy medal zdobyła Marika Majewska LUKS Orkan Września. W skoku wzwyż brązowy medal wywalczyła mistrzyni Zrzeszenia Julia Moszura z UKS Błyskawica Domaniewice. Brązowy medal w sztafecie 4×100 mężczyzn zdobyła drużyna KS Stal LA Ostrów Wlkp.